Blog

Kriolipoliza – poznaj innowacyjną metodę zamrażania komórek tłuszczowych

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Wiele osób w pogoni za szczupłą sylwetką decyduje się na zastosowanie odpowiednio zbilansowanej diety oraz na rozpoczęcie przygody z siłownią lub ćwiczeniami fitness. Stosowanie się jednak do zasad związanych z prawidłowym żywieniem i regularne trenowanie wymaga  ogromu samozaparcia, dyscypliny i przede wszystkim – cierpliwości. Efekty takich działań nie są bowiem zauważalne natychmiast, a na pierwsze zadowalające rezultaty nieraz trzeba poczekać nawet kilka miesięcy. Do tej pory z pomocą przychodził zabieg liposukcji, który nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem, z uwagi na zapewnianie niezwykle zadowalających i satysfakcjonujących rezultatów w niedługim czasie. W ostatnich latach specjaliści medycyny estetycznej proponują jednak swoim klientom jeszcze inny, innowacyjny zabieg, który jest nieco mniej inwazyjny od tradycyjnie stosowanej dotąd metody. Mowa o kriolipolizie, czyli zabiegu polegającym na zamrażaniu komórek tłuszczowych problematycznych partii ciała. Choć leczenie zimnem znane już było w medycynie od lat, bowiem metoda ta wykorzystywana jest chociażby do leczenia reumatyzmu czy zmian skórnych, to dopiero od niedawna postanowiono z jej pomocą walczyć również z nadmiarem tłuszczu. Co warto wiedzieć zanim jednak umówisz się na wizytę w gabinecie? Sprawdź na czym polega ten zabieg, jakie są jego efekty i koszty z nim związane oraz wskazania i przeciwwskazania do jego wykonania. Zapoznaj się ze wszystkimi informacjami niezbędnymi w celu świadomego podjęcia decyzji. Zapraszamy do lektury!

 

Kriolipoliza a liposukcja 

Na początku chcielibyśmy przedstawić krótkie porównanie tych dwóch niezwykle popularnych zabiegów. Kriolipoliza i liposukcja choć pozwalają uzyskać niemal takie same efekty, są jednak  dwoma zupełnie różnymi zabiegami. Liposukcja to pewnego rodzaju operacja, podczas której tłuszcz zostaje wycięty za pomocą skalpela. Metoda ta jest więc mocno inwazyjna i wiąże się z długim okresem rekonwalescencji. Kriolipoliza to zaś zabieg, który w stu procentach przeprowadzany jest zewnętrznie. Metoda ta jest więc całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna, a pacjent po zabiegu może niemal od razu wrócić do swoich dotychczasowych aktywności.

 

Kriolipoliza – krótka historia 

Kriolipoliza to zabieg medycyny estetycznej. Metoda ta powstała na początku XXI wieku i została opracowana przez amerykańskich naukowców. Już w 2009 roku zabieg ten został prawnie zaakceptowany przez Unię Europejską, a w 2010 przez Stany Zjednoczone. Kriolipoliza od lat skutecznie wypiera z rynku znaną i jedynie skuteczną dotąd liposukcję. Zabieg ten jest zdecydowanie mniej inwazyjny, dzięki czemu ma to być bezpieczny substytut dotychczas popularnej metody odsysania tłuszczu. Kriolipoliza staje się niezwykle popularna, dlatego można ją znaleźć w ofercie coraz większej ilości salonów medycyny estetycznej i odnowy biologicznej.

Zobacz więcej  Skuteczny sposób na szybkie pozbycie się trądziku - domowe sposoby!

 

Na czym polega ten zabieg?

Kriolipoliza polega na zamrażaniu komórek tłuszczowych, które składają się z nasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy te są nieodporne na działanie niskich temperatur, przez co giną już w temperaturze 5 stopni Celsjusza. Dla uzyskania satysfakcjonujących efektów, konieczne jest powtórzenie zabiegu kilkukrotnie. Ilość zabiegów zawsze dobierana jest adekwatnie do indywidualnych cech pacjenta i jego masy ciała, podobnie jak odpowiednia temperatura. Dla osób o normalnej budowie i lekko otyłych stosuje się temperaturę od 5 do 0 stopni Celsjusza, dla osób o średniej otyłości stosuje się temperaturę od 0 do -5 stopni Celsjusza, a w przypadku osób bardzo otyłych stosuje się temperaturę o wartości od -5 do -10 stopni Celsjusza. Zabieg wykonywany jest przy pomocy specjalnego urządzenia o nazwie Zeltiq i trwa on zwykle około jednej godziny. Aplikator przykłada się do konkretnej partii ciała, która ma zostać poddana zabiegowi. Urządzenie zasysa wówczas fałd skórny wraz z tkanką tłuszczową do komory, w której znajdują się płytki chłodzące. To w tym momencie ma miejsce najważniejszy etap zabiegu. Komórki tłuszczowe wówczas obumierają, a następnie rozpuszczają się. Obumarłe tkanki, jakie powstają po zamrożeniu, są wydalane w sposób całkowicie normalny, w naturalnym procesie metabolicznym. Rozpuszczanie trwa zwykle od dwóch do sześciu tygodni, a czas trwania tego procesu ponownie zależny jest od indywidualnych uwarunkowań organizmu.

 

Rekomendowana ilość zabiegów

Ilość zabiegów potrzebnych do uzyskania satysfakcjonujących efektów dobiera się indywidualnie do cech pacjenta oraz jego oczekiwań. Bierze się wówczas pod uwagę głównie obszar ciała, jaki ma zostać poddany zabiegowi i masę ciała pacjenta. Zadowalający rezultat można uzyskać zwykle po dwóch lub trzech zabiegach. Każdy zabieg musi być poprzedzony sześciotygodniową przerwą.

 

Efekty zabiegu zamrażania komórek tłuszczowych

Efektem Kriolipolizy jest oczywiście zmniejszona objętość tkanki tłuszczowej. Zwykle zabieg pozwala pozbyć się od około 30 – 40% tkanki tłuszczowej, co w przeliczeniu na centymetry może dać wynik utraty nawet 7 centymetrów. Pierwsze efekty zauważalne są już po dwóch tygodniach od przeprowadzenia zabiegu, a pełny rezultat pojawia się po maksymalnie ośmiu tygodniach, kiedy zakończy się całkowicie proces metabolizacji obumarłych komórek. Efekty utrzymują się nawet przez sześć miesięcy.

Zobacz więcej  Diety na zdrowe włosy

 

Kriolipoliza a bezpieczeństwo i skutki uboczne

Okazuje się, że zamrażanie komórek tłuszczowych jest całkowicie bezpieczne dla całego organizmu. Narządy i naczynia krwionośne znajdujące się tuż obok miejsc, na które oddziałuje urządzenie Zeltiq, nie reagują bowiem na niskie temperatury. Kriolipoliza to zabieg nieinwazyjny i całkowicie bezbolesny. Skutki uboczne, jakie mogą wystąpić po zabiegu, najczęściej objawiają się w postaci siniaków, zaczerwienienia lub opuchlizny. Objawy te są jednak niewielkie i nieuciążliwe dla pacjenta. Pojawiają się one jedynie w miejscu, gdzie działał aplikator. Kriolipoliza obciąża jednak działanie wątroby poprzez duży bagaż metaboliczny. To właśnie dlatego osoby z zaburzeniami tego narządu nie powinny zostać zakwalifikowane do tego rodzaju zabiegu. Warto przed zabiegiem skonsultować również kwestię występowania rozstępów i blizn na partii ciała, która ma zostać poddana zabiegowi. Mogą one bowiem ulec pogorszeniu i stać się bardziej widoczne.

 

Wskazania do wykonania zabiegu kriolipolizy 

Metoda ta polecana jest wszystkim osobom, które mają problem z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w swoim ciele. Mogą z niej skorzystać osoby, które chcą usunąć tłuszcz z brzucha, talii, boczków, ramion, karku, pośladków lub ud.

 

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu kriolipolizy

Przeciwwskazaniem do wykonania kriolipolizy są wszelkiego rodzaju choroby wątroby, cukrzyca oraz wszczepione medycznie urządzenia, jak na przykład rozruszniki serca. Bezwzględnie z zabiegu nie powinny korzystać kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Do zabiegu nie powinny zostać również zakwalifikowane osoby, które mają tendencje do utrzymywania się niskiego poziomu ciśnienia oraz osoby źle reagujące na zimno i niskie temperatury. Inne przeciwwskazania to również niewydolność nerek, choroby nowotworowe, gorączka, infekcja, egzema, pryszcze.

 

Postępowanie przed i po zabiegu 

Do zabiegu nie trzeba się przygotowywać w żaden określony sposób. Należy jedynie pamiętać, aby na pięć dni przed planowaną kriolipolizą nie korzystać z zabiegów, które opierają się na wykorzystywaniu promieniowania UVA oraz z zabiegów usuwania owłosienia laserem w miejscu, które ma zostać poddane zabiegowi. Zwykle lekarze rekomendują też, aby zadbać przed zabiegiem o odpowiednie nawodnienie, dlatego zaleca się 24 godziny przed wypić minimum 2 litry wody. Po zabiegu kriolipolizy należy unikać spożywania pokarmów wysokobiałkowych, wysokotłuszczowych i wysokoenergetycznych. Warto zadbać w tym czasie o właściwie zbilansowaną dietę – należy spożywać wyłącznie lekkie pokarmy, w niewielkich ilościach oraz unikać tłustych, smażonych, mocno przyprawionych dań i przekąsek. Po zabiegu należy w ciągu 24 godzin przyjąć kolejne 2 litry płynów w postaci wody. Dla pogłębienia efektów po serii zabiegów należy przestrzegać diety i wdrożyć regularne wizyty na siłowni i w klubach fitness.

Zobacz więcej  Laserowe oczyszczanie twarzy: Zabieg laserowy, który oczyszcza i wygładza skórę dzięki laseroterapii

 

Koszty związane z zabiegiem

Koszty jednego zabiegu, w zależności od wybranego salonu medycyny estetycznej, wahają się pomiędzy 800 a 2000 złotych. Cena w dużej mierze uzależniona jest od wielkości obszaru, jaki ma zostać poddany zabiegowi. Decyzja o zakwalifikowaniu konkretnej osoby do zabiegu zawsze powinna zostać poprzedzona odpowiednią konsultacją. Wówczas lekarz powinien przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad i ocenić możliwości wykonania zabiegu. Konsultacje w klinikach zwykle odbywają się bezpłatnie.

 

Dotychczasowe opinie

Kriolipoliza cieszy się dużym uznaniem wśród dotychczasowych użytkowników. Osoby, które poddały się działaniom tego zabiegu pozostawiają na jego temat wyłącznie pozytywne opinie. Doceniają oni jego wysoką skuteczność i długo utrzymujące się rezultaty. W komentarzach przeczytać można również o docenianiu bezinwazyjności tej metody, dzięki której zaraz po zakończeniu zabiegu możliwy jest powrót do dotychczasowych aktywności.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop