Blog

Kriolipoliza – czy wymrażanie tkanki tłuszczowej to nowy sposób na schudnięcie?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Szczupła sylwetka to marzenie wielu kobiet. Często jednak pomimo stosowania diet i katowania się na siłowni, nie jesteśmy w stanie zlikwidować tkanki tluszczowej na pewnych obszarach. W takiej sytuacji warto sięgnąć po zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Popularną i skuteczną metodą redukcji tłuszczu jest kriolipoliza.

Czym jest kriolipoliza?

Kriolipoliza została stworzona w Stanach Zjednoczonych. Udowodniono wtedy, że komórki tłuszczowe są zdecydowanie bardziej wrażliwe na działanie zimna, niż tkanki je otaczające. Przedrostek „krio” oznacza właśnie mróz, czyli zimno, za pomocą którego wymrażane są komórki tłuszczowe, a lipoliza to chemiczny rozkład tłuszczu. W temperaturze 0 stopni Celsjusza już obumierają. Kriolipoliza to zabieg polegający właśnie na zamrażaniu komórek tłuszczowych, co powoduje ich rozpad. Skutkiem tego jest redukcja tłuszczu w danym obszarze.

Dlaczego tak się dzieje? Podstawowym budulcem komórek tłuszczowych w organizmie człowieka są nasycone kwasy tłuszczowe, które są niezwykle wrażliwe na działanie niskiej temperatury. Na skutek działania kriolipolizy, lipidy znajdujące się w komórkach tłuszczowych, uwalniają się i zostają przetransportowane przez układ limfatyczny. Natomiast otaczające je tkanki nie wykazują takiego działania, zatem niszczona jest jedynie tkanka tłuszczowa.

Kriolipoza to zabieg, który wykorzystuje nowoczesne technologie, a przy tym jest niezwykle skuteczny i bezpieczny. Działa on jedynie w miejscu poddanym jego działaniu. To doskonała metoda usuwania tkanki tłuszczowej bez użycia skalpela, jest zatem idealną alternatywą dla inwazyjnej liposukcji, która polega na odsysaniu tłuszczu.

Omawiana metoda usuwania tkanki tłuszczowej została uznana za jedną z najskuteczniejszych oraz nieiwazyjnych metod modelowania sylwetki na różnych obszarach ciała.

Przebieg zabiegu kriolipolizy

Wstępnie wykwalifikowana osoba przeprowadza wywiad z pacjentem, aby dokładnie omówić wszystkie ważne kwestie związane z zabiegiem i podjąć decyzję co do partii, z których zredukowana ma zostać tkanka tłuszczowa.

Warto zaznaczyć, że przed zabiegiem nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych badań ani szczególnych przygotowań. Sam zabieg trwa zwykle około godziny. Specjalistyczny aplikator próżniowy zasysa określoną partię ciała. Dzięki temu pobrane z komórek tłuszczowych zostaje ciepło w sposób kontrolowany oraz selektywne. Aplikator posiada czujniki, które podłączone są do specjalnego panelu sterowania. To pozwala na bieżąco monitorować i regulować chłodzenie. W celu osiągnięcia pożądanego rozpadu komórek tłuszczowych, stosuje się temperaturę od -5 do -10 stopni Celsjusza.

Zobacz więcej  Blizny po samookaleczaniu

Co ważne, zabieg nie narusza tkanek sąsiadujących z komórkami tluszczowymi, np. nerwów obwodowych, naczyń krwionośnych, fibroblastów czy melanocytów. Tkanka tłuszczowa z obszaru poddanego zabiegowi, zostaje stopniowo usuwana z organizmu. Dzięki temu dzień po dniu grubość tkanki maleje. W trakcie dodatkowego masażu próżniowego, a także drenażu limfatycznego, organizm pobudza sie do szybszej detoksykacji i pozbycia się zamrożonej tkanki tłuszczowej.

Cały proces eliminacji zamrożonych komórek tłuszczowych wygląda w ten sposób, że poprzez krystalizację, po której do 6 tygodni następuje apoptoza, a następnie rozpuszczanie się komórek tluszczowych wraz z uwalnianiem się lipidów, komórki tłuszczowe zostają usunięte w procesie metabolizmu.

Zabieg trwa około 45 minut. To czas, który jest potrzebny na jedno „przyłożenie”. Ile ich będzie, zależy od ilości obszarów, które mają zostać wymodelowane. W trakcie jednego dnia, można wykonywać najwięcej 7 „przyłożeń”. 

Czy kriolipoliza boli?

Zabieg jest bezinwazyjny oraz bezbolesny. W trakcie jego przeprowadzania, można odczuwać niewielki dyskomfort związany z zimnem oraz zasysysaniem skóry. Efektem ubocznym może być lekkie zaczerwienienie oraz pojawienie się siniaków. Niektóre osoby mogą mieć przejściowo osłabione czucie w obszarze poddawanym zabiegowi. Może pojawić się krwiak, jednak ulega on wchłonięciu w ciągu kilku dni. Od razu po zabiegu, pacjent może wrócić do swoich obowiązków.

Co się dzieje po zabiegu kriolipolizy?

Na efekty należy poczekać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Ten czas potrzebny na to, aby organizm pozbył się zbędnej tkanki tłuszczowej. Podobnie jak tłuszcze pochodzące z jedzenia, usuwane są one stopniowo w procesie metabolicznym.

Zabiegów zwykle powinno wykonywać się kilka, w serii. Z uwagi na fakt, że pierwsze efekty widać po około 3 tygodniach, kolejny zabieg powinien być wykonywany po upływie miesiąca. Końcowe rezultaty zauważalne są około 4 miesięcy po wykonanej serii zabiegów. Tyle czasu potrzebuje organizm, aby pozbyć się zamrożonych komórek tłuszczowych. Ilość zabiegów uzależniona jest od obszaru poddawanego krioterapii oraz efektów, jakie pragnie osiągać pacjent. Może okazać się, że zadowalające rezultaty będą widoczne już po pierwszym zabiegu.

Zobacz więcej  Zakażenie Helicobacter pylori a trądzik różowaty: jak bakteria wpływa na skórną infekcję i jej leczenie

Zabiegi najlepiej jest wykonywać etapowo. To powoduje, że z każdą sesją tkanka tłuszczowa staje się coraz mniejsza, a rezultaty coraz lepiej widoczne i długoterminowe.

Wskazania do zabiegu kriolipolizy

 • konturowanie i modelowanie ciała,
 • redukcja cellulitu,
 • ujędrnienie i uelastycznienie skóry ciała,
 • redukcja tkanki tłuszczowej,
 • zmniejszenie obwodu poszczególnych partii ciała, np. ud, brzucha,
 • usunięcie tkanki tłuszczowej z takich partii ciała jak boczki, kark, ramiona, wewnętrzne strony ud, podbródka i innych trudno dostępnych miejsc.

Kriolipolizy nie poleca się osobom, których celem jest pozbycie się tkanki tłuszczowej z dużych obszarów ciała. Najlepsze rezultaty osiąga się na małych partiach oraz u osób o szczupłej sylwetce, które chcą pozbyć się tłuszczu z opornych obszarów ciała.

Przeciwskazania do zabiegu kriolipolizy

Mimo, że zabieg jest bezpieczny i nieiwazyjny, jednak jest to ingerencja medyczna, której nie mogą poddać się wszyscy. Jest kilka przeciwskazań do jego stosowania:

 • ciąża oraz okres karmienia piersią,
 • choroby wątroby,
 • schorzenia skóry,
 • zaburzenia krążenia,
 • miesiączka,
 • hipoproteinemia,
 • wszczepiony stymulator serca, przenośne urządzenie pomiaru EKG, czy urządzenia sztucznie podtrzymujące życie.

Zabiegu kriolipolizy nie poleca się osobom cierpiącym na otyłość oraz nadwagę. Z powodu zbicia i gęstości tkanki tłuszczowej u takich osób, aplikator nie jest w stanie prawidłowo jej zassać. Kriolipoliza nie jest polecana również dla osób z luźną i mało elastyczną skórą, gdyż działa jedynie na tkankę tłuszczową i nie jest efektywny w tym przypadku.

Rodzaje kriolipolizy

Warto wiedzieć, że jest kilka typów tego zabiegu. Jednym z nich jest kriolipoliza z aplikatorami, którą stosuje się na ciało, w trudno dostępnych miejscach, takich jak ramiona. Istnieje również kriolipoliza manualna zwykle stosowana na twarz, a także wykorzystująca sondę. Ta pierwsza powoduje skurcze mięśni, które są bezwarunkowe. Skutkiem tego w trakcie krótkotrwałej ekspozycji na zimno, zwiększa napięcie mięśni. Natomiast zmniejsza je przy dłuższej ekspozycji.

Zobacz więcej  Krostki na twarzy: krostki, wypryski i trądzikowa mapa - przyczyny i domowe sposoby na zdrową skórę

Wyróżnia się również kriolipolizę ujędrniającą biust. Dzięki odpowiednio elastycznym aplikatorom, pozwala działać na dużą powierzchnię ciała i dopasowuje się indywidualnie do biustu. Dzięki oddziaływaniu na mięśnie klatki piersiowej, pozwala na długo utrzymać biust w dobrej kondycji. Uelastycznia piersi, dzięki pobudzeniu mikrokrążenia i lepszemu przepływowi krwi.

Kriolipoliza stosowana na twarz powoduje:

 • „gimnastykę naczyń krwionośnych,
 • redukuje komórki tłuszczowe na podbródku,
 • wzmaga produkcję włókien kolagenowych,
 • redukuje zmarszczki, blizny, a nawet zmiany trądzikowe.

Efekty zabiegu kriolipolizy

Metoda ta stosowana jest głównie w celu wymodelowania sylwetki oraz redukcji tkanki tłuszczowej w trudno dostępnych miejscach. Jednak jej stosowanie przynosi także inne, pożądane efekty:

 • redukcję cellulitu oraz zapobieganie jego nawrotom,
 • wspomaganie syntezy kolagenu, co powoduje ogólne odmłodzenie skóry,
 • lepsze ukrwienie skóry na określonych partiach,
 • ułatwienie transportu składników aktywnych zawartych w preparatach kosmetycznych,
 • ujędrnienie skóry,
 • wzmocnienie mięśni twarzy, dzięki działaniu tonizującemu na poziomie mięśni.

Ponadto zabieg kriolipolizy powoduje rozszerzanie i zwężanie się naczyń krwionośnych, co uruchamia mechanizmy cyrkulacji. To z kolei powoduje lepsze wchłanianie się substancji aktywnych zawartych w kosmetykach, a także dotlenia i odżywia tkanki.

Przy zachowaniu zdrowej diety i odpowiedniego stylu życia, utrata tkanki tluszczowej przy pomocy omawianego zabiegu jest długotrwała, podobnie jak w przypadku zabiegu liposukcji.

Kriolipoliza to nowatorski zabieg, cieszący się rosnąca popularnością. Nic dziwnego, nieiwazyjność, brak hospitalizacji i spektakularne efekty przyciągają wiele osób, które pragną mieć idealną sylwetkę. Powinien być jednak wykonywany przez wykwalifikowanego specjalistę, najlepiej w renomowanej klinice medycyny estetycznej. To gwarancja stuprocentowej satysfakcji, a także bezpieczeństwa jego wykonania. Dbając o urodę, warto oddać się w najlepsze ręce, gdyż nieodpowiednio wykonany zabieg może nie tylko nie przynieść korzyści, ale i nam zaszkodzić.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop