Blog

Trycholog – czym się zajmuje, badanie, sposób leczenia.

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Trycholog, czyli osoba specjalizującą się w chorobach głowy oraz włosów. Do trychologa warto udać się zawsze, kiedy zauważy problemy z włosami i skórą głowy, takie jak łupież, łojotok, przesuszanie skóry głowy, krostki i strupy, złuszczająca się skóra, świąd i pieczenie czy nadmiernie przerzedzające się kosmyki. Zajmuje się on nie tylko diagnostyką, ale także leczeniem. W trakcie pierwszej wizyty trycholog dokładnie przeanalizuje stan skóry głowy, a wcześniej przeprowadzi z pacjentem wywiad lekarski. Specjalista ten może zlecić także pewne badania, w zależności od potrzeb, dzięki nim jest w stanie dobrać najlepiej dopasowaną do pacjenta procedurę leczenia. Trycholog wykonuje pewne zabiegi, mające na celu poprawienie wyglądu i zdrowia włosów oraz skóry głowy.

Czym jest trychologia?

Trychologia jest to dosyć nowa dziedzina, która cieszy się coraz większą popularnością, nie tylko wśród pań, ale również wśród panów. Trychologiem przeważnie jest lekarz dermatolog, aczkolwiek tą dziedziną może zajmować się właściwie wykwalifikowany fryzjer czy kosmetolog. Trychologia polega na diagnozowaniu i leczeniu wszelkich anomalii występujących na skórze głowy i włosów. Ten obszar medycyny skupia się na profesjonalnej diagnozie, niekiedy z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń. Zajmuje się przede wszystkim cyklem życia włosa, czyli jego wszystkimi etapami, wzrostem, wpadaniem oraz problemami, jakie występują na skórze głowy. Trychologia ma za zadanie zapobiegać schorzeniom skórnym, a także poprawienie wyglądu włosów, sprawienie, że staną się one zdrowe, gęste i lśniące

Skąd pochodzi nazwa trychologi?

Nazwa ta może niektórym nie przypominać tematu, jakim zajmuje się ta dziedzina, a więc warto poznać jej rodowód. Trychologia pochodzi od greckiego słowa trikhos, które oznacza dosłownie włos. Nauka ta nie jest nowa, gdyż jest ona rozwijana już od 1860 roku, a jej początek miał miejsce w Londynie. W tym czasie profesor Wheelet przystąpił do badań nad powszechnym problemem wypadania włosów i chciał przyczynić się do odkrycia, w jaki sposób można zatrzymać ten proces. W 1902 roku założono Kolegium badań chorób skórnych, które po jakimś czasie zamieniona w Instytut Trychologii. W 1928 roku otwarta została pierwsza klinika leczenia włosów, w naszym kraju także są takie ośrodki. Jak widać trychologia już od dawna, jest obecna, w dziejach człowieka, aczkolwiek dopiero nie dawno stała się tak popularna.

Co może leczyć trycholog?

Trycholog przeważnie zajmuje się przeważnie problemami łysienia i nadmiernego wypadania włosów. Jednakże takie zjawiska mogą być skutkiem innym problemów zdrowotnych, niekiedy chorób przewlekłych, jak na przykład zaburzenia hormonalne. Do tego specjalisty przychodzą osoby borykające się z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy, łojotokowym zapaleniem skóry, łupieżem, łuszczycą, a także innymi dermatologicznymi problemami skórnymi. W wielu przypadkach trycholog diagnozuje grzybicę skóry czy łysienie androgenowe.

W jaki sposób przygotować się do badania trychologicznego?

Zobacz więcej  Mastektomia: rodzaj, powikłania i wskazania do radykalnego usunięcia piersi w związku z rakiem piersi oraz możliwością jednoczesnej rekonstrukcji

Trycholog, tak jak każdy inny specjalista w danej dziedzinie, musi na samym początku wizyty pacjenta, przeprowadzić z nim dokładny wywiad. Dobrze, jeśli pacjent przygotuje wcześniej listę przyjmowanych przez niego leków, sposobie odżywiania się, dolegliwości zdrowotnych, zauważonych objawów oraz sposobie codziennej pielęgnacji włosów i stosowanych wcześniej kuracji i zabiegów. Przed udaniem się trychologa nie można myć włosów przez 24 h czy też stosować kosmetyków stylizacujących i pielęgnujących włosów. Takie środki mogą przyczynić się do nieprawidłowej oceny stanu skóry głowy i włosów, a także utrudnić prawidłową diagnozę czy też ją uniemożliwić. Głowa nie może być umyta, gdyż może dostarczyć specjaliście za mało informacji w trakcie badania. Nie jest on w stanie prawidłowo ocenić stopnia rogowacenia naskórka czy też pracy gruczołów łojowych. Nie wolno również poddawać włosów koloryzacji przez parę tygodni przed planowaną wizytą u trychologa. W diagnozie pomagają badania krwi, jednak nie powinny być starsze niż te wykonane sprzed pół roku. Trycholog często zleca wykonanie dodatkowych badań: cynku, witaminy D3ferratyny, poziomu hormonów tarczycy, jeśli chodzi o kobiety, poleca się im wykonać również pomiar poziomu hormonów płciowych.

Jak wygląda wizyta u trychologa?

Specjalista zaczyna od dokładnego wywiadu lekarskiego z pacjentem, wszelkie informacje uzyskane od pacjenta mogą wpłynąć na prawidłową diagnozę. Następnie wykona badanie skóry głowy, przy użyciu specjalnej kamerki. Za pomocą tego badania można ocenić stan skóry głowy, cebulek, naskórka i mieszków włosowych. Oprócz tego specjalista może zlecić inne badania, niekiedy po przeanalizowaniu wyników, może okazać się, że dany problem trzeba leczyć u innego specjalisty. W tej sytuacji trycholog skieruje do danego lekarza. W przypadku, kiedy problem dotyczy włosów oraz skóry głowy, będzie on mógł wybrać indywidualnie dobrane do pacjenta leczenie. Niekiedy trycholog, aby dokonać diagnozy, korzysta z porady innego specjalisty: dietetyka, dermatologa, endokrynologa czy psychologa. Czasem schorzenia mają podłoże psychiczne.

Jakie badania może wykonać trycholog?

Wizyta u trychologa jest dla pacjenta komfortowa i bezbolesna. Specjalista może przeprowadzić badanie trichogramowe czy trichoskopię.

1. Trichogram umożliwia ocenienie stanu cebulek włosów. Do tego badania specjalista pobierze do 100 włosów razem z cebulkami, po czym przyjrzy im się pod mikroskopem. Badanie to jest bezbolesne, niektórzy pacjenci jednak odczuwają niewielki dyskomfort w trakcie pobierania włosów do badań.

2. Trichoskopia jest to badanie włosa polegająca na analizie go przez przybliżenie nawet 70 krotne kosmyka. Technika ta pozwala na rozpoznanie problemu, dzięki czemu lekarz może zlecić dalszą diagnostykę. Do badania nie trzeba wyrywać włosów, jest ono szybkie i nieinwazyjne. Obrazy włosów zostają wysłane do dokładnej analizy.

Jak często trzeba odwiedzać tego specjalistę ?

Zobacz więcej  Młode wiekowe zmarszczki na czole: Jak zapobiegać zmarszczkom mimicznym w młodym wieku?

Wszystko zależy przede wszystkim od diagnozy postawionej przez lekarza. Niekiedy wystarczy w zupełności jedna wizyta, gdzie specjalista poradzi pacjentowi co do sposobu pielęgnacji włosów i rodzaju używanych kosmetyków. Niekiedy jednak trzeba będzie do trychologa udawać się nieco częściej, na przykład, gdy pacjent cierpi na łysienie. Trcyholog w tej sytuacji będzie wykonywał zabiegi, których zadaniem jest polepszenie kondycji skóry głowy i włosów. Może to być mezoterapia, naświetlania, elektrostymulacja, zabiegi z zastosowaniem tlenu czy dwutlenku węgla, a także ostrzykiwaniem osoczem. Trycholog może wykonać wiele różnych zabiegów, dzięki nim skóra będzie lepiej dotleniona, poprawi się jej krążenia i zostaną pobudzone mieszki włosowe do wzrostu. Włosy staną się zregenerowane, przez co będą wyglądać zdrowiej. Trycholog określi, jak często należy przychodzić na zabiegu, a także czy trzeba udawać się na kontrolę, aby sprawdzić rezultaty procesu leczenia.

Zabiegi trychologiczne

Trycholog ma wiele możliwości sposobu leczenia swoich pacjentów. Polecana jest nie tylko klasyczna farmakoterapia, czyli środki do stosowania ogólnego albo miejscowego, ale także innowacyjne i niezwykle skuteczne zabiegi trychologiczne. Bardzo popularną techniką używaną w celu zatrzymania wypadania włosów czy łysienia, jest mezoterapia igłowa. Zabieg ten opiera się na aplikowaniu mieszanki składającej się przeważnie z witamin, minerałów koenzymów, aminokwasów, polinukleoptydów, peptydów, czy kwasu hialuronowego w sposób bezpośredni do skóry. Technika ta pobudza mieszki włosowe do produkcji włosów, rewitalizuje skórę, hamuje wypadanie włosów i reguluje proces wydzielania sebum. Trycholog może także przeprowadzić zabieg mezoterapii osoczem bogatopłytkowym, który uzyskiwany jest z krwi pacjenta. Osocze to wpływa bardzo pozytywnie na tworzenie się nowych naczyń krwionośnych i poprawę mikrokrążenia w tkankach. Metoda ta niesie ze sobą bardzo niewielkie ryzyko reakcji uczuleniowych. Mezoterapia mikroigłowa jest zabiegiem polegającym na kontrolowanym uszkodzeniu skóry przez mechaniczne i gęste jej nakłuwanie. Przeważnie do tego celu używa się igieł o różnej długości, oprócz tego aplikuje się także środki lecznicze. Dzięki tej metodzie zostaje ułatwiony transport składników aktywnych w głąb skóry. Czasem lekarz stosuje także terapię światłem LED, które dobrze oddziałuje na metabolizm komórkowy, wykazuje się działaniem przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Trycholog może również wykonać karboksyterapię, która polega na wstrzykiwaniu pod skórę dwutlenku węgla, który zakwasza skórę, dzięki czemu poprawia się jej mikrokrążenie i znacząco zwiększa przepływ krwi, tlenu oraz składników odżywczych.

Skóra głowy a włosy

Warto dbać o skórę głowy z tego względu, iż to własnie w tym miejscu zachodzą wszelkie istotne procesy związane z porostem włosów. Włosy powstają z cebulki włosowej, zlokalizowanej najgłębiej wewnątrz mieszka włosowego. Właśnie w niej zawarte są niezwykle aktywne komórki macierzy włosa, które produkuje włosy i odpowiadają za ich regularny wzrost. Komórki macierzy zaliczane są do tych najsilniej namnażających się w naszym organizmie, przez co są także najbardziej wrażliwe na niekorzystne działanie pewnych czynników. Do odżywienia cebulki służy tak zwana brodawka, w której znajdują się naczynia krwionośne pełniące funkcję przewodów, to właśnie z nich komórki macierzy pobierają substancje budulcowe oraz odżywcze. Dzięki podziałom komórek macierzy możliwy jest wzrost włosa. Wzrost włosa dzieli się na 3 fazy, pierwsza z nich to faza wzrostu, która trwa od 2 do 7 lat, następnie jest faza umierania trwająca od 1 do 2 tygodni, po czym ostatnim etapem jest faza spoczynku, czyli wypadania trwająca od 5 do 6 tygodni.

Zobacz więcej  Szansa na włosy jak sprzed chemioterapii

 

Jakie są główne przyczyny wypadania włosów oraz łysienia?

  • intensywna utrata wagi
  • niedożywienie
  • nieodpowiednio zbilansowana dieta
  • czynniki genetyczne
  • przewlekły i nadmierny stres
  • nieodpowiednia pielęgnacja i higiena skóry głowy
  • choroby owłosionej skóry głowy (zapalenie skóry, łuszczyca, grzybica, zapalenie mieszków włosowych zakażenia pasożytami, zapalenia skóry)
  • czynniki mechaniczne, czyli na przykład zbyt ciasne upinanie włosów
  • przewlekłe choroby ogólnoustrojowe (np. choroby wątroby, cukrzyca)
  • stosowanie pewnych leków np. przeciwdepresyjnych, przeciwwirusowych, przeciwgrzybicznych, przeciwtrądzikowych, przeciwłuszczycowych

Trycholog czy lekarz dermatolog?

Niekiedy pacjentowi ciężko jest podjąć decyzję, gdzie udać się ze swoim problemem, do trychologa czy może do dermatologa? Trycholog wykonuje proste badania skóry głowy i może analizować wyniki zleconych badań krwi czy badań hormonalnych. Może również wykonać niektóre niezbyt zaawansowane zabiegi, mające na celu pobudzenie krążenia czy oczyszczenie skóry głowy. Przeprowadza on na przykład laseroterapię czy mezoterapią. Jeśli chodzi o farmakologiczne leczenie, nim zajmie się właśnie dermatolog. Jeśli pacjent zauważył u siebie znaczne przerzedzające się włosy i podejrzewa wystąpienie jakiegoś łysienia, może on udać się jak najbardziej do trychologa. Jeśli nie będzie on mógł pomóc, wówczas przekieruje pacjenta do innego specjalisty.

Czy warto iść do trychologa?

Trycholog jest specjalistą tylko i wyłącznie od włosów i skóry głowy. Trycholog jest w stanie pomóc w wielu schorzeniach, profesjonalista przeprowadzi dokładną diagnozę i oceni, jaki jest powód wystąpienia danych objawów. Opracuje specjalny proces leczenia, który będzie przy danym schorzeniu najbardziej skuteczny. Warto więc udać się do lekarza od włosów, zwłaszcza jeśli zaczynają one wypadać, są w złym stanie, widać oznaki łysienia, zbyt szybko się przetłuszczają, skóra głowa swędzi, na jej powierzchni widać złuszczające się plamy czy krotki i pryszcze. Trycholog ma może badanie trichogramem czy trichoskopię, co pozwoli mu na dokonanie prawidłowej diagnozy. Trycholog jest to osoba o sporej wiedzy, która pomoże nie tylko wyleczyć schorzenie, z jakim pacjent się boryka, ale także dobrać sposób pielęgnacji włosów i używanych kosmetyków. Do trychologa można udać się także profilaktycznie, aby poznać stan włosów oraz skóry głowy.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop