Blog

Łysienie-wpływ na psychikę.

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Łysienie jest problemem spędzającym sen z powiek zarówno kobietom jak i mężczyznom w różnym wieku, a nawet dzieciom.

Przeciętna liczba włosów wynosi około 100. 000. Pojedynczy mieszek włosowy produkuje średnio od 1 do 3 włosów, które na przełomie miesiąca rosną kilka, kilkanaście milimetrów. Okres wzrostowy włosa waha się w granicach 2 do 5 lat. Po tym etapie włos wchodzi w fazę spoczynku zakończoną wypadnięciem. Jest on natychmiast zastępowany nowym włosem. To naturalny cykl życia włosa i ulega on ustawicznemu powtarzaniu. W przypadku prawidłowych cyklów, w ciągłej fazie wzrostu powinno mieścić się około 80% włosów.

Dzienna norma naturalnej utraty włosów waha się w granicach 50 do 100 sztuk. Nadmierne wypadanie jest więc oznaką łysienia.

Polega ono na postępującym zanikaniu wytwarzania nowego włosa w mieszku, który zastępowałby ten będący w stanie spoczynku zakończonym wypadnięciem.

Łysienie może mieć charakter przejściowy, długoterminowy bądź trwały. Dla osoby dotkniętej trwałą utratą włosów, stan taki może być źródłem frustracji, złego samopoczucia, a nawet obniżonej samooceny. W wielu przypadkach utrata włosów doprowadza do pogorszenia stosunków z otoczeniem, a nawet kompletnej samoizolacji.

Rodzaje łysienia. 

Istnieją takie typy łysienia jak: pourazowe, po oparzeniach lub po napromieniowaniu, czy spowodowane stanami zapalnymi skóry. Łysienie może mieć też podłoże genetyczne, autoimmunologiczne, stresogenne, wywołane nieprawidłową, monotonną dietą lub nadmierną ilością zabiegów kosmetycznych takich jak farbowanie, czy trwała ondulacja.

Najczęściej spotykanym chorobowy typem łysienia jest łysienie androgenowe. W tym przypadku pod wpływem dehydrotestosteronu, będącego pochodną testosteronu mieszek włosowy wytwarza coraz cieńsze i słabsze włosy.Jjednocześnie sam ulega zmniejszeniu. Do chorobowych typów łysienia, związanych z trwałą utratą włosów należą między innymi: łysienie plakcowate, wężykowate, bliznowaciejące, telogenowe, anagenowe, neurotyczne, czy dyfuzyjne.

Metody leczenia.

Na rynku jest dosyć spory wybór preparatów, które pomagają maskować przerzedzenia, zakola i łysinę. Większość z nich zawiera mikrowłókna, które przyczepiają się do niewidocznych dla oka włosów, sprawiając wrażenie, że włosów jest więcej oraz że są one grubsze. Środki te pomagają jednak krótkofalowo i nie rozwiązują samego problemu wypadania włosów. W wielu przypadkach dla osób dotkniętych łysieniem najlepszym rozwiązaniem, prowadzącym do odzyskania owłosienia jest przeszczep włosów.

Przeszczep włosów rozwiązaniem dożywotnim.

Zabieg ten polega na pobraniu mieszków włosowych, które pochodzą z tylnych lub bocznych okolic głowy. Włosy pobierane z tego rejonu dawczego nie podlegają działaniu dehydrotestosteronu, czyli hormonu, który obkurcza mieszki włosowe i hamuje wzrost włosa. Wszczepia się je w miejsca najczęściej i najmocniej dotknięte procesem łysienia. Z reguły dotyczą one okolic czołowej i centralnej części głowy. Okolicą dawczą może być też owłosiona skóra klatki piersiowej lub pleców. Istnieją też różne metody transplantacji.

Metoda STRIP.

Pierwszą techniką jest metoda STRIP, nazywana też techniką FUT. Polega ona na przeszczepieniu mieszków włosowych, które pochodzą właśnie z tylnych lub bocznych okolic głowy. Ponieważ włosy z tego rejonu są odporne na działanie szkodliwego hormonu, stanowią trwały materiał przeszczepowy.

Zobacz więcej  Endermologia lpg -ujędrnianie ciała

Pobrany wycinek skóry dzieli się na małe części, nazywane jednostkami cebulowymi. Tak przygotowane przeszczepy mają różną wielkość i zawierają od jednego do czterech włosów.

Kolejnym etapem operacji jest przygotowanie biorczego obszaru skóry. Lekarz wykonuje mikronacięcia, w które zostają wszczepione pobrane mieszki włosowe.

Powstałą w wyniku pobrania ranę, zszywa się możliwie najmniej widocznym szwem.  Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.

Po okresie gojenia, wynoszącym przeciętnie od 2 do 3 miesięcy, nowe włosy zaczynając rosnąć już w normalnym tempie. Jednakże na pełne efekty należy czekać około 6 miesięcy.

Wadą tej metody jest pozostała po zabiegu blizna w dawczych rejonach głowy i stosunkowo długi okres gojenia. Zaletą natomiast jest możliwość jednorazowego pobrania do 4000 mikroprzeszczepień.

Metoda BHT.

W metodzie BHT przeszczepia się mieszki z brody, klatki piersiowej lub pachy. Z reguły stosuje się ją a w przypadku braku możliwości pobrania materiału transplantacyjnego z głowy.

Metoda FUE.

Jest to jedna z najmniej inwazyjnych technik przeszczepu. Przed zabiegiem pacjent powinien wykonać zlecone przez lekarza badania. Dodatkowo w okresie dwóch tygodni przed operacją nie wolno stosować aspiryny, polopiryny S i innych leków zawierających w składzie kwas acetylosalicylowy. Dzień przed zabiegiem należy też powstrzymać się od picia mocnej kawy i alkoholu. 
Sam zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

Pierwszy etap operacji polega na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych z rejonu dawczego, przy zastosowaniu specjalnego przyrządu, tzw. metalowej sztancy.

Przed drugim etapem pobrany materiał przeszczepowy jest analizowany i kontrolowany. Wybierane są tylko zdrowe, nieuszkodzone i nadające się do przeszczepu mieszki.

W trakcie końcowego etapu zabiegu lekarz implantuje pobrany materiał w miejsca docelowe.

Okres gojenia po operacji trwa od 7 do 14 dni i wymaga zachowania szczególnej ostrożności, by nie doprowadzić do uszkodzenia przeszczepionych mieszków. Należy też unikać nadmiernej aktywności, wysiłku fizycznego oraz noszenia obcisłych nakryć głowy. W krótkim czasie po operacji może nastąpić częściowa utrata włosów. Nie jest to jednak powód do niepokoju, ponieważ jest to całkowicie normalne zjawisko. Prawdziwe rezultaty przeszczepu widoczne są po kilku miesiącach od zabiegu.

Zaletą tej metody jest brak widocznej blizny i w miarę łagodny okres rekonwalescencji. Pacjent już następnego dnia po zabiegu może powrócić do normalnego funkcjonowania. Natomiast wadą jest znacznie dłuższy czaj zabiegu i możliwość wykonania jednorazowo maksymalnie 2000 mikroprzeszczepień.

Jest też kilka przeciwwskazań do zabiegu, do których należą między innymi: łysienie plackowate, choroby zakaźne skóry głowy, cukrzyca i nieuregulowane ciśnienie krwi.

Zobacz więcej  Rubinki: czym są i jak je zwalczyć?

Przeszczep SMARTGRAFT.

To zautomatyzowana metoda przeszczepu. Zabieg przeprowadzany jest z użyciem zaawansowanej głowicy, wyposażonej w niezwykle precyzyjny system mikroskopijnych ostrzy. Ponadto automat przesyła pobrany materiał przeszczepowy do sterylnych komór, które zapewniają mieszkom włosowym najlepsze z możliwych warunki, na czas oczekiwania, do momentu wszczepienia ich w miejsca docelowe.

Sam zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W trakcie transplantacji lekarz za pomocą precyzyjnej głowicy delikatnie pobiera mikroprzeszczepy z miejsc, gdzie włosy rosną prawidłowo. Maszyna automatycznie też przesyła pobrany materiał do komór, gdzie jest on przechowywany. W następnej kolejności mieszki przechodzą proces nawilżenia w roztworze chlorku sodu, w temperaturze 6-8°C. Natomiast w kolejnej fazie, automat odprowadza do ostatniej komory nadmiar soli fizjologicznej. Z kolei stadium końcowe polega na przygotowaniu mieszków do implantacji i wszczepienie ich w wyznaczone miejsca. Jednorazowy zabieg pozwala na przeprowadzenie od 750-2000 mikroprzeszczepów.

Pierwsze efekty zabiegu zauważalne są po 2-3 miesiącach, jednakże na końcowy efekt trzeba poczekać od około 12, nawet do 16 miesięcy.

Metoda ta jest również małoinwazyjna i bardzo efektywna. Dzięki tej technice stopień przetrwania mieszków sięga 98%.

Metoda FUE-Artas .

To najnowocześniejsza technika transplantacji z użyciem wyspecjalizowanego robota, którego działanie opiera się na specjalnym algorytmie Artas Artificial Intelligence. System ten samodzielnie rozpoznaje i dokonuje wyboru najlepszych jakościowo mieszków włosowych. Nie uszkadza ich też przy pobraniu.

W następnej kolejności robot dokonuje nakłuć w obszarze biorczym głowy i precyzyjnie je wszczepia. Nad całością czuwa oczywiście lekarz, który kontroluje wszystkie parametry przeszczepu. Nadzoruje między innymi właściwy kąt i głębokość nakłuć oraz odległości między sekcjami mieszkowymi.

Do zalet przeprowadzania operacji z użyciem robota należą:

  • brak jakichkolwiek szwów i blizn oraz zmian związanych z czuciem z tyłu głowy,
  • rozpoznanie i wyodrębnienie najlepszej jakości mieszków,
  • minimum ryzyka uszkodzenia mieszków włosowych, a co za tym idzie lepszy wzrost włosa,
  • naturalne rozmieszczenie włosów,
  • precyzja w wyodrębnianiu włosów,
  • krótki i bezstresowy czas zabiegu,
  • naturalny efekt końcowy.

Robot Artas 9X.

Jest to najnowocześniejsza wersja robota. Udoskonalona o oprogramowanie, które pozwala zwiększyć tempo pracy o 30% w stosunku do poprzedniej wersji. Dodatkowo zmiana koloru światła lampy LED z czerwonego na biały przyczyniła się do sprawniejszej obsługi przez zespół medyczny. Kolejną niepodważalną zaletą wersji 9X jest zmodernizowane oprogramowanie, które pozwala na wizualne stworzenie potencjalnego efektu końcowego.

Etapy zabiegu.

Bezsprzecznie pierwszym etapem zabiegu jest oczywiście konsultacja lekarska i przygotowanie obszaru dawczego, obejmującego między innymi golenie i miejscowe znieczulenie. W następnej kolejności robot pod kontrolą lekarza skanuje głowę pacjenta i pobiera wyselekcjonowane mieszki włosowe. W kolejnym etapie precyzowany jest zarówno przebieg linii włosów jak i obszar, do którego przeszczepiane będą mieszki włosowe. Po tej fazie robot przygotowuje obszar dawczy i wykonuje cykl nakłuć. Zabieg kończy się wszczepieniem wybranych mieszków w obszar biorczy.

Zobacz więcej  Ochrona i nawilżanie: jak wybrać krem z filtrem SPF 50 do cery trądzikowej

Efekty.

Podsumowując, w niedługim czasie po zabiegu przeszczepione włosy wypadają, a w skórze głowy pozostają jedynie cebulki włosowe. Istotnym jest fakt, iż nowe włosy odrastają w okresie około 6 miesięcy, natomiast pełne efekty przeszczepu widoczne są po roku.

Reasumując,z pewnością czas oczekiwania jest w pełni wynagrodzony. Przeszczepione włosy wyglądają zupełnie normalnie, można je czesać, ścinać, a nawet farbować. 

Wskazania do przeszczepu.

Wskazaniem do przeszczepu jest utrata włosów w wyniku choroby, łysienia bliznowaciejącego, androgenowego lub wypadku. Transplantacja włosów jest coraz popularniejszą metodą na odzyskanie owłosienia, pewności siebie i powrotu do normalności. Dla wielu osób jest to jedyna szansa na odetchnięcie z ulgą po długo ukrywanym często latami problemie.

Niestety istnieją też pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Dlatego każdą taką decyzję stanowczo należy skonsultować z lekarzem.

Przeciwwskazania do transplantacji włosów.

Oprócz wspomnianych już wcześniej przeciwwskazań do przeszczepu włosów metodą FUE, zabiegu nie przeprowadza się również w przypadku: osób leczących się przeciwnowotworowo, mających zaburzenia hormonalne i problemy sercowo-naczyniowe. Zatem oprócz łysienia plackowatego, chorób zakaźnych skóry głowy, cukrzycy i nieuregulowanego ciśnienie krwi są to schorzenia dyskwalifikujące możliwość transplantacji.

Koszty przeszczepu.

Ceny zabiegów transplantacji różnią się i zależą zarówno od wybranej metody operacji jak i od wielkości obszaru objętego przeszczepem. Z reguły ceny oscylują w granicach 1500 nawet do 10 000 złotych. Jednak z uwagi na fakt, iż dla wielu pacjentów koszty takie mogą być zbyt wysokie, wiele klinik posiada w swojej ofercie specjalnie pozawierane umowy z instytucjami bankowymi, które umożliwiają ratalną płatność.

Niekiedy warto jednak postarać się o pożyczkę we własnym banku, ponieważ często zdarza się, że stali Klienci danego banku mają szansę na lepsze i bardziej dogodne warunki.

Reasumując transplantacja nie jest najtańszym zabiegiem, jednakże efekt uzyskany po przeszczepie jest bezcenny. Odzyskanie pewności siebie i radości życia jest warte każdych pieniędzy. Godnym uwagi jest też argument, że ta jednorazowa inwestycja przynosi dożywotnie efekty.

Zdecyduj się na przeszczep i bądź w końcu sobą.

Jeżeli tylko nie ma lekarskich przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu warto zdecydować się na transplantację, która pozwoli na odzyskanie radości życia.

W pierwszym etapie najlepszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z propozycjami klinik medycyny estetycznej oraz konsultacja z lekarzem trychologiem, który pomoże w dokonaniu najlepszej metody transplantacji.

Bez wątpienia jedną z najlepszych klinik przeprowadzających zabiegi transplantacji przy zastosowaniu najnowocześniejszych metod jest oczywiście Skyclinic, z siedzibą we Wrocławiu, przy ul Ołtaszyńskiej 71a.

Tu czekają na Ciebie najwyższej klasy specjaliści.

 

 

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop