Blog

Przeszczep włosów metodą FUE

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Intensywne wypadanie włosów spowodowane jest często z zaburzeniami hormonalnymi czy też naturalnym procesem starzenia się organizmu. Jest to dla pacjentów bardzo uciążliwy problem, z tego względu nowoczesna medycyna estetyczna, proponuje im możliwość uzupełnienia utraconego owłosienia. Popularną metodą przeszczepu włosów jest zabieg FUE, przy jego pomocy można odtworzyć także rzęsy, brwi czy owłosienie na twarzy i klatce piersiowej To bardzo dobra propozycja dla osób cierpiących na łysienie androgenowe, czy dla pacjentów z bliznami po wypadkach, czy też zabiegach operacyjnych.

Na czym polega transplantacja włosów metodą FUE?

Technika FUE, czyli Follicular Units Extraction jest to najnowocześniejsza technika przeszczepu włosów. W przeciwieństwie do metody FUT została ona udoskonalona i lepiej dopracowana, aby umożliwić transplantację włosów bez wycinania paska skóry, przez co nie powstanie brzydka blizna pozabiegowa. Podczas wykonywania tej techniki pobiera się pojedyncze zespoły mieszków włosowych, nazywane grafami z rejonu dawczego. Do tego celu coraz częściej korzysta się ze specjalnych instrumentów chirurgicznych mających średnicę od 0,5 do 0,8 mm, a także z nowoczesnych robotów. Pobrane mieszki włosowe wszczepia się w wybrane miejsca, które zostały dotknięte widocznym ubytkiem włosów. W tej technice pobiera się wszelkie potrzebne struktury włosa, również komórki macierzyste, dzięki którym będzie on mógł rosnąć. Technika FUE to duży postęp w transplantacji włosów jest ona coraz chętniej wybierana przez samych pacjentów, jak i lekarzy. Przeważa nad innymi sposobami transplantacji przede wszystkim z tego względu, iż na powierzchni skóry nie pojawia się żadna blizna. Przy tej metodzie zostały opracowane narzędzia chirurgiczne, które pozwalają na precyzyjne i szybkie pobranie mieszków włosowych, a przy tym nie ulegają one żadnym uszkodzeniom. Aktualnie ręczne przyrządy powoli zastąpi się mechanicznymi instrumentami, co pozwala na wykonania zabiegu niezwykle precyzyjnie. Ekstrakcja mieszków włosów jest szybka i nie niesie ze sobą ryzyka ich uszkodzeń. Czas zabiegu jest krótszy niż przy innych technikach, a co ważne po transplantacji włosów pacjent może wrócić do codzienności, nie musi zmagać się z długim czasem rekonwalescencji. Metoda FUE określana jest jako jedno z największych osiągnięć współczesnej chirurgii odtwórczej włosów. Z uwagi na zastosowanie znieczulenia miejscowego, jest to procedura bezbolesna, którą wykonuje się podczas jednej wizyty w klinice. W miejscu obszaru dawczego nie ma blizn po pobraniu mieszków włosowych.

Wysoka precyzja i zupełnie naturalny efekt

Dzięki zastosowaniu niewielkich ostrz specjalista może delikatnie naciąć skórę i bezinwazyjnie pobrać mieszki włosowe. Niektórzy translatorzy decydują się na transplantację z użyciem własnych dłonie, a nie robota, gdyż pacjenci mogą potrzebować zupełnie indywidualnego podejścia. Pobranie mieszków włosowych powinno odbyć się w taki sposób, aby nie uszkodzić cebulek włosa. Praca ta jest utrudniona przez takie czynniki jak kąt wzrostu włosa i naturalny kierunek, różny na danych obszarach głowy. Niekiedy trzeba wziąć pod uwagę zróżnicowanie napięcie skóry. Skuteczne pobranie mieszków włosowych jest niezmiernie ważnym etapem, jednak specjalista musi także właściwie je umieścić w miejscu przerzedzania się włosów. Od tej czynności zależy, jak włosy będą prezentować się za parę miesięcy i czy pacjent będzie usatysfakcjonowany uzyskanym efektem. Lekarz musi odpowiednio zaprojektować linię włosów, aby pacjent czuł się z nimi komfortowo. Dobry lekarz potrafi dopasować linię włosów w taki sposób, aby fryzura wyglądała estetycznie. Podczas projektowania linii włosów trzeba wziąć pod uwagę między innymi kąt i kierunek wzrostu włosa, wiek pacjenta i jego płeć. Specjalista określi również prognozę dotyczącą stanu pozostałych włosów w ciągu następnych lat. Dokona on analizy tego, czy proces łysienia będzie w dalszym ciągu postępował i jaki rejon głowy obejmie. Jedynie odpowiedz na te wszystkie pytania, pomoże uzyskać jak najlepszy dla pacjenta efekt transplantacji włosów.

Zobacz więcej  Leczenie blizn: Metody chirurgiczne i operacyjne jako skuteczne sposoby terapii

Efekty zabiegu przeszczepu włosów
 • równomierne rozmieszczenie włosów
 • szybko widoczne efekty zabiegu transplantacji włosów, utrzymujące się do końca życia pacjenta
 • brak szwów oraz blizn po przeszczepie
 • odwzorowanie naturalnej linii włosów
 • brak długiego okresu rekonwalescencji, możliwość szybkiego powrotu do swoich obowiązków
 • naturalny efekt
 • wysokie bezpieczeństwo przeszczepu włosów
 • brak zmian czucia z tyłu głowy

Przygotowanie do zabiegu transplantacji włosów metodą FUE

Przed planowanym zabiegiem należy przede wszystkim wykonać pewne podstawowe badania laboratoryjne zlecone przez lekarza. Nie powinno się stosować przed przeszczepem leków przeciwkrzepliwych. W dniu zabiegu powinno się umyć głowę delikatnym szamponem, nie można na nią nakładać żadnych preparatów, takich jak: odżywki, maski, pianki, lakiery czy żele do stylizacji. Pacjent może zjeść śniadanie, dobrze jeśli ubierze ubranie zapinane na guziki czy zamek błyskawiczny, gdyż podczas zdejmowania odzieży nie podrażni ona skóry pacjenta.

Jak wygląda zabieg przeszczepu włosów metodą FUE?

1. Najpierw okolica dawcza, z której zostaną pobrane mieszki włosowe, jest golona do długości 1 mm.

2. Pacjent dostanie specjalny sterylny fartuch.

3. Czas wykonania zabiegu jest różny w zależności od liczby pobieranych graftów do przeszczepu, przeważnie jest to od 4 do 6 godzin, niekiedy do 8.

4. Pacjent ma możliwość robienia sobie krótkich przerw czy też zmiany pozycji ciała.

6. Przed oraz po transplantacji włosów FUE lekarz wykonuje dokumentację fotograficzną.

7. Narzędzia zastosowane do przeszczepu są sterylizowane albo jednorazowego użycia, jest to więc procedura bezpieczna dla pacjenta.

8. Pobierane są mieszki włosowe z wybranek okolicy dawczej, po czym ulegają one dokładnym oględzinom.

9. Mieszki włosowe zostają umieszczone w wybranych miejscach, gdzie obszar został dotknięty łysieniem.

10. Po zabiegu pacjent otrzyma dokładne wytyczne dotyczące sposobu pielęgnacji skóry głowy i inne zalecenia pozabiegowe.

Zobacz więcej  Rozszerzone naczynka - objaw popękanych naczyń krwionośnych

Zalecenia pozabiegowe

 • Tego samego dnia po zakończonym zabiegu pacjent może udać się do domu.
 • Opatrunek na tyle głowy, powinien zostać do dnia następnego.
 • Nie powinien on sięgać po napoje alkoholowe, palić papierosów czy pić kawy.
 • Dozwolone jest założenie luźnego nakrycia głowy, może to być kaptur.
 • W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych można przyjąć środek przeciwbólowy (pyralgina, paracetamol).
 • Po zabiegu warto stosować chłodne okłady.
 • Parę dni po zabiegu powinno się spać z głową uniesioną pod kątem 45 stopni.
 • 3 dni po przeszczepie pacjent może odczuwać delikatne swędzenie miejsc poddanych zabiegowi.
 • Na następny dzień po operacji pacjent może umyć głowę delikatnym szamponem, jednak nie może jej w żaden sposób suszyć.
 • Już po około trzech dniach przeszczepione cebulki zakorzenią się, a strupki odpadną do dwóch tygodni po transplantacji.
 • Przeszczepione włosy będą rosły do 3 miesięcy, po czym wypadną i jest to całkowicie normalne zjawisko. Po tym czasie włosy będą odrastać stałe włosy.
 • Całkowity wzrost włosów jest okresem trwającym do roku czasu.
 • Pi dwóch tygodniach od wykonanego zabiegu pacjent musi udać się na kontrolę lekarską.
 • Pacjent do dwóch tygodni po zabiegu powinien zrezygnować z intensywnego wysiłki fizycznego, przez 3 tygodnie unikać kąpieli w basenie a przez 6 tygodni nie korzystać z solarium czy ekspozycji bezpośrednio na słońce.
 • Polecana jest przez ten czas fototerapia LED wpływająca na przyspieszenie procesu gojenia się ran i wspomagająca wzrost przeszczepionych włosów.

Przebieg procesu gojenia skóry po przeszczepie włosów

Proces gojenia się zabiegu przebiega sprawnie i szybko. Okolica z której zostały pobranie mieszki włosowe, zazwyczaj goi się już po tygodniu. Wtedy strupy odpadają, a odrastające włosy zakrywają już miejsca poddane przeszczepowi. W trakcie pierwszej nocy po transplantacji pacjent nie powinien dotykać rejonu biorczego i spać z poduszką ułożoną w ten sposób,  że dotyk miejsca wszczepienia mieszków włosowych. W ciągu pierwszego dnia skóra może być delikatnie zaczerwieniona, można na jej powierzchni zauważyć również strupki, jednak znikną one do 5 dni. Nie powinno się w tym okresie naruszać mieszków włosowych. W drugim i trzecim dniu od transplantacji włosów można zauważyć zasinienie czy też różowe przebarwienia, po pierwszym tygodniu jednak one w zupełności zbledną. Aby zmniejszyć obrzęk, specjalista może przepisać leki. Nie wolno pocierać mieszków włosowych, dotykać ich i wystawiać na działanie promieni słonecznych. Po około 5-7 dniach mieszki są już widocznie wzmocnione, nie ulegają więc od razu uszkodzeniu przez ich potarcie czy pociągnięcie. W rejonie dawczym nie będzie żadnych śladów po zabiegu, skóra tam może jedynie lekko swędzieć czy piec. Jest to jednak normalny objaw towarzyszący gojeniu się skóry. Po 2- 4 miesiącach przeszczepiony włosy odrastają, stają się coraz dłuższe i wyraźnie gęstsze, nie potrzebują już one specjalnego traktowania. Czwarty i szósty miesiąc jest okresem intensywnego wzrostu włosów, wówczas pacjent musi przyjść na kontrolę po przeszczepie. Ostateczne efekty zauważalne są po około 12 miesiącach od wykonania zabiegu przeszczepu włosów.

Zobacz więcej  Wykwity skórne: o czym świadczą krosty na ciele? Objawy wyprysku skórnego, wysypki i krostek - wskazówki dermatologa

Przeciwwskazania do wykonania transplantacji włosów metodą FUE

 • choroby zapalne skóry głowy
 • łysienie plackowate
 • zaawansowana cukrzyca
 • nieuregulowane ciśnienie krwi
 • duże wyniszczenie organizmu pacjenta
 • przebyty zawał serca
 • młody wiek osoby borykające się z łysieniem androgenowym
 • uczulenie na stosowane preparaty miejscowo znieczulające
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
Którzy pacjenci mogą zostać zakwalifikowani do zabiegu przeszczepu włosów metodą FUE?
Zabieg polecany jest kobietom oraz mężczyzną cierpiącym na łysienie androgenowe, a także osobom z łysieniem na skutek wypadków, stanów zapalnych, urazów, oparzeń, po przeszczepach skóry głowy. Transplantacja włosów może być wykonana również u pacjentów onkologicznych po radioterapii, a także u nastolatków z blinami wywołanymi na przykład operacjami neurochirurgicznymi. Metoda ta nie tylko jest sposobem na łysinę, ale również poleca się ją osobom, które chcą widocznie zagęścić przerzedzone włosy. Może być więc wybierana przez kobiety po menopauzie czy przez panów z delikatnymi zakolami. Procedura ta jest w stanie znacznie zagęścić i zrekonstruować włosy na skórze głowy. Dzięki temu można odzyskać lepsze samopoczucie i pewność siebie. Przeszczep włosów pozwoli pozbyć się wszelkich kompleksów i znowu cieszyć się z pięknej i zdrowej fryzury na głowie.
Jakie są najważniejsze zalety przeszczepu włosów metodą FUE?
Przede wszystkim zaletą przeszczepu włosów metodą FUE jest jej wysoka skuteczność. Jest to także sposób na bezpieczne zagęszczenie włosów. Nie wiąże się z groźnymi powikłaniami i efektami ubocznymi. Pacjent już po jednym zabiegu może uzyskać satysfakcjonujące efekty przeszczepu włosów. Podczas tej metody nie powstają nieestetyczne blizny, gdyż nie stosuje się tutaj skalpeli i szwów. Rany goją się w bardzo krótkim czasie i nie ma po nich żadnych śladów. Przeszczep ten jest więc polecany panom, którzy preferują krótko przystrzyżone włosy. Efekty zabiegu są naturalne, a osoba poddająca się procedurze przeszczepu włosów metodą FUE może liczyć na ich trwałość.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop