Blog

Przerzedzanie włosów

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

    Wiele kobiet boryka się z problemem łamliwych i wypadających włosów. Kiedy fryzura staje się przerzedzona, zarówno kobiety, jak i mężczyźni tracą swoją pewność siebie i czują się gorzej. Czasem cienkie, rzadkie i delikatne włosy otrzymujemy w genach, jednakże często wynikają one z okresowego osłabienia mieszków włosowych i nadmiernego wypadania włosów. Codziennie tracimy od 100 do 150 włosów. Jeśli jest ich o wiele więcej przez dłuższy okres, jest to znak, iż możemy mieć problem z nadmiernym wypadaniem włosów. Warto jednak wiedzieć, iż nie jesteśmy bezradni i z takim problemem możemy dać sobie radę. Istnieje wiele sposobów leczenia i maskowania skutków przerzedzenia włosów.

W jaki sposób rozpoznać włosy przerzedzone oraz rzadkie?

Rzadkie oraz cienkie włosy czasem są po prostu darem natury i występują i sporej części populacji. Przeważnie towarzyszą im spore prześwity oraz szerokie przedziałki. Taki rodzaj włosów może niestety ulec ponownemu zjawisku osłabienia włosów, z tego względu należy zadbać o ich regularną pielęgnację i codzienne wzmacnianie. Włosy przerzedzone są wynikiem postępującego procesu ich osłabienia i masowego regularnego wypadania oraz gubienia włosów. Włosy przerzedzone to chorobowy stan, któremu mogą ulec wszystkie rodzaje włosów, zarówno te grube, jak i cienkie. Jeżeli nagle zauważyliśmy częściowy ubytek włosów, stały się one matowe, utraciły połysk, a kucyk stał się mniejszy, wówczas jest to oznaka, iż trzeba je dobrze wzmocnić. Do pierwszych oznak przerzedzenia włosów zaliczamy ich intensywne wypadanie, nie tylko w trakcie mycia czy też czesania. Przerzedzenie włosów może być wywołane takimi chorobami skóry jak: świąd, łojotok, łupież tłusty, przesuszenie. Wszystkie stany chorobowe na skórze sprzyjają osłabieniu cebulek włosowych, wpływając negatywnie na procesy wymiany komórkowej oraz oddychania, czyli doprowadzają do skracanie życia włosów. Przeważnie za przerzedzenie włosów odpowiada zaburzona praca hormonów, czyli tarczycy, nadnerczy i przysadki mózgowej. Na stan włosów wpływa również stresujący tryb życia. Właściwe badania hormonalne, a tym morfologia krwi może wyjaśnić przyczynę wypadania włosów. Znając już przyczynę wypadania włosów, możemy zacząć odpowiedni proces leczenia.

Przyczyny nagłego wypadania włosów to:

  • Zaburzenia hormonalne (hiperandrogenizm) albo stan po przerwaniu przyjmowania leków antykoncepcyjnych. Przy hiperandrogenizmie może dojść do łysienia androgennego, a przy odstawieniu leków antykoncepcyjnych do łysienia rozproszonego.
  • Łuszczyca, łojotok, grzybica
  • Predyspozycje genetyczne, jeżeli ktoś z rodziny miał problem z przerzedzonymi włosami na czubku głowy albo w innej części, istnieje duże prawdopodobieństwo iż problem dotknie także nas.
  • Stosowanie leków antykoncepcyjnych, przeciwtarczycowych, przeciwkrzepliwych, przeciwreumatycznych, nasercowych, przeciwdepresyjnych. Także agresywne leki stosowane na choroby nowotworowe, mogą powodować nadmierne wypadanie włosów. Jednakże po zakończonej kuracji, odrastające włosy są bardziej gęste.
  • Zatrucia rtęcią, talem czy arsenem.
  • Celiakia, schorzenia tarczycy, anemia, bielactwo, wrzodziejące zapalenia okrężnicy, toczeń rumieniowaty trzewny, astma, alergia.
  • Wytwarzanie antyciał przeciw mieszkom włosowym.
Zobacz więcej  Naczynia krwionośne: Kluczowa rola włosowatych naczyń i tętnic w działaniu układu krwionośnego

Dieta na przerzedzające się włosy

Codzienna dieta pomagająca walczyć z przerzedzającymi się włosami musi być bogata w witaminy:

1. Witamina A

Niedobór tej witaminy doprowadza do tego, iż pasma stają się łamliwe oraz kruche. Dochodzi do rozdwajania się końcówek oraz występowania zmian skóry głowy. Witamina A wpływa na polepszenie składu chemicznego lipidów produkowanych przez gruczoły łojowe, których celem jest nawilżenie pasma i ochrona ich przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Witaminę tę znajdziemy w dyni, brokułach, kapuście, jarmużu, natce pietruszki, morelach, pomarańczach, wątróbce.

2. Witaminy z grupy B (B1,B2,B6)

Biorą one udział w wielu procesach metabolicznych zachodzących we włosach oraz skórze i paznokciach. Pełnią ważną funkcję w produkcji aminokwasów (składniki budulcowe włosa). Pomagają w procesach wytwarzania energii, dzięki czemu komórki rozrodcze macierzy włosów mogą inicjować przyrost łodygi włosa. Witaminę B1 znajdziemy między innymi w szpinaku, burakach, botwince, mniszku lekarskim, grejpfrucie. Witaminę B2 znajdziemy w marchwi, selerze, jarmużu i pietruszce, natomiast witaminę B6 znajdziemy w ziemniakach, gruszkach i cytrynie.

3. Witamina C

Pełni istotną funkcję w syntezie kolagenu. Oprócz tego wpływa na poprawę krążenia w skórze głowy, jest silnym przeciwutleniaczem, więc zapobiega szkodliwemu działaniu wolnych rodników generowanych przez zanieczyszczenia środowiska i sytuacje stresogenne. Niedobór tej witaminy pogarsza funkcjonowanie cebulek włosa, gdzie tworzona jest keratyna, która jest istotnym budulcem włosów. Witamina C znajduje się w jagodach, malinach, papryce, owocach cytrusowych, jarmużu, kapuście kiszonej, szpinaku.

4. Witamina E

Prowadzi do przyspieszenia po prostu włosów, poprzez stymulację podziałów komórkowych macierzy włosa, budujących jego łodygę. Jest silnych przeciwutleniaczem, ochrania wydzielinę gruczołów łojowych przez jełczeniem, co wpływa na widoczną poprawę poziomu nawilżenia włosów. Witamina E znajduje się w jajkach, orzechach, zielonych warzywach, nasionach roślin oleistych, maśle.

Jeżeli zauważymy u siebie coraz rzadsze włosy na czubku głowy, jest to oznaka, iż musimy zadbać o ich właściwą pielęgnację. Przed wymyciem włosów trzeba je dokładnie rozczesać, zaczynamy od końcówek i przechodzimy powodzi w kierunku czubka głowy. Po umyciu warto zaaplikować odżywkę i pozwolić samoistnie włosom wyschnąć. Nie należy suszyć pasm suszarką ani ich prostować czy kręcić.

Zobacz więcej  Onda - innowacja na rok 2019

Właściwe mycie oraz odżywianie

Rzadkie oraz cienkie włosy wymagają niezwykle delikatnego mycia. Szampony do mycia włosów powinny zawierać jedynie naturalne składniki. Dobrze, jeśli preparat do mycia włosów ma niewiele różnych składników. Najlepszym rozwiązaniem jest używaniu szamponu dla niemowląt, gdyż jest to produkt bardzo delikatny. Na rynku znaleźć można także wiele specjalistycznych produktów, przeznaczonych dla skóry dorosłych. Przed wymyciem włosów warto zastosować odżywkę. Włosy należy płukać letnią wodą, nakładamy odżywkę, zostawiamy na skórze parę minut, po czym myjemy włosy szamponem.

Dobranie odpowiedniej fryzury

Możemy dobrze czuć się nawet z przerzedzającymi włosami, jeśli tylko dobierzemy właściwą dla nas fryzurę. Posiadaczki rzadkich włosów powinny wybrać średniej długości fryzury, maksymalnie sięgającej za ramiona. Fryzurę stylizować można za pomocą żeli, lakierów i pianek. Objętości włosom dodadzą pojedyncze pasma pokręcane na lokówce. Nie należy kręcić wszystkich pasm. Fryzura męska idealna dla cienkich i rzadkich włosów to fryzura krótka oraz bardzo krótka.

Wzmacnianie włosów oraz skóry głowy

Z właściwą fryzurą będziemy czuć się na co dzień komfortowo, mimo problemów ze zbyt rzadkimi włosami. Jednakże tylko dzięki odpowiedniej pielęgnacji włosów i skóry głowy sprawimy, iż włosy staną się widocznie gęściejsze. Wzmacnianie włosów jest bardzo ważne w codziennej pielęgnacji. Pomóc w tym mogą właściwe maski, zawierające niewiele sztucznych dodatków. Takie będą świetnie wzmacniać włosy oraz nawilżać skórę głowy, nie podrażniając jej. W aptekach zakupić można także wcierki, odżywiające skórę głowy i pobudzające cebulki włosów. Pomogą także masaże skóry głowy, delikatne koliste ruchy o niewielkim nacisku poprawią ukrwienie skalpu.

Sposoby na przerzedzone włosy

Nanowłókna do włosów

Codzienna aplikacja mikrowłókien to prosty w aplikacji i bezpieczny sposób na przerzedzone włosy. Każdy może skorzystać z takiego rozwiązania, bez ryzyka pobrudzenia ubrania, skóry czy wystąpienia alergii. Efekt wizualny będzie wystarczający. Zagęszczające włókna keratynowe można aplikować codziennie, efekt utrzymywany jest do następnego mycia włosów. Preparat nie farbuje, nie podrażnia skóry i można go zakupić w różnych wariantach kolorystycznych, przez co efekt będzie doskonały, a fryzura stanie się bardziej estetyczna.

Zobacz więcej  Wągry na nosie - jak powstają i jak z nimi walczyć?

Peruki oraz przeszczep włosów

Bardziej inwazyjną metodą zagęszczenia włosów jest noszenie peruki, przedłużanie oraz zagęszczanie włosów na drodze doczepiania syntetycznych albo naturalnych pasm włosów, albo przeszczepie włosów. Metody te dają najlepszy i długotrwały efekt, zwłaszcza kobiety często wybierają metodę przedłużenia i zagęszczenia włosów pasmami naturalnymi. Przeszczep włosów gwarantuje radykalną zmianę wizerunku. Jest on możliwy jedynie u osób, które nie straciły włosów całkowicie i można od nich pobrać materiał do przeszczepu. Transplantacja włosów metodą FUE jest coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem w celu uzyskania świetnego wyglądu. W tej metodzie wykorzystywany jest robot medyczny ARTAS. Zabieg polega na pobieraniu pojedynczych zespołów mieszkowych z danego obszary zdawczego do przeszczepu. W tej metodzie przeszczepiane są wszelkie niezbędne struktury włosa, także komórki macierzyste, które odpowiadają za jego wzrost.

Korektory do włosów

Jeśli doszło do niewielkiego przerzedzenia fryzury, można wówczas zastosować tak zwany korektor na włosy. To preparat barwiący, który należy zaaplikować na skórę głowy w obszarach przerzedzenia. Takie pasty sprawdzają się zwłaszcza w przypadku włosów dłuższych, mających przerzedzenia na czubku głowy. Nie należy aplikować pasty na okolicę skroni czy na zakolach, gdyż może ona ubrudzić odsłoniętą skórę. Nie jest to jednak metoda trwała i nie posiada odporności na deszcz albo śnieg.

Mikropigmentacja skóry głowy

To trwała metoda maskowania przerzedzeń na skórze głowy. W trakcie zabiegu wprowadzane są naturalne pigmenty w skórę głowy, dzięki czemu uzyskujemy efekt gęstej fryzury. To rozwiązane polecane zwłaszcza osobom o krótkiej fryzurze, wprowadzony pigment świetnie naśladuje krótko ścięte włosy. Nie jest to tradycyjny tatuaż, ponieważ pigment dostaje się w płytsze warstwy skóry. Pozwala to na możliwość bezbolesnej korekty z zastosowaniem lasera. Seria paru zabiegów pozwoli otrzymać zadowalający efekt estetyczny, utrzymujący się nawet przez kilka lat.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop