Blog

Laserowe usuwanie blizn

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Przyczyn powstawania blizn jest wiele. Można wyróżnić takie powstałe w wyniku uszkodzeń ciała podczas wypadku, pooperacyjne, czy też takie które są efektem przebytego trądziku. Z biologicznego punktu widzenia jest to zastąpienie ubytku powstałego w trakcie naruszenia struktury skóry, tkanką łączną włóknistą. Jedno jest pewne, blizny niejednokrotnie generują wiele kompleksów, odbierają pewność siebie i poczucie komfortu. Mogą też przypominać o przykrych wydarzeniach, w wyniku których powstały.

Walka ze zwalczaniem blizn jest żmudna i długotrwała. Na rynku dostępne są preparaty, dzięki którym blizny mają być mniej widoczne. Zwykle są to kremy, które stosować można na twarz oraz ciało. Ich zadaniem jest wspomaganie stymulowania procesów regeneracji skóry. Sprawdzą się one jednak wyłącznie w przypadkach zmian niewielkich. Nie są stanie działać na tak głębokie zmiany, jakimi są blizny.

Medycyna estetyczna lekiem na całe zło

Dzięki nowoczesnym zabiegom z powodzeniem można usunąć blizny mniejsze, jak te potrądzikowe, większe, pooperacyjne, czy nawet takie, które powstały w wyniku poparzeń. Do dyspozycji jest wiele innowacyjnych technologii, które pomogą podjąć walkę ze zmianami, które są wynikiem gojenia skóry.

Metodą, która cieszy się największym powodzeniem oraz jest najbardziej skuteczna i zalecana przez profesjonalistów, jest laserowe usuwanie blizn. W porównaniu do rozwiązań tradycyjnych jest ono mniej inwazyjne i nie powoduje tak wielu powikłań. Technologia laserowego usuwania blizn pozwala na szybkie i efektywne usunięcie śladów na skórze, z dużo mniejszym ryzykiem. Zabieg nie należy również do szczególnie bolesnych, a powrotu do pełnej funkcjonalności jest właściwie natychmiastowy.

Na czym polega laserowe usuwanie blizn?

Zabiegi laserowego usuwania blizn, polega na zastosowaniu światła laserowego do tworzenia mikrokolumn skoagulowanej tkanki, sięgającej głęboko w skórę bez jej nacinania. Działanie to, wyzwala  naturalną reakcję w postaci gojenia się tkanek skórnych, po której tkanka na której znajdowała się zmiana, zostaje zastąpiona nową, zdrową tkanką. Poprawia to wygląd tkanki uszkodzonej.

W trakcie zabiegu stosowane są urządzenia najnowocześniejsze, które emitują światło docierające do tkanki podskórnej i warstwy skóry właściwej. Zastosowanie lasera jest pomocne nie tylko w przypadku chęci wygładzenia cery i spłycenia głębokich blizn, ale również poprawia wygląd, napięcie i koloryt skóry. Stymuluje też wydzielanie kolagenu, co zwiększa jej elastyczność.

Warto też zauważyć, że skóra wokół nie ulega żadnemu uszkodzeniu – dzięki temu gojenie następuje niezwykle szybko, a sam zabieg nie powoduje widocznych ran.

Zobacz więcej  Trądzik ropowiczy: Objawy, leczenie i pielęgnacja przeciw ropnym pryszczom 

Metoda laserowego usuwania blizny nie wymaga pozostawania w klinice, gdyż wykonuje się go maksymalnie w ciągu kilku godzin. Zabieg, nie jest inwazyjny, jednak czasami wykorzystywane jest znieczulenie, by uniknąć jakiegokolwiek dyskomfortu. Zwykle występuje ono w postaci specjalistycznej maści. Sam zabieg jest odczuwany przez pacjenta jako seria delikatnych ukłuć.

Każdy zabieg z użyciem lasera przeprowadzany jest indywidualnie i dopasowany zostaje do rozmiaru i rodzaju blizny.

Jak przygotować się do zabiegu?

Każdy zabieg musi być poprzedzony konsultacją  z kosmetologiem, w trakcie której dostosowana zostanie odpowiednia ilość zabiegów oraz ich częstotliwość.

Nie ma konieczności specjalnego przygotowania skóry bezpośrednio przed zabiegiem. Co najważniejsze, skóra musi być czysta, należy oczyścić ją ze wszelkich pozostałości makijażu. Nie zaleca się też dlatego, aby przychodzić na zabieg w makijażu, jeśli wykonywany on będzie na twarzy. Zmycie go zajmie cenny czas i miejscowo podrażni skórę. Ważne aby na powierzchni naznaczonej blizną nie było wykwitów patologicznych. Należy również pamiętać, aby:

 • Miesiąc przed planowanym usunięciem blizny nie wykonywać zabiegów złuszczających, jak mikrodermabrazja i peelingi chemiczne.
 • 4 tygodnie przed odstawić samoopalacze oraz kremy z kwasami
 • Unikać leków i kosmetyków na bazie ziół światłouczulających, należy zrezygnować z nich na 2 tygodnie przed zabiegiem
 • nie opalać się na 4 tygodnie przed zabiegiem
 • nie pić alkoholu w dniu wykonywania zabiegu
 • nie stosować peelingów na tydzień przed zabiegiem

Efekty po zabiegu

Mikrouszkodzenia, spowodowane zastosowaniem laserów zapoczątkowują proces ożywiania struktury blizny. W wyniku procesów polegających na regeneracji, powstaną nowe komórki, naczynka i białko. Blizna, która wcześniej była widoczna zacznie się obkurczać, zmieni swój pierwotny kolor i konsystencję do tego stopnia, że zaczyna przypominać otaczającą ją skórę. Aby osiągnąć finalny efekt, pozwalający cieszyć się gładką skórą, należy wykonać kilka zbiegów w odpowiednich odstępach czasowych.

Efekt laserowego usuwania blizn jest zależny od wielu czynników, takich jak:

 • rodzaj blizny
 • stopień zbliznowacenia tkanki
 • wielkości blizny

Czas rekonwalescencji

Bezpośrednio po zabiegu występuje uczucie rozgrzania skóry, pieczenie  oraz szczypanie, w obszarze w którym zastosowany został laser. Skóra może być czasowo zaczerwieniona, obolała, jej wygląd może przypominać na pierwszy rzut oka poparzenie słoneczne. Dyskomfort w tej postaci, może występować do dnia następnego. Niewielki obrzęk oraz zaczerwienienie może utrzymywać się przez kilka dni.

Zobacz więcej  Liposukcja brzucha i boczków - popraw swoją sylwetkę

Proces regeneracji skóry po zastosowaniu metody laserowej trwa kilka, do kilkunastu tygodni, okres złuszczania natomiast, który również towarzyszy regeneracji, może trwać od dwóch do czterech tygodni. Rezultaty można więc ocenić po upływie około sześciu do dziewięciu tygodni od zabiegu. Zazwyczaj po tym czasie zalecane jest, aby wykonać kolejny zabieg, który ma na celu pobudzenie skóry do dalszej regeneracji i upragnionego efektu końcowego.

Ile zabiegów należy wykonać?

To ile zabiegów zapewni dojście stanu tkanki skórnej do pozycji satysfakcjonującej, zależne jest od wielu czynników indywidualnych. Wpływ na to ma stopień zaawansowania starzenia skóry, wiek pacjenta, głębokość zmarszczek, porów i samej blizny.

Liczba koniecznych do wykonania zabiegów może wahać się od jednego do sześciu. Co ciekawe, przy nieznacznych zmarszczkach i zwiotczeniu skóry, efekty stwarzające satysfakcje można uzyskać już po wykonaniu jednego zabiegu. Głębokie zmarszczki, bruzdy i blizny wymagają zazwyczaj od czterech do sześciu powtórzeń. Należy pamiętać, że odstęp pomiędzy zabiegami musi wynosić minimum sześć tygodni.

Jak pielęgnować skórę po zabiegu?

Wykonanie samego zabiegu to jedna strona medalu, natomiast to w jaki sposób będzie pielęgnowało się skórę po zabiegu, ma również duży wpływ na jego efekt.

Podstawą pielęgnacji jest stosowanie różnego rodzaju delikatnych kremów nawilżających, świetnie sprawdzą się te o żelowej konsystencji, ponieważ powodują przy okazji, kojące uczucie chłodu. W celu zapewnienia skórze odpowiedniego poziomu nawilżenia, ważne jest też, aby wypijać spore ilości wody niegazowanej w ciągu dnia.

Należy pamiętać, że po wykonaniu skórnych zabiegach laserowych przez kilka dni nie można zażywać gorących kąpieli wodnych, również pod prysznicem wskazane jest, aby strumień wody miał temperaturę co najwyżej pokojową. Nie wolno też korzystać z saun. Zaleca się unikania kontaktu ze słońcem, ponieważ po zabiegu, skóra jest na nie szczególnie wrażliwa. Przed każdym wyjściem z domu należy stosować kremy z wysokimi filtrami UV. Nie można też w tym czasie wykonywać różnego rodzaju zabiegów mechanicznych, takich jak peelingi.

Zobacz więcej  Ile trwa zabieg makijażu permanentnego brwi: co warto wiedzieć o długotrwałym efekcie?

Unikanie słońca, jest szczególnie ważne, gdyż po laserowym usuwaniu blizn, skóra jest wrażliwa dużo bardziej niż zwykle i może dojść do rozległych, nieestetycznych przebarwień. Z tego względu zabieg, zaleca się wykonywać przede wszystkim jesienią i zimą, kiedy słońce nie jest tak wielkim zagrożeniem dla skóry.

Przeciwwskazania do laserowego usunięcia blizny

Jak każdy zabieg medycyny estetycznej, laserowe usuwanie blizny ma dla niektórych przeciwwskazania do skorzystania z tej metody. Przede wszystkim, nie zaleca się tej metody w przypadkach:

 • zażywania niektórych leków, takich jak retinoidy i sterydy oraz leków rozrzedzające krew. Do laserowego usuwania blizn można przystąpić dopiero po odczekaniu trzech miesięcy od zakończenia leczenia tymi preparatami.
 • ciąży i matkom karmiącym piersią
 • osobom, cierpiącym na nowotwory skóry
 • cierpiącym na aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe skóry, zapalenie skóry
 • łuszczycy
 • epilepsji
 • podczas antybiotykoterapii
 • posiadania rozrusznika serca
 • stosowania leków powodujących nadwrażliwość na promieniowanie
 • tendencji do tworzenia się przebarwień na skórze
 • nadmiernie suchej skóry

Zastosowanie się do tych zasad jest niezbędne, aby uniknąć nieprzyjemnych komplikacji i uzyskać najlepsze możliwe rezultaty laserowego usuwania blizn. Przed przystąpieniem do zabiegu  warto więc skonsultować się z lekarzem oraz wykonać odpowiednie badania, które zapewnią, że skorzystanie z zabiegu będzie bezpieczne.

Możliwe skutki uboczne zabiegu

Laserowe usuwanie blizny, jak każdy inny zabieg nieinwazyjny, może wywołać reakcje niepożądane. Zdarza się tak przede wszystkim, w momencie, kiedy osoba korzystająca z niego, zbagatelizuje przeciwwskazania występujące u niej.

W innych przypadkach, skutkiem ubocznym zabiegu laserem może być zaczerwieniona skóra, może pojawić się obrzęk, a nawet wysypka. Czasami następuje trwałe zaburzenie pigmentacji skóry, jej oparzenie lub tworzenie się blizn zanikowych lub przerostowych.

Ważne jest, aby stosować się do zaleceń pozabiegowych, wtedy prawdopodobieństwo takich skutków, będzie zdecydowanie mniejsze.

Zalety i podstawowe zastosowania laserowego usuwania blizn

Podstawowe zastosowanie zabiegu to:

 • redukcja blizn pourazowych, po zabiegach chirurgicznych, oparzeniach
 • redukcja blizn potrądzikowych
 • redukcja rozszerzonych porów
 • usuwanie drobnych zmarszczek
 • leczenie efektów fotostarzenia
 • redukcja rozstępów

Laserowe usuwanie blizn to zabieg dla każdego, kto chciałby się z nimi pożegnać raz na zawsze. Oczywiście efekt końcowy zależny jest od wielu czynników, ale blizna na pewno zostanie zmniejszona, a w niektórych przypadkach, całkowicie zredukowana.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop