Blog

Łysienie androgenowe – czym jest i jak leczyć?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Człowiek traci od 50 do 120 włosów dziennie. Wydaje się, że to sporo, jednak z taką stratą organizm doskonale sobie poradzi. Po fazie odpoczynku z mieszków włosowych urosną nowe włosy, które zastąpią te, które wypadły. Jeśli jednak zauważamy, że ilość wypadających włosów znacząco się zwiększa a na głowie widać już zaczątki zakoli, oznacza to problem, z którym należy zgłosić się do lekarza. Powodów może być wiele. Do najczęściej spotykanych możemy zaliczyć niedobór witamin spowodowany niewłaściwą dietą, chorobę nowotworową lub stan zapalny organizmu, nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy, oraz łysienie androgenowe. Ten typ łysienia dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jest to schorzenie, które skutecznie podkopuje pewność siebie, jednak można je z powodzeniem leczyć.

Menu:

 1. Pojęcie łysienia androgenowego
 2. Diagnostyka
 3. Łysienie androgenowe żeńskie
 4. Łysienie androgenowe u mężczyzn
 5. Sposoby leczenia
 6. Optymalna dieta
 7. Suplementacja jest ważna

Pojęcie łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe uwarunkowane jest genetyczne lub hormonalnie. Powodem jest zbyt duże stężenie androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. W efekcie androgeny, a w szczególności najsilniejszy z nich, czyli DHT oddziałuje na struktury mieszków włosowych. Jednak problem dotyczy nie tylko mężczyzn. W przypadku żeńskiego łysienia androgenowego powodem może być genetyka, zmiany hormonalne, a także choroba nowotworowa. Każdy czynnik, który może zmienić poziom hormonów w organizmie, może przyczynić się do powstania tej przypadłości. W zaawansowanych przypadkach zmianie ulega cykl wzrostu włosa, co prowadzi do tego, że nowe włosy rosną wolniej, są cieńsze i rzadsze. Utrata włosów nie następuje natychmiast, proces postępuje stopniowo, więc z łatwością można go zauważyć i na czas udać się po pomoc.

Diagnostyka

W skład cyklu wzrostu włosa wchodzą 3 fazy: anagen (faza wzrostu), katagen (faza zaniku), telogen (faza wypadania). Diagnozując rodzaj łysienia, lekarz ocenia stan skóry, korzeni i łodyg włosów, a także odsetek włosów w poszczególnych fazach cyklu włosowego. Specjalista, podczas stawiania diagnozy, posiłkuje się kilkoma metodami badań:

 • dokładne obejrzenie skóry i włosów;
 • test pociągania — polega na pociągnięciu włosów  u obrzeża ogniska;
 • trichoskopia — ocena łodyg włosów i struktur skóry przy kilkudziesięciokrotnym powiększeniu za pomocą dermoskopu ręcznego, lub wideodermoskopu,
 • badania laboratoryjne: morfologia, stężenie we krwi glukozy i żelaza, oraz stężenie hormonów takich jak prolaktyna, testosteron, progesteron, TSH, fT3, fT4.
Zobacz więcej  Przeszczep włosów - czym jest metoda ARTAS?

Łysienie androgenowe żeńskie

Łysienie androgenowe typu kobiecego może dotyczyć nawet 42% kobiet rasy białej. Rozpoczyna się od przerzedzenia włosów w centralnej części głowy. Najłatwiej zauważyć zmiany kontrolując przedziałek na głowie. Granica owłosienia przy linii czołowej jest z reguły nietknięta, natomiast przerzedzenie ma charakter rozlany i rozpoczyna się kilka centymetrów powyżej linii włosów, w kierunku szczytu głowy. Upraszczając — przedziałek stopniowo się poszerza. Częstotliwość występowania łysienia androgenowego u kobiet wzrasta z wiekiem.

U zdrowych kobiet poziom androgenów jest równoważony przez żeńskie hormony, które wydziela organizm. Wzrost męskich hormonów powoduje, oprócz łysienia androgennego również zaburzenia miesiączkowania, czy zmiany trądzikowe. Powodem wzrostu męskich hormonów mogą być:

 • nadczynność i nowotwory nadnerczy,
 • schorzenia tarczycy,
 • nowotwory jajnika,
 • zespół policystycznych jajników,
 • ciąża,
 • okres okołomenopauzalny i menopauza.

Łysienie androgenowe u mężczyzn

Zwykle ten rodzaj łysienia u mężczyzn rozpoczyna się już w wieku dojrzewania i postępuje w miarę upływu lat. Powód występowania łysienia androgenowego u mężczyzn jest podobny jak w przypadku łysienia żeńskiego, kluczowa jest tu genetyka i poziom męskich hormonów. Przemiana testosteronu w dihydrotestosteron oddziałuje na mieszki włosowe i prowadzi do ich stopniowego zaniku. Łysienie rozpoczyna się najczęściej od okolicy czołowo-skroniowej (zakola), a następnie na szczycie głowy. Włosy pozostają nietknięte na potylicy i w okolicach centralnie skroniowych. W efekcie włosy pozostają tylko z tyłu głowy i po bokach.

Jeśli w rodzinie dziadek, ojciec oraz wujowie borykali się intensywną utratą włosów, istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że kolejne pokolenia w linii męskiej również będą miały ten sam problem. Powodem jest dziedziczenie w linii męskiej genów, które są odpowiedzialne za nadwrażliwość receptorów na obecność androgenów. Innym czynnikiem może być dziedziczenie genu mającego wpływ na nadmierną produkcję testosteronu.

Sposoby leczenia

Wielu mężczyzn godzi się z takim stanem rzeczy i akceptuje postępujące łysienie. To przeważnie kobiety przykładają ogromną wagę do wyglądu i estetyki, a łysienie staje się dla nich ogromnym problemem  mającym duży wpływ na życie zawodowe i towarzyskie. Jednak zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, istnieją sprawdzone metody leczenia łysienia androgennego.

Zobacz więcej  Anemia a wypadanie włosów - jak niedobór żelaza wpływa na kondycję włosów i jakie kroki należy podjąć, aby poprawić ich wzrost i wygląd?

Farmakologia

Farmakologiczna terapia leczenia łysienia androgennego opiera się na przywróceniu równowagi hormonalnej organizmu, oraz aktywowaniu mieszków włosowych do wzrostu.

 • Leczenie miejscowe polega na zastosowaniu minoksydylu rozszerzającego naczynia mieszków włosowych, dzięki czemu następuje stymulacja komórek mieszka włosowego.
 • Leczenie ogólne prowadzi się za pomocą finasterydu, który hamuje enzym 5-reduktazy odpowiedzialny za to schorzenie.

Preparaty pobudzające wzrost włosów

Preparaty przeciw łysieniu androgenowemu opierają swoje działanie na hamowaniu wypadania włosów, oraz pobudzaniu cebulek włosów w celu wywołania wzrostu owłosienia. Najczęściej spotykane formy to szampon i lotion. Składnikami kosmetyków są w dużej mierze substancje naturalne pochodzenia roślinnego (pokrzywa, aloes, łopian, lubczyk, chmiel, skrzyp, czarnuszka, nagietek, rokitnik zwyczajny). Środki te mogą być wykorzystane jako dopełnienie leczenia farmakologicznego lub operacyjnego.

Metoda operacyjna — przeszczep

Jeśli leczenie bezinwazyjne nie przynosi zadowalających efektów, zalecane jest leczenie operacyjne. Przeszczep włosów pozwala na uporanie się z objawami choroby i odbudowę owłosienia na głowie. Jest wiele metod transplantacji włosów, jednak najlepsze efekty przynosi przeszczep włosów metodą FUE. Jest to metoda uzyskania mieszków włosowych z okolicy dawczej. Zabieg polega na przeszczepieniu drobnych fragmentów skóry zawierających mieszki włosowe. Skóra pobierana jest najczęściej z okolic potylicznych. Przy zastosowaniu tej metody nie istnieje praktycznie żadne ryzyko odrzucenia przeszczepu, ponieważ materiał pochodzi od tej samej osoby. Efekty są spektakularne, jednak warto zaufać specjaliście, który posiada doświadczenie w wykonywaniu tego typu zabiegów. Efekty zauważalne są już po 6 miesiącach od przeprowadzenia zabiegu i utrzymują się przez wiele lat.

Optymalna dieta

Często spotykamy się z wypadaniem włosów na skalę masową po zastosowaniu zbyt rygorystycznej kuracji odchudzającej. Wtedy lekarz zaleca stosowanie diety, która pozwoli na uzupełnienie niedoborów w organizmie. Podobnie jest w przypadku łysienia androgennego. Wskazana jest właściwa dieta wspomagająca odbudowę włosa. Optymalna dieta wspomagająca leczenie łysienia androgennego opiera się na pełnoziarnistych produktach zbożowych, rybach, niskotłuszczowym nabiale oraz owocach i warzywach bogatych w witaminy. Niezwykle ważna jest w diecie duża zawartość białka, które znajdziemy nie tylko w produktach mlecznych, ale także w soczewicy, fasoli, soi, kaszach oraz komosie ryżowej.

Zobacz więcej  Laserowe pomniejszenie warg sromowych mniejszych

Ponadto w naturze występują substancje będące inhibitorami enzymu 5α-reduktazy, hamującymi  przekształcanie się testosteronu w zabójcze dla włosów DHT. Są nimi nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, a wśród nich kwasy ALA i GLA. Najczęściej kwasy omega 3 można znaleźć w produktach zawierających „zdrowe” tłuszcze, a więc w oleju rzepakowym, lnianym i sojowym, orzechach włoskich, pestkach dyni, rybach morskich, owocach morza, oraz siemieniu lnianym.

Suplementacja jest ważna

Postępujące zanikanie wytwarzania włosków przez mieszki włosowe można wspomóc odpowiednio dobraną suplementacją. Idealnie, jeśli jest ona prowadzona pod okiem specjalisty po wykonaniu wszelkich zaleconych badań laboratoryjnych, ponieważ niewłaściwy dobór suplementów może wręcz pogorszyć sytuację, zamiast pomóc. Dostarczenie właściwej ilości witamin i minerałów może spowolnić, a nawet zahamować łysienie. Dzięki stałym i długotrwałym zmianom w jadłospisie oraz suplementacji można uzyskać trwałe efekty w poprawie kondycji włosów. Do witamin i minerałów mających zbawienny wpływ na kondycję włosów należą:

 • witaminy z grupy B (B1, B2, B5, B7, B8, B9, B10, B12) — poprawiają kondycję korzeni;
 • witamina A — odpowiada za życiową aktywność korzeni;
 • witamina C — bierze udział w wytwarzaniu kolagenu wpływającego na witalność włosów;
 • witamina D — zapobiega problemom dotyczącym skóry głowy;
 • witamina E — przy jej niedoborze włosy stają się słabe i wypadają;
 • witamina F — wzmacnia włosy;
 • żelazo, wapń, magnez, biotyna, cynk;
 • kwasy omega 3.

Gęste, zdrowe i zadbane włosy są domeną zdrowego organizmu. Aby wspomóc niełatwe zadanie utrzymania bujnej fryzury jak najdłużej, należy stosować właściwą dietę bogatą w witaminy i mikroelementy, unikać stresu, a także używać kosmetyków pielęgnacyjnych dedykowanych konkretnej typologii włosów. Jeśli zauważamy pierwsze oznaki łysienia, należy udać się do specjalisty, który w sposób fachowy zdiagnozuje schorzenie i zaleci odpowiednią kurację. Warto również poznać bliżej  temat transplantacji włosów i wybrać tę metodę przywrócenia bujnej fryzury, aby cieszyć się atrakcyjnym wyglądem przez wiele lat.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop