Blog

Modelowanie ust kwasem hialuronowym

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

W dzisiejszych czasach, w erze instagramowego szaleństwa, wygląd zewnętrzny jest na pierwszym planie, a usta to jeden z głównych elementów twarzy. Wygląd ust ma kluczowe znaczenie dla urody człowieka. Utrzymanie ust w świetnej kondycji nie jest proste, a z wiekiem tracą one swój blask, kolor oraz jędrność. Modelowanie ust od kilku lat cieszy się dużą popularnością w Polsce jak i za granicą. Pełne, zadbane usta dodają kobiecie atrakcyjności i czaru. Wiele kobiet ma kompleksy związane z wyglądam ich ust, często usta są zbyt małe lub po prostu niesymetryczne. Kompleksy mogą przyczynić się do zaburzenia samooceny. Modelowanie ust kwasem hialuronowym często błędnie jest kojarzony tylko i wyłącznie z powiększaniem ust. Jak sama nazwa wskazuje, modelowanie ust ma na celu korektę ich kształtu bądź wypełnienia czy kolorytu. Zabieg ten wykonuje się głównie w dwóch celach, zarówno wypełnienia i zwiększenia ust, jak i głebokiego nawilżenia tkanki.
Powiększanie ust, to jeden z najbardziej popularnych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Do wykonania zabiegu, niezbędny jest kwas hialuronowy, który ma także wiele innych zastosowań. Pełni bardzo ważną rolę w wielu funkcjach organizmu, m.in. odpowiada za utrzymanie w dobrym stanie skóry i stawów. Stanowi budulec tkanki łącznej, oraz jest odpowiedzialny za wiązanie wody. Związek ten jest potocznie nazywany eliksirem młodości, ponieważ jest stosowany także do korygowania asymetrii ust lub nosa, wygładzania zmarszczek (w tym „kurze łapki” koło oczu oraz zmarszczki poziome i tzw. „lwia zmarszczka” na czole). Kwas hialuronowy występuje w każdym organizmie żywym, ale niestety jego zawartość maleje wraz z wiekiem człowieka. Jak więc działa kwas hialuronowy w praktyce? Związek ten zatrzymuje i gromadzi wodę, a następnie pęcznieje tworząc żelową sieć, która wypełnia skórę. Kwas hialuronowy stosuje się, gdy usta są zbyt wąskie, nieestetyczne lub zbyt suche. Zabieg modelowania ust stał się bardzo popularny ze względu na swoją wysoką skuteczność i fakt, że związek jest bezpieczny dla zdrowia człowieka.

Jak wygląda modelowanie ust?

Na 3-4 dni przed wizytą, zaleca się, aby nie stosować aspiryny oraz innych leków przeciwzapalnych, a także w dniu zabiegu, należy unikać nagrzewania ciała (np. solarium czy sauna) a także nie jest wskazany nadmierny wysiłek fizyczny. Warto przed zabiegiem zażywać witaminę C czy rutynę, uszczelniające naczynia krwionośne. Przed zabiegiem, lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad dotyczący przebytych chorób czy alergii. Aby wszystko przebiegło pomyślnie, lekarz zobowiązany jest do tego, aby dowiedzieć się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania aplikacji kwasu hialuronowego. Lekarz ocenia mimikę twarzy, oraz jej wygląd w stanie spoczynku. Następnie przeprowadzany jest wywiad z pacjentem w celu ustalenia, jak powinien wyglądać efekt końcowy zabiegu. Modelowanie ust polega na wstrzykiwaniu w wargi ampułek z kwasem hialuronowym. Preparat wstrzykuje się cienką igłą w głąb warg, najczęściej podczas kilkunastu wkłuć, w taki sposób, aby uzyskać wymarzony efekt. Na forach internetowych nie brakuje stwierdzeń, że powiększanie ust jest bolesne, Jest to mit, Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Do znieczulenia z reguły używany jest specjalistyczny krem znieczulający, lub jeśli jest taka potrzeba, wykonuje się znieczulenie przewodowe – dentystyczne. Po aplikacji, usta są masowane przez lekarza aby rozprowadzić preparat i nadać ustom odpowiedni kształt.Cały zabieg trwa mniej więcej 30 minut. Ostatnią czynnością jest nawilżenie miejsca poddanego zabiegowi kremem. Okres rekonwalescencji jest wyjątkowo krótki. Zazwyczaj zaraz po injekcji można wrócić do swoich codziennych zajęć.

Zobacz więcej  Chirurgiczne leczenie nadpotliwości: zabieg sympatektomii piersiowej w redukcji nadmiernego pocenia

     Ważnym aspektem zabiegu jest to, aby wykonywała go osoba odpowiednio do tego przygotowana. Nie tylko lekarz medycyny estetycznej może wykonywać ten zabieg, ale i osoba, która skończyła odpowiedni kurs ma do tego prawo. Jest wiele placówek, w których takie zabiegi są wykonywane, niestety nie każda z osób która świadczy takie usługi została do tego w pełni przeszkolona lub brak jej doświadczenia. Specjalista powinien umieć wykonać usługę bez konieczności nanoszenia poprawek. Skyclinic to gwarancja jakości oraz zadowolenia klienta. Nasi specjaliści zapewniają indywidualne i profesjonalne podejście do każdego pacjenta.

Po zabiegu

Zaraz po zabiegu, zaleca się lekko schładzać okolice warg, a także należy zachować higienę i jak najrzadziej dotykać nakłuwanych miejsc. Przez kilka godzin po zabiegu modelowania ust kwasem hialuronowym, zaleca się ograniczenie ekspresji mimicznej ust, oraz powstrzymania się od ich rozciągania. Naturalną rekakcją człowieka na injekcję kwasu jest obrzęk bądź delikatne, niewielkie krwiaki. Niedogodności spowodowane są podrażnieniem tkanek, jednakże nie trzeba się tym przejmować, ponieważ skutki uboczne całkowicie znikają już po kilku dniach od modelowania ust, a usta będą wyglądać bardziej naturalnie, oraz staną się nawilżone i zdecydowanie bardziej jędrne. Przez 24 godziny po zabiegu należy unikać nadmiernego ciepła, większego wysiłku fizycznego, czyli różnego rodzaju sportu, nie można też latać samolotem, pić alkoholu i palić papierosów. Po dobie od zabiegu, można delikatnie masować usta czystymi rękami, co ma zapobiegać zbijaniu się kwasu hialuronowego w grudki. Wizyta kontrolna jest obowiązkowa i powinna odbyć się od 14 dni do 4 tygodni po zabiegu, aby ocenić efekt końcowy i skontrolować proces gojenia. Przez pierwszy tydzień po wstrzyknięciu kwasu nie powinno się nadmiernie uciskać na okolicę skóry w obrębie ust. Odradza się także stosowanie wszelkiego rodzaju szminek czy błyszczyków. Dobrze jest też zrezygnować z picia gorących napojów. Udowodniono też, że efekt uzyskiwany za pomocą kwasu hialuronowego utrzymuje się dłużej po każdym kolejnym zabiegu, więc można powtarzać go rzadziej. Efekt powiększenia lub modelowania ust zazwyczaj utrzymuje się do ok. 6 miesięcy, ale zależy to głównie od indywidualnych predyspozycji pacjenta, oraz od stylu życia jaki prowadzi.

Zobacz więcej  Jak zahamować wypadanie włosów przy niedoczynności tarczycy - sposoby na poprawę wzrostu i wyglądu włosów u osób z niedoczynnością tarczycy?

Przeciwwskazania do zabiegu

Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na zabieg z użyciem kwasu hialuronowego. Istnieje kilka przeciwwskazań, które eliminują w przedbiegach osobę do poddania się takiej zabiegowi. Jednym z głownych przeciwwskazań, jest nadwrażliwość na kwas hialuronowy. Innymi przeszkodami mogą być infekcje każdego typu, opryszczki, i inne zmiany skórne typo zapalnego (w takiej sytuacji, kwas mógłby nadmiernie podrażniać), zakażenie dróg moczowych czy nawet zwykłe przeziębienie. Zabiegu nie należy przeprowadzać, jeżeli pacjentka jest w ciąży, w okresie karmienia piersią. Kolejnymi przeciwwskazaniami mogą być leczenie antybiotykami (organizm jest bardzo osłabiony), choroby układu immunologicznego, immunoterapia, nieregulowane choroby ogólnoustrojowe, tj. cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, leczenie onkologiczne, leczenie stomatologiczne ( zaleca się pacjentom odczekanie minimum 2 tygodnie od zakończenia leczenia. Dotyczy również piaskowania i wybielania zębów). Trzeba pamiętać, że palenie tytoniu i picie dużych ilości alkoholu może mieć negatywny wpływa na proces gojenia i może go wydłużyć, a także przyspieszyć wchłanianie kwasu hialuronowego.

 

Negatywne skutki modelowania ust kwasem hialuronowym

     Jeśli zabieg wypełniania ust jest powtarzany zbyt często i nadużywa się go, to skutkiem może być nadmiar błon śluzowych i zwłóknienia prowadzące do obwisłych ust. Niestety, nie jest to najgorszym z negatywnych skutków. Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem, ale występującym bardzo rzadko, jest zagrażająca martwica skóry i błony śluzowej. Jest to konsekwencja podania kwasu do tętniczki końcowej, która prowadzi do zablokowania dowozu tlenu przez kre do wybranego obszaru. W razie wystąpienia bólu czy zasinienia, zaburzeń czucia w okoliy poddanej zabiegowi niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem, który wykonywał zabieg. W takim wypadku, czas ma kluczowe znaczenie. Kwas należy wtedy jak najszybciej rozpuścić hialuronidazą, oraz podać leki przeciwpyłkowe i naczyniorozszerzające.Powikłania takie jak siniaki czy obrzęki są bardzo częste, jednakże ustępują samoistnie zazwyczaj w ciągu kilku dni. Często obserwowanym powikłaniem, jest również hiperkorekcja, czyli nienaturalnie nadmuchane usta, niepasujące do twarzy. Hiperkorekcja może wynikać ze złej techniki podania preparatu, lub jego przemieszczania się. Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się tzw. grudki, które stopniowo zanikają. Innymi negatywnymi skutkami modelowania ust mogą być np: swędzenie ust, krwiak, przebarwienia, zaburzenia odczuwania, czy objawy podobne do przeziębienia lub grypy, tj. ból głowy i mięśni.

Zobacz więcej  Labioplastyka - kiedy i dla kogo

Efekty

Ostateczny efekt powinien być dokładnie taki, jak zażyczyła sobie pacjentka. Wiele osób twierdzi, że usta po zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego wyglądają nienaturalnie. Usta mogą sprawiać wrażenie spuchniętych, ale tylko przez 1-2 dni po zabiegu. Wynik końcowy jest dyskretny, ale i zauważalny. Efekty modelowania ust kwasem hialuronowym zależą od ilości podanej substancji, a czas utrzymywanie się efektów jest indywidualny. Aby poprawić kształt ust i je wymodelować, zazwyczaj potrzeba ok. 0,5 -1 ml kwasu hialuronowego. Do powiększenia ust wykorzystuje się znacznie więcej ilości tej substancji, czyli ok. 1,5 do 3 ml. Efekt zależy od stylu życia, używek czy aktywności fizycznej. W zależności od zastosowanego preparatu, rezultat utrzymują się mniej więcej przez pół roku, czasem nawet i do 12 miesięcy. Efekty zależą od upodobań pacjentów oraz ich wcześniejszych konsultacji z lekarzem. Usta po modelowaniu kwasem hialuronowym zyskują równy kształt, stają się zdecydowanie pełniejsze i jędrniejsze. Zyskują także wyraźnie zarysowany kontur i symetrię. Wargi są lepiej wypełnione i nawilżone, dzięki czemu wyglądają niezwykle ponętnie. Koloryt ust również zostaje poprawiony, a także kąciki ust zostają podniesione i przestają być widoczne drobne zmarszczki wokół ust. Zawsze warto pamiętać jednak o umiarze stosowania kwasu hialuronowego. Nadmiar może prowadzić do niekorzystnych skutków ubocznych.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop