Blog

Jak pozbyć się starych blizn- domowe metody, zabiegi kosmetyczne, laseroterapia

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Jak pozbyć się starych blizn

Blizny są to zmiany skórne powstające przez uszkodzenie skóry właściwej oraz zastąpienie widocznego ubytku przez tkankę łączną włóknistą. Mogą być one następstwem oparzenia, rany ciętej czy też chorób skórnych, jak na przykład trądzik czy ospa. Leczenie blizn jest dosyć problematycznym i trudnym zadanie dla kosmetyczek. Łatwiejsze do usunięcia są świeże blizny, natomiast te stare stanowią duże wyzwanie. Dostępnych jest spora ilość środków zaradczych, które są w stanie zredukować czy też całkowicie usunąć blizny. Nie wszystkie znane metody mają potwierdzone naukowo działanie. Najważniejsze jest to, aby starać się zapobiegać ich powstawaniu. Na leczenie starszych śladów na skórze można wypróbować w pierwszej kolejności naturalne metody. Wygląd blizny zależy przede wszystkim od rodzaju zaistniałego urazu. Inaczej wyglądają ślady po trądziku, oparzeniu, a inaczej po operacji. Mogą być one wypukłe, mieć ciemna barwę, a skóra w tymże obszarze może być nieco twardsza i grubsza.

Rodzaje blizn

Wybór danego sposobu leczenia zależy od rodzaju blizny. Przebieg procesu gojenia się rany może przebiegać w różny sposób.

 • Blizny atroficzne– określane również jako zanikowe, występują przeważnie po przebytym trądziku albo ospie wietrznej. To małe wgłębienia poniżej powierzchni skóry, które tworzą się przez niewystarczającą ilość kolagenu, w trakcie procesu gojenia się uszkodzenia skóry.
 • Blizny przerostowe– tworzą się szybko po zagojeniu rany. Przez napięcie skóry blizna ulega poszerzeniu, aczkolwiek nie przekracza poza granicę rany. Po pewnym czasie może maleć, aczkolwiek niekiedy dochodzi do jej dalszego wzrostu.
 • Keloidy– określane również bliznowcami. Są to twarde i nieregularne zgrubienia. Dochodzi do nich przez indywidualną skłonność do nadprodukcji kolagenu. Niestety keloidy przekraczają linię rany i często rozrastają się. Niekiedy są powodem bolesności skóry i uczucia napięcia.

Wśród blizn wymienia się również często dotykające zwłaszcza panie, rozstępy. Pojawiają się one przede wszystkim po przebytej ciąży, ale także u osób podczas terapii lekami steroidowymi czy też ze sporą nadwagą.

Czy zawsze da się usunąć stare blizny?

Usuwanie blizn jest oczywiście możliwe, aczkolwiek to dosyć skomplikowane zadanie. Jest to spowodowane tym, iż istnieje wiele rodzajów blizn, a każdy z nich usuwa się w inny sposób. Przeważnie blizna różni się od właściwie zbudowanej skóry swoją konsystencją. Jest bowiem przeważnie twardsza od zdrowej tkanki, pomimo, iż bywa również bardziej miękka. Różni się także strukturą powierzchni, może być wypukła, wklęsła czy mieszana. Oprócz tego znane są jeszcze keloidy, które mają dosyć specyficzny charakter i wymagają całkowicie innego leczenia, aniżeli pozostałe rodzaje. Nie tylko struktura blizny stanowi problem, ale również jej kolor. Różne zabiegi wykorzystuje się w zależności do tego, czy ma ona ciemniejszą, czy też jaśniejszą barwę od odcienia skóry.

Zobacz więcej  Icoone laser, skuteczny zabieg na obrzęki limfatyczne

Jakie czynniki mają wpływ na wielkość i rodzaj blizny?

Blizna to konsekwencja powstałego urazu, aczkolwiek na jej wygląd i rodzaj wpływa wiele elementów. Wiele zależy głównie od stopnia uszkodzenia skóry i przebiegu gojenia się rany. Im dłużej trwa cały proces, tym większa prawdopodobieństwo, iż w danym obszarze utworzy się właśnie blizna. Jeżeli rana goi się bez żadnych problemów, wówczas blizna może w ogóle się nie pojawić, albo być słabo widoczna. Oprócz tego na wielkość i rodzaj blizny wpływa także jej obszar, w jakim doszło do uszkodzenia skóry. Strefy ciała takie jak dekolt, okolicy uszu, klatka piersiowa, predysponują to tworzenia się blizn wypukłych. Tworzenia oraz formowanie się końcowego kształtu, oraz rodzaju blizny trwa przeważnie długo. Jest to czas od kilku do kilkunastu miesięcy. Nie bez znaczenia są również: nałogi, złe odżywianie się, predyspozycje genetyczne, tryb życia. Sposobów na nieestetyczne blizny jest wiele, a wszystko zależy od ich rodzaju. Inaczej wygląda leczenie blizn wypukłych, wklęsłych, jak i twardych oraz miękkich. Oprócz tego, w inny sposób podejmuje się leczenia śladów o odmiennych kolorach.

Domowe sposoby na zmniejszenie i pozbycie się blizn

 • Olej z rokitnika– pomaga w sprawniejszym gojeniu się i zabliźnianiu rany. Przeciwdziała tworzeniu się śladów.
 • Olej lniany– kolejny olej działający zarówno na nowe, ale także stare ślady. Warto smarować nim zmienione miejsca parę razy dziennie, a zwłaszcza przed snem.
 • Oliwa z oliwek– najlepiej z pierwszego tłoczenia, trzeba ją aplikować dwa razy dziennie, po czym po dwóch tygodniach można zauważyć pierwsze rezultaty stosowania.
 • Olej konopny– poleca się go nakładać dwa razy dziennie na zmienione obszary skóry, rezultat widoczny po paru tygodniach regularnego użytkowania.
 • Olejek tamanu– charakteryzuje się właściwościami gojącymi skórę, regenerującymi, zwalczającymi wolne rodniki i zmniejszającymi blizny. Znajdują się w nim aktywne oleje, czyli kwas kalofillowy oraz kallofilloidyna. To flawonoidy działające przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, gojąco, przeciwobrzękowo i antybiotycznie. Olejkiem trzeba smarować blizny 2 razy dziennie
 • Masło shea– warto nim masować blizny także 2 razy dziennie.
 • Olejek lawendowy– nim również można masować blizny, dzięki czemu mogą one zblaknąć, a niekiedy całkowicie zniknąć. Olejek ten przydaje się również podczas gojenia świeżych urazów skórnych.
 • Miód– ma właściwości rozbijające i spłycające blizny.
 • Witamina K– wykorzystywana w sposób miejscowy, w sprzedaży znajdują się kremy oraz maści z jej zawartością.
 • Witamina E– polecana do nakładania i masowania blizny.
 • Rollowanie blizn– na blizny polecane jest także urządzenie o nazwie dera roller. Jest to wałek składający się z igiełek, które służą do masażu. Na rynku dostępne są takie sprzęty o różnej długości oraz ilości igieł.
 • Srebrno koloidalne– przyspiesza cały proces gojenia się ran oraz urazów. Usprawnia regenerację tkanek, a przy tym zmniejsza prawdopodobieństwo powstania blizny, a także zmniejszyć widoczność tych starych.
 • Serrapeptaza oraz nattokinaza– czyli suplementacja enzymów, które pozbywają się fibryny. Fibryna jest to substancja stanowiąca naturalny system naprawczy ciała, a to właśnie z niej składa się blizna. Preparat stosuje się doustnie na czczo 2 albo 3 razy dziennie. Suplement rozpuszcza także stare blizny.
Zobacz więcej  Lesiplus – recepta online

Preparaty medyczne, czyli maści, kremy, żele i plastry na blizny

Na rynku spotkać można także szeroką gamę wszelkiego rodzaju żeli, kremów, maści i plastrów. Działają one poprzez zmniejszanie powierzchniowej utraty wody, a przy tym utrzymywanie właściwego poziomu nawilżenia skóry w obszarze blizny. Zazwyczaj maści zawierają w sobie same naturalne substancje, które służą do uelastycznienia blizny i zmniejszenia prawdopodobieństwa utworzenia się przerostów blizny. Niekiedy w ich składzie pojawia się cebula o dosyć mocnym zapachu, która niesie ze sobą ryzyko alergii. Oprócz tego producenci oferują kremy z masą perłową. Mają one właściwości wygładzające i rozjaśniające, aczkolwiek sprawdzają się one jedynie przy mało widocznych i niezbyt głębokich śladach. Kremy i maści na blizny polecane są zwłaszcza przy bliznach na odkrytych częściach ciała, na których mogą się bez problemu wchłonąć. Na zakrytych i płaskich częściach ciała mogą być użyte specjalne plastry na blizny. Zakrywają one nieestetyczny ślad i są w stanie działać przez cały dzień. Plaster silikonowy jest bezpieczną metodą i może być używany na wszelkich rodzajach blizn.

Laseroterapia na blizny w SkyClinic

Niestety często zdarza się, że naturalne sposoby na blizny, ale także wszelkie maści, żele i plastry okazują się niewystarczająco skuteczne. Zwłaszcza w przypadku starszych blizn nie dają one oczekiwanych rezultatów, wtedy konieczne jest bardziej radykalne działanie. Jedną z najskuteczniejszych metod na te nieestetyczne ślady jest laseroterapia klinice medycyny estetycznej. To nowoczesne i nieinwazyjne rozwiązanie także na te stare blizny pooperacyjne czy pourazowe. Podczas tej metody wykorzystuje się laser frakcyjny, dzięki któremu redukuje się daną bliznę. W trakcie zabiegu ryzyko powikłań jest minimalne, a pacjent nie odczuwa znacznego dyskomfortu. Należy jednak pamiętać, że każda może mieć inne odczucia podczas zabiegu. Blizny pourazowe są to te, które tworzą się po ranach powypadkowych, rozległych skaleczeniach czy oparzeniach. Pomimo widoczności na skórze mogą wywoływać również dolegliwości bólowe. Za pomocą leczenia laserem frakcyjnym tkanka skóry zostaje spłycona i uelastyczniona. Laser wykazują się wysoką skutecznością. Bliny pooperacyjne, po przebytych porodach albo po cesarskim cięciu stają się widocznie zredukowana. Możliwe jest nawet usuwanie blizn o wiele starszych. Wytworzona tkanka w miejscu zastępuję bliznę i przypomina zdrową skórę. Stwardnienia pojawiające się w miejscu blizny zaczynają mięknąć po paru miesiącach. Blina pooperacyjne jest trudniejsza do pozbycia się, aniżeli w przypadku blizn pourazowych. Dla wielu pacjentów to właśnie laser okazał się najefektywniejszą metodą na wyzbycie się nieestetycznych śladów. Klinika medycyny estetycznej jest niekiedy jedynym rozwiązaniem dla osób zmagających się z bliznami.

Zobacz więcej  Wpływ hormonów na włosy

Zabiegi kosmetyczne

Usuwanie blizn jest także możliwe za pomocą pewnych zabiegów kosmetycznych. Efekty tych metod zauważalne są po dosyć krótki czasie. Za ich pomocą można usunąć bliznę po trądziku na twarzy czy bliznę wynikającą z gojenia się skóry po urazach czy oparzeniach.

Peeling chemiczny

Metoda dedykowana do pozbywania się blizn drobnych, utworzonych po chorobach (trądzik, ospa wietrzna). Peeling ma właściwości złuszczające, a także dobrze wygładza skórę. Zawiera w sobie fenom i pozostałe łagodzące jego działanie substancje. Fenol doprowadza do rozkładu wierzchniej warstwy naskórka, a przy tym pobudza go do regeneracji. Chcąc pozbyć się uciążliwej blizny, należy jednak pamiętać, że ta metoda nie jest polecana każdemu. Nie mogą z niej korzystać osoby skłonne do alergii i z wrażliwą skórę, a także ciemną karnacją.

Dermabrazja

Polecana do pozbycia się blizn potrądzikowych, ospie, ale także tych głębokich i widocznych. Diamentowa głowica podczas obracania się ściera następne warstwy skóry. Przed takim zabiegiem stosuje się miejscowe znieczulenie, gdyż jest to zabieg bolesny. Po wykonanej dermabrazji zakładany jest pacjentowi opatrunek ochronny, którego celem jest zabezpieczenie startej skóry. Proces gojenia trwa około 7 dni, niekiedy jest to dłuższy czas, w zależności od intensywności ścierania. Po takim zabiegu stare blizny są mało widoczne, a niekiedy całkowicie znikają.

Mikrodermabrazja

Delikatniejsza forma dermabrazji, dzięki której można pozbyć się płaskich, pojedynczych blizn potrądzikowych. Nie trzeba przed nią stosować znieczulenia. Efekty zabiegu widoczne są już po paru dniach.

Krioterapia

Kolejny sposób na wyzbycie się nieestetycznych blizn. Metoda ta opiera się na wykorzystaniu ciekłego azotu albo podtlenku azotu w temperaturze 90-190 stopni. Taka właśnie temperatura doprowadza do tego, że w danym miejscu następuje zaburzenie w przepływie krwi. Przez to występuje niedokrwienie raz niedotlenienie komórek blizny. Skutkiem uszkodzenia komórek jest tworzenie się nowych i zregenerowanych w procesie gojenia. Osoba chcąca pozbyć się całkowicie nieestetycznej blizny musi powtórzyć krioterapię ok. 5 razy, zachowując przy tym odpowiednie odstępy.

Mezoterapia

Zalecana w celu usuwania blizn głębokich, które powstały przez przebyte zabiegi chirurgiczne czy poparzenia. Przeważnie to blizny przerośnięte i ciemne. Mezoterapia opiera się na wstrzyknięciu w blizny sterydów, dzięki czemu przerośnięta narośl znika, a zamiast niej pojawia się łatwa do usunięcia blizna, która jest płytka i płaska

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop