Blog

Jak działa laser na blizny? Skuteczność, wskazania, przeciwwskazania

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Jak działa laser na blizny? Skuteczność, wskazania, przeciwwskazania

Zabieg laserowego usuwania blizn jest wykonywany w celu usunięcia blizn. W zabiegu tym wykorzystuje się wiązkę lasera, która przenika przez skórę i usuwa tkankę bliznowatą. Laser emituje energię w postaci światła. Energia lasera przechodzi przez naskórek i skórę właściwą skóry. Energia ta jest pochłaniana przez pigment znajdujący się w bliznach. Barwnik w tkance bliznowatej ulega zniszczeniu. Laser wytwarza ciepło, które odparowuje tkankę blizny. Procedura laserowego usuwania blizn jest stosowana do usuwania blizn spowodowanych trądzikiem, urazami, zmianami skórnymi i nie tylko. Stosuje się ją również w leczeniu rozstępów.

Przygotowanie do zabiegu

Podczas zabiegu skóra jest oczyszczana i przygotowywana. Następnie laser jest przykładany do blizn. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut. Skóra po zabiegu może być zaczerwieniona. U niektórych pacjentów mogą pojawić się nowe blizny. Zabieg może być powtarzany kilka razy, w zależności od stopnia zaawansowania blizn.

Podczas zabiegu lekarz może zastosować znieczulenie miejscowe, jeśli pacjent obawia się, że będzie odczuwał niewielki dyskomfort. Specjalista może również przepisać środek przeciwbólowy w celu zmniejszenia dyskomfortu.

Warto wiedzieć, że usuwaniu blizn potrądzikowych nie towarzyszą powikłania. Procedura z reguły nie jest bolesna. Technologia laserowa nie jest inwazyjna.

Sposób usuwania blizn zależy od wykorzystanego urządzenia

Laser frakcyjny CO2

Laser frakcyjny CO2 może być stosowany do redukcji nadmiaru skóry, zmarszczek, blizn, a nawet włosów. Laser ten emituje światło o długości fali zależnej od typu urządzenia (ablacyjny lub nieablacyjny).

Zabiegi laserem frakcyjnym CO2 wykorzystują małe wiązki światła laserowego, o szerokości ludzkiego włosa, które przenikają przez skórę właściwą, naskórek i pobudzają tworzenie nowego kolagenu, co przekłada się na przebudowę struktury skóry. Ich efekty są zwykle widoczne po upływie miesiąca lub dwóch od zabiegu, a pełne efekty trwają zwykle od 3 do 6 miesięcy.

Leczenie laserem frakcyjnym CO2 może być stosowane w przypadku wielu chorób skóry, takich jak trądzik, blizny, zmarszczki, rozstępy, metki, uszkodzenia słoneczne i nierównomierny koloryt skóry. Może być stosowany w dowolnym miejscu na ciele, ale najczęściej jest stosowany na twarzy.

Ponieważ leczenie laserem frakcyjnym CO2 wykorzystuje połączenie dwóch technologii (lasera frakcyjnego i CO2), wiązka wnika głęboko w skórę. W efekcie czas rekonwalescencji jest na ogół minimalny. Może jednak wystąpić lekkie zaczerwienienie, obrzęk lub zasinienie w miejscu zabiegu, które może utrzymywać się do tygodnia.

Cała procedura trwa zazwyczaj około 20 do 30 minut. Większość pacjentów może powrócić do swoich normalnych czynności bezpośrednio po zabiegu.

Ablacyjne lasery frakcyjne

Laser ten emituje światło o długości fali średnio 2940 nm i jest najbardziej precyzyjnym typem. Jest delikatniejszy, ale przez to jego efektywność jest o kilkanaście procent niższa w porównaniu z laserem nieablacyjnym.

Ablacyjne lasery frakcyjne najlepiej sprawdzają się u pacjentów, którzy posiadają blizny przerosłe, blizny po chirurgicznym usunięciu tarczycy, blizny zanikowe, blizny pourazowe.

Po zabiegu występuje rumień, strupki i drenaż surowiczo-krwisty, co zwykle mija po kilku dniach.

Nieablacyjne lasery frakcyjne

Nieablacyjny laser frakcyjny emituje światło o długości fali średnio 1550 nm oraz posiada zróżnicowaną średnicę plamki.

Zobacz więcej  Czym są nici pdo?

Lasery nieablacyjne są stosowane w leczeniu zanikowych blizn, blizn potrądzikowych, rozstępów, brązowych plam i uszkodzeń posłonecznych. Zabieg może być wykonywany na twarzy, szyi, klatce piersiowej, ramionach, plecach i nogach.

Lasery nieablacyjne mogą być stosowane do leczenia wszystkich typów skóry, w tym skóry ciemnej lub opalonej. Jednakże, lasery nieablacyjne nie leczą zmarszczek ani blizn, które znajdują się zbyt głęboko w skórze.

Lasery nieablacyjne nie są uważane za chirurgię kosmetyczną. Jednakże, niektóre firmy ubezpieczeniowe zapłacą za zabiegi, jeśli są one uważane za medycznie konieczne.

Niektórzy pacjenci w związku wystąpieniem rumienia zauważają, że ich skóra wygląda nieco różowo lub czerwono przez okres do tygodnia po zabiegu. Zaczerwienienie zwykle zanika w ciągu jednego do dwóch tygodni.

Istnieje możliwość wystąpienia przebarwień skóry, które zwykle ustępują samoistnie w ciągu kilku miesięcy.

Jakie są efekty lasera na blizny potrądzikowe?

Blizny mogą pojawić się w dowolnym miejscu na twarzy, ale szczególnie często występują po trądziku.

Blizny potrądzikowe mogą występować na twarzy, plecach i ramionach. Pojawiają się jako podniesione, czerwone obszary na skórze. Proces ich gojenia obejmuje blizny, które są częścią procesu gojenia się organizmu, a organizm tworzy tkankę bliznowatą jako część procesu naprawczego.

Blizny potrądzikowe są wynikiem zapalenia tkanki i pojawiają się na twarzy, plecach i ramionach.

Skuteczność lasera na atroficzne blizny potrądzikowe jest najwyższa w przypadku laserów z wiązką lasera 1550 nm i 1540 nm.

Jakie są efekty lasera na blizny pooperacyjne?

Leczenie laserowe blizn chirurgicznych pozwala zmniejszyć wygląd i/lub nasilenie blizny. Blizny powstają, gdy rana lub uraz goją się, a organizm wytwarza kolagen. Kolagen tworzy tkankę łączną, która pomaga utrzymać komórki skóry razem.

Blizny pooperacyjne dzielą się na trzy kategorie: przerostowe, keloidowe i zanikowe. W przypadku laserów najskuteczniejsze leczenie obserwowane jest w przypadku blizn zanikowych. W przypadku blizn przerostowych i keloidowych lekarze częściej zalecają chirurgiczne usuwanie blizn.

Jakie są efekty lasera na blizny pourazowe?

Terapia laserowa może przynieść korzyści w przypadku blizn. Jedną z powszechnych form bliznowacenia jest bliznowacenie pourazowe, znane również jako keloidy.

Blizny keloidowe to uniesione, czerwone blizny w postaci guzów ze skłonnością do nawracania, które powstają po urazie. Keloidy powstają w odpowiedzi na stan zapalny, mają tendencję do szybkiego wzrostu i zlewania się z istniejącą tkanką skórną.

Osoby z bliznami keloidowymi mają czerwoną skórę. Mogą one rosnąć dość duże – do 5 cm średnicy – i mogą być bardzo trudne do usunięcia.

Blizny keloidowe występują częściej u osób o ciemniejszej karnacji i z historią częstych urazów skóry, takich jak skaleczenia, oparzenia, infekcje skóry lub zabiegi chirurgiczne.

Blizny keloidowe można leczyć za pomocą terapii laserowej. Lasery zmieniają strukturę włóknistą tkanki skórnej, co powoduje zanikanie blizny, a organizm reaguje wytwarzaniem nowego kolagenu.

Jak działa laserowe usuwanie blizn?

Laserowe usuwanie blizn wykorzystuje wiązkę światła, czyli laser, do celowania w obszar skóry, na którym znajduje się blizna. Światło jest pochłaniane, co powoduje zmiany w strukturze włóknistej kolagenu.

Zobacz więcej  Przeszczep włosów - czym jest metoda ARTAS?

Redukcja blizn następuje w wyniku impulsu, który powoduje koagulację uszkodzonej tkanki. Stymulowane są procesy odpowiedzialne za tworzenie nowych tkanek, czego rezultatem jest odnowienie powierzchni skóry. Ryzyko powikłań jest minimalne, o ile osoba, która poddaje się zabiegowi nie posiada wyraźnych przeciwwskazań.

Technologia sprawia, że blizny stają się mniej widoczne. Ponownie występuje proces gojenia, jednak dzięki specyficznemu działaniu wiązki laserowej, powstają satysfakcjonujące efekty w postaci poprawy stanu pod skórą i naskórkiem aniżeli kolejne blizny.

Jakie są wskazania, aby zastosować laserowe usuwanie blizn?

Wskazania do laserowego leczenia blizn obejmują:

 • blizny, które są wynikiem urazu,
 • blizny, które są czerwone lub odbarwione,
 • blizny, które są swędzące,
 • blizny, które nie są keloidowe,
 • blizny, które są duże, uniesione, wgłębione, asymetryczne,
 • blizny, które mają tendencję do nawracania.

Zaleca się usuwanie blizn laserem po cięciu cesarskim, kiedy występują stany zapalne i kiedy nie jesteśmy gotowi na zabiegi chemiczne. Leczenie obejmuje wiele rodzajów blizn:

 • Rozstępy: są one spowodowane szybkim przyrostem lub utratą wagi, ciążą i dojrzewaniem. Mogą one występować w dowolnym miejscu na ciele, w tym na twarzy, powiekach, klatce piersiowej, udach i piersiach.
 • Blizny potrądzikowe: te blizny są spowodowane przez infekcję i stan zapalny trądziku. Pojawiają się one zazwyczaj po zagojeniu się skóry.
 • Blizny hipertroficzne: te blizny są uniesione, powstałe w wyniku urazu, oparzenia lub operacji. Kiedy tkanka skórna odrastała, w wyniku tego procesu powstała blizna.
 • Blizny keloidowe: pojawiają się po każdym urazie skóry i są spowodowane nadprodukcją kolagenu. Mogą się one tworzyć w każdym miejscu na ciele, w tym na szyi, uszach i plecach.
 • Blizny po przebiciu lodem: są to głębokie blizny, które są spowodowane przez uraz skóry. Powstają w wyniku głębokich skaleczeń, zadrapań lub oparzeń.
 • Blizny spowodowane trądzikiem: są spowodowane stanem zapalnym skóry, trądzikiem i pryszczami.
 • Blizny po ospie wietrznej: są płaskie i często występują już w wieku nastoletnim.

Jakie są przeciwwskazania do laserowego usuwania blizn?

Laserowe usuwanie blizn jest dość prosty proces, ale leczenie blizn laserowych wymaga umiejętności i doświadczonego specjalisty. Jedynie lekarze są prawnie upoważnieni do wykonywania laserowego leczenia blizn, dlatego tak ważne jest, aby leczenie było wykonywane przez doświadczonego lekarza.

Przed poddaniem się laserowemu leczeniu blizn należy upewnić się, że jest się dobrym kandydatem. Zabieg ten nie jest odpowiedni dla wszystkich.

Oto kilka powszechnych przeciwwskazań do laserowego leczenia blizn:

 • Osoby, które mają nieprawidłową pigmentację. Jeśli skóra ma nieprawidłową ilość pigmentu, może to być ryzykowne. Dermatolog zawsze bada skórę, aby upewnić się, że zareaguje ona prawidłowo na leczenie.
 • Osoby z aktywnym trądzikiem. Laserowe leczenie blizn jest najbardziej skuteczne, jeśli blizny mają co najmniej sześć miesięcy. Jeśli trądzik jest aktywny, leczenie laserowe może zaostrzyć problem.
 • Osoby, które niedawno miały tatuaże. Tatuaże to dodatkowe warstwy skóry, a laserowe leczenie blizn może nie działać w ich przypadku tak dobrze.
 • Osoby z rakiem skóry lub innym nowotworem. Laserowe leczenie blizn nie jest wskazane w tym przypadku. Najlepiej poczekać, aż od ostatniego zabiegu na raka minie co najmniej sześć miesięcy.
 • Osoby, u których w przeszłości wystąpiło zakażenie wirusem opryszczki pospolitej. Laser może nasilać zakażenie HSV, dlatego przed poddaniem się laserowemu leczeniu blizn najlepiej odczekać 12 tygodni od wystąpienia nawrotu choroby.
 • Osoby z tendencją do keloidów. Laser może nasilać keloidy, dlatego przed poddaniem się laserowemu leczeniu blizn najlepiej odczekać 12 tygodni po wystąpieniu pęknięcia. W tym przypadku lepszą alternatywą może okazać się zabieg chirurgiczny.
 • Osoby, których koloryt skóry jest zmieniony. Najczęściej dzieje się to w wyniku opalenizny.
 • Osoby, które stosują określone grupy leków. Najczęściej nie zaleca się stosować lasera w przypadku chorób autoimmunologicznych, leczenia izotretynoiną i przy czynnej opryszczce.
 • Kobiety, które są w ciąży lub karmią piersią.
Zobacz więcej  Likwidacja ginekomastii

Ile czasu potrzeba, aby zadziałał laser na blizny?

Pytanie: „Jak długo trwa działanie lasera na blizny?”.

Odpowiedź: Laser na blizny jest zaprojektowany tak, aby faktycznie działał. Potrzeba miesięcy, aby zadziałał, ale kiedy już to się stanie, wyniki są niesamowite. Tyle samo czasu potrzebne było na powstanie blizny. Nie powinien dziwić więc ten czas.

Lasery na blizny to nowsza technologia, więc nie ma zbyt wielu danych na temat tego, jak długo potrwa, zanim zaczną działać, ale wielu osób donosi, że rezultaty zauważyły w ciągu kilku tygodni, a niektóre w ciągu kilku miesięcy.

Wskazania po przeprowadzeniu zabiegu usuwania blizn

Po zabiegu obszar poddany zabiegowi może być zasiniony, opuchnięty lub bardzo tkliwy. Taki stan może utrzymywać się przez kilka dni. Może również wystąpić sączenie lub drenaż z nacięcia. Należy powiadomić lekarza, jeśli wystąpi nadmierne krwawienie, gorączka lub dreszcze.

Podczas kąpieli, delikatnie osuszaj miejsce nacięcia. Unikaj gorącej wody.

Unikaj czynności, które mogą powodować urazy w miejscu blizny, takich jak szorowanie lub drapanie.

Nie należy nosić biżuterii ani innych ciasno przylegających elementów w miejscu blizny.

Unikaj intensywnych lub forsownych ćwiczeń fizycznych, dopóki lekarz nie stwierdzi, że jest to w porządku.

Nie stosuj makijażu, pudrów, balsamów ani kremów w miejscu zabiegu, dopóki lekarz nie wyrazi zgody.

Nie wystawiaj miejsca blizny na działanie promieni słonecznych ani lamp opalających.

Unikać drapania leczonego obszaru.

Gdzie bezpiecznie przeprowadzić zabieg laserowego usuwania blizn?

Bezpieczeństwo w medycynie estetycznej to podstawa każdego zabiegu. Laserowe usuwanie blizn należy traktować w ten sam sposób. Można przeprowadzić je w naszej klinice – SkyClinic. Pracujemy wyłącznie z certyfikowanymi specjalistami, którzy posiadają wykształcenie medyczne w zakresie terapii blizn. Przed zabiegiem zostanie przeprowadzona kwalifikacja, na podstawie której lekarz oceni czy pacjent może bezpiecznie przystąpić do procedury.

Na naszej stronie znajdą Państwo wiele praw opisanych szczegółowo w celu marketingu bezpośredniego. Mogą się również Państwo zapoznać z podstawą prawną przetwarzania danych osobowych.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop