Blog

Laserowe usuwanie blizn po cięciu cesarskim

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Laserowe usuwanie blizn po cięciu cesarskim

Posiadanie dziecka jest dla nas wszystkich ekscytujące. Nowi rodzice nie mogą się doczekać pierwszego dnia kontaktu z nowo narodzonym dzieckiem. Jednak, gdy dziecko urodzi się przez cesarskie cięcie, pierwsze tygodnie życia nowej matki mogą być bardzo trudne ze względu na gojenie się blizny. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę podczas gojenia blizny po cięciu cesarskim i jak właściwie o nią dbać.

Cechy blizn po cesarskim cięciu

Cesarskie cięcie to operacja obejmująca skórę, ścianę brzucha i dolną część macicy. W razie potrzeby można również przekłuć pęcherz płodowy. Z drugiej strony, gdy dziecko i łożysko zostaną usunięte, lekarz zszyje wszystkie uszkodzone warstwy. Tak powstaje blizna po cięciu cesarskim. Najczęściej występuje około 10-15 cm. Jeśli jednak nowa matka jest otyła lub dziecko jest duże, może być większe.

Rodzaje nacięć podczas cięcia cesarskiego

Podczas cięcia cesarskiego lekarz wykona dwa nacięcia. Pierwsze nacięcie przebiega przez skórę podbrzusza powyżej linii włosów łonowych. W macicy wykonuje się drugie nacięcie. Istnieją dwa główne rodzaje nacięć: Poziome -95% cesarskich cięć używa teraz bocznego nacięcia (lub „bikini”) od dołu. Dzieje się tak, ponieważ występuje w cieńszej, najniższej części macicy, co oznacza mniejsze krwawienie. Pionowe – znane również jako „klasyczne” cięcie cesarskie, jest to nacięcie w środku brzucha, zwykle od pępka do linii włosów łonowych. Kiedyś ten rodzaj cięcia był powszechny, a teraz jest zwykle zarezerwowany tylko w określonych sytuacjach, np. jeśli masz już bliznę po poprzednim cięciu cesarskim, jeśli dziecko jest w macicy lub w innym nietypowym miejscu, lub jeśli jest nagły wypadek, który wymaga natychmiastowej dostawy.

Blizny po cesarskim cięciu i niepokojące objawy

Zwykle blizna po cesarskim cięciu (oczywiście, jeśli Ci na tym zależy) zagoi się normalnie bez żadnych niepożądanych objawów. Istnieją jednak również następujące sytuacje: gorączka powyżej (38°C), Krew lub ropa z nacięcia Zwiększony ból Zaczerwienienie lub obrzęk wokół nacięcia. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub położną. Powyższe myśli mogą wskazywać, że infekcja się rozwija. Leczenie tego typu infekcji może obejmować antybiotyki doustne lub antybiotyki dożylne, w zależności od nasilenia objawów.

Należy również pamiętać, że chociaż drętwienie w miejscu nacięcia jest normalne, zwykle ustępuje w ciągu kilku tygodni. Z drugiej strony, jeśli to uczucie utrzymuje się przez długi czas i odczuwasz silny ból w miednicy lub nogach, może to wskazywać na uszkodzenie nerwów obwodowych.

Metoda usuwania blizn

Chociaż blizna po cięciu cesarskim zagoiła się normalnie i nie masz żadnych problemów zdrowotnych, może to być dla Ciebie problem estetyczny. Istnieje kilka sposobów, aby blizna była mniej widoczna, ale nie można jej całkowicie usunąć.

Zobacz więcej  Rozdwajanie paznokci - jakie są przyczyny?

Leczenie laserowe

Coraz więcej kobiet z bliznami po cięciu cesarskim decyduje się na leczenie laserowe w celu ich likwidacji. Uważany jest za jeden z najskuteczniejszych sposobów usuwania blizn. Zabieg ten polega na wykonywaniu kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry, które wpływają na proces odbudowy tkanek, gdzie stara tkanka zostaje zastąpiona nową tkanką.

Zastrzyki sterydowe

w przypadku bardziej agresywnych blizn, zastrzyki sterydowe o długotrwałym działaniu mogą zmniejszyć stan zapalny i pomóc bliznom po cięciu cesarskim spłaszczyć się i stać się mniej widocznymi. Lekarz może wstrzyknąć sterydy w miejsce nacięcia podczas cesarskiego cięcia, aby zapobiec przerostowi lub bliznowcom. Jeśli zdecydujesz się na wstrzyknięcie sterydów, pierwszy zastrzyk możesz wykonać po cięciu cesarskim i zagojeniu blizny. W zależności od nasilenia blizny będziesz musiał otrzymywać zastrzyk co miesiąc przez trzy do sześciu miesięcy.

Usunięcie blizn po cesarskim cięciu

Ponieważ wygląd blizny może ulec poprawie, lekarze zwykle wykonują wszelkie naprawy w ciągu 6 do 12 miesięcy po cesarskim cięciu. Jeśli nadal interesują Cię opcje chirurgiczne, porozmawiaj ze swoim lekarzem, czy którakolwiek z poniższych opcji może Ci pomóc: Korekcja blizny – Dzięki temu zabiegowi chirurg całkowicie usuwa skórę otaczającą bliznę, a następnie precyzyjnie zszywa nową ranę, pozostawiając cieńszą i mniej widoczną bliznę. Jeżeli blizna po cięciu cesarskim jest bardzo szeroka lub gruba, szczególnie przydatna jest korekcja blizny. Zmarszczki brzuszne – Jeśli po cesarskim cięciu masz nadmiar luźnej skóry na brzuchu, rozważ zrobienie zmarszczek brzusznych. Podczas operacji chirurg wycina zbędną skórę (w tym bliznę po cesarskim cięciu) i starannie ponownie zaszyje nacięcie.

Usuwanie zmarszczek brzusznych – jak przygotować się do zabiegu?

Operacja wymaga od pacjenta wcześniejszego wykonania zestawu testów. Należy również poinformować lekarza prowadzącego o uzależnieniach i problemach zdrowotnych. Przed zabiegiem należy wykonać USG jamy brzusznej oraz badania krwi w celu wykazania grupy, pełnej morfologii krwi, układu krzepnięcia, poziomu cukru we krwi oraz wymaganego do zabiegu elektrokardiogramu. Na tydzień przed operacją surowo zabrania się spożywania jakichkolwiek używek, takich jak papierosy i alkohol. Nikotyna zawarta w papierosach może zaburzać krążenie skórne i powodować martwicę skóry. Niedozwolone jest przyjmowanie leków zawierających aspirynę lub czystą aspirynę bezpośrednio przed zabiegiem. Ważnym przesłaniem dla kobiet jest to, że nie powinny próbować zabiegu przed miesiączką, a najlepiej wykonać zabieg po jego zakończeniu.

Usuwanie zmarszczek brzusznych – na czym polega proces?

Przed operacją pacjent otrzymuje znieczulenie ogólne lub znieczulenie zewnątrzoponowe. Decyzję tę podejmuje anestezjolog. Zwykle jest skrojony od pośladków do pośladków poniżej linii bielizny. Następnie indywidualnie odcięto obszar wokół pępka. Skóra brzucha z tkanką tłuszczową oddziela się i napina. Nadmiar tkanki tłuszczowej zostaje usunięty i powstaje nowy pępek. W celu podkreślenia talii coraz częściej modeluje się mięśnie proste brzucha. Kiedy fałdy skórne są opuszczone, wykonywana jest mini-chirurgia plastyczna brzucha, pozostawiając nienaruszony pępek. Jeśli pacjent ma grubą warstwę tkanki tłuszczowej, liposukcję można połączyć z plastycznością jamy brzusznej.

Zobacz więcej  Czy łysienie to tylko problem facetów?

Po operacji pacjent otrzyma specjalną bieliznę uciskową, którą należy nosić przez 30 kolejnych dni. Z drugiej strony szwy są zwykle usuwane 10 dni po zabiegu. Wadą operacji brzusznej jest to, że na brzuchu tworzy się ogromna blizna, podobna do blizny po cięciu cesarskim. Sama operacja trwa około 3 godzin, ale po operacji pacjent powinien być natychmiast hospitalizowany na obserwację przez 7 dni, aby uniknąć powikłań. W okresie obserwacji pacjentka otrzymywała leki przeciwbólowe i zaleca się nie wracać do codziennego życia i pracy bezpośrednio po operacji. Najlepiej odczekać dwa tygodnie, aby nie rozerwać rany. Czasami jednak czas powrotu do zdrowia będzie dłuższy. Jak długo pacjent będzie ratował organizm, zależy od jego osobistych preferencji i możliwości fizycznych.

Swędząca blizna po cięciu cesarskim

To normalne, że blizna po cięciu cesarskim goi się podczas procesu gojenia. Należy jednak uważać, aby nie zarysować blizn (zwłaszcza świeżych), ponieważ może to prowadzić do rozwoju infekcji. Jeśli twoje włosy łonowe zostały ogolone przed zabiegiem, może to być również spowodowane odrastaniem włosów łonowych. Jeśli po odrośnięciu włosów łonowych nadal czujesz swędzenie, może to być spowodowane tym, że się goją.

Jak długo trwa gojenie się blizny po cesarskim cięciu?

Dokładny proces gojenia blizny po cesarskim cięciu nie zajmuje dwóch lub trzech dni, trzeba o tym pamiętać. Zauważysz, że obszar blizny cięcia cesarskiego zmienia się powoli. Możesz zrobić zdjęcia i zobaczyć, jak wygląda proces gojenia w czasie. Na początku proces gojenia jest bardzo szybki i możesz zauważyć codzienne zmiany, ale później subtelne zmiany mogą nie zostać zauważone. W rzeczywistości czas potrzebny do zagojenia blizny po cięciu cesarskim różni się w zależności od kobiety. Czasami istnieją czynniki, które spowalniają lub utrudniają gojenie, takie jak niedożywienie lub infekcja.

Jak wygląda blizna po cięciu cesarskim po zagojeniu?

Ponieważ cięcie podczas cięcia cesarskiego (jak już wiemy) jest zwykle wykonywane poniżej linii włosów łonowych, możesz w ogóle nie widzieć blizny po cięciu cesarskim. W ciągu kilku miesięcy będzie wyglądać na czerwono lub różowo, ale w końcu zniknie w bladą płaską cienką linię. Niektóre kobiety pozostawiają większe, grubsze lub wypukłe blizny niż inne, ale rzadko są one widoczne. W rzeczywistości wiele kobiet w bikini, które widzimy na plaży lub basenie, ma blizny po cesarskim cięciu, a my nawet o tym nie wiemy.

Zobacz więcej  Gaz rozweselający- czym jest i jak działa?

Powikłania związane z bliznami po cięciu cesarskim

Po prawidłowym zagojeniu się blizny po cięciu cesarskim powikłania zwykle nie występują. Jednak w niektórych przypadkach blizny po cięciu cesarskim mogą zmienić sposób wzrostu łożyska podczas następnej ciąży. Im więcej kobiet ma cesarskie cięcie, tym większe ryzyko. Kobiety z bliznami na macicy częściej cierpią na łożysko przednie, które rośnie powyżej szyjki macicy. W takim przypadku nie da się bezpiecznie urodzić naturalnymi sposobami. U kobiet po cesarskim cięciu częściej (w kolejnej ciąży) może rozwijać się tzw. łożysko przerostowe. Łożysko następnie przerasta tkankę bliznowatą i/lub przyczepia się do mięśni macicy, co zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu i krwawienia w czasie ciąży. Przerośnięte łożysko może również utrudniać oddzielenie łożyska od ściany macicy po urodzeniu dziecka i może powodować krwawienie. W rzadkich przypadkach, gdy lekarzom trudno jest oddzielić łożysko od ściany macicy, muszą je usunąć.

Podstawowe zasady higieny blizn po cięciu cesarskim

Cesarskie cięcie może być bezpieczną operacją, ale nadal jest to poważna operacja, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja blizn, aby zapobiec urazom i infekcjom. Po zdjęciu szwów blizna ma około 15 cm długości. Zaleca się przemyć bliznę środkiem dezynfekującym dwa razy dziennie (rano i wieczorem) po zdjęciu szwów, a następnie pielęgnować ją przez kolejne 3 dni. Pamiętaj też: Noś luźne, obcisłe ubrania mogą podrażnić nacięcie, więc unikaj noszenia obcisłych dżinsów we wczesnym okresie poporodowym i wybieraj piżamę, szerokie koszule, spodnie do biegania lub inne luźne ubrania. Taka odzież umożliwia cyrkulację powietrza, może przyspieszyć proces gojenia się rany, a także zrezygnować z aktywności fizycznej na jakiś czas we wczesnym stadium, gdy blizny po cięciu cesarskim są dość świeże, należy zrezygnować z aktywności fizycznej.

Rany w kontakcie z bakteriami lub innymi szkodliwymi mikroorganizmami mogą powodować pewne rodzaje infekcji, takie jak zapalenie tkanki łącznej lub infekcje dróg moczowych. Najczęstszą przyczyną infekcji ran po cięciu cesarskim jest gronkowiec. Staphylococcus naturalnie występuje w ludzkich włosach i skórze. Kiedy się rozmnażają i dostają do rany, mogą powodować wiele rodzajów infekcji, czego chcemy uniknąć.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop