Blog

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Wypadanie włosów to coraz częstszy i powszechniejszy problem we współczesnym społeczeństwie. Być może wkrótce urośnie on wręcz do rangi choroby cywilizacyjnej – według niektórych już znajduje się w tym katalogu chorób i zaburzeń (wraz z między innymi nowotworami, nadciśnieniem czy otyłością). Co znamienne wypadanie włosów w równym stopniu dotyka obojga płci – nie powinien być to więc problem, który przez kogokolwiek jest lekceważony. Zjawisko to może bowiem dotknąć każdego z nas. A o tym jak bardzo jest ono uciążliwe, najlepiej wiedzą osoby, którym przyszło się z nim mierzyć.

Czy wypadanie włosów jest normalne?

Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie o to czy wypadanie włosów jest czymś normalnym? Należy stwierdzić, że proces ten to do pewnego stopnia zjawisko normalne i biologicznie uzasadnione. Włosy posiadają swój naturalny czas „życia” – trwa on od trzech do około sześciu lat. Gdy dobiega końca włos obumiera i po jakimś czasie w naturalny sposób odrywa się od skóry, a w miejsce włosów starych, „zużytych” pojawiają się nowe. Ten prosty mechanizm zachodzi na naszej skórze codziennie i nawet go nie zauważamy. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy zjawisko to staje się niepokojące częste i intensywne. Jeśli więc codziennie widzimy duże ilości swoich włosów na przykład w umywalce, wannie czy na poduszce to należy poważnie zastanowić się z czego wynika taki stan rzeczy, gdyż najpewniej nie jest to zjawisko naturalne.

Wypadanie włosów – atak na naszą atrakcyjność

Nadmierne wypadanie włosów to zaburzenie, które stanowi atak wymierzony w naszą atrakcyjność i samoocenę. Wszak zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn gęste, puszyste i zdrowe włosy to jeden z atrybutów atrakcyjności wizualnej i seksualności danej osoby – jest to więc cecha niezwykle pożądana u przedstawicieli obojga płci, która może nawet zadecydować o sukcesach w życiu osobistym danej osoby, powodzeniu jakim się ona cieszy, a nawet wpływać może ona na jej aktywność zawodową. Osoba o ewidentnie osłabionych, niezdrowych włosach, która gubią je po drodze może nie wzbudzić należytego zaufania na przykład podczas negocjacji biznesowych. To efekt naszego podświadomego premiowania wyżej osób o dobrych, naturalnych cechach fizycznych – w tym obdarzonych zdrowymi włosami.

Przyczyny wypadania włosów

Jak już zostało wspomniane zjawisko to jest swego rodzaju atakiem wymierzonym w naszą atrakcyjność i powodzenie życiowe. Należy jednak zadać sobie pytanie kto za tenże atak odpowiada? Pora więc na wskazanie przyczyn nadmiernego wypadania włosów. Można tu wyróżnić cały szereg przeróżnych zjawisk, które leżą u podstaw takiego stanu rzeczy. Zdecydowana większość z nich ma jednak swe źródło w stylu życia każdego z nas – w rytmie i trybie, w którym funkcjonujemy na co dzień. Jak się okazuje wpływa to również na kondycję naszych włosów i może prowadzić do ich wypadania.

Stresujący tryb życia zabójczy dla włosów

Szczególnie osoby żyjące w nieustającym stresie mogą narzekać na poważne problemy z włosami – w tym na ich wypadanie. Wyścig szczurów i życie pod presją, a więc zjawiska które są tak typowe dla współczesnych społeczeństw wielkomiejskich mogą prowadzić do znaczącego osłabienia włosów, a w konsekwencji ich wypadania. Stres to więc jedna z podstawowych przyczyn utraty włosów przez ludzi. Ponadto istnieje odmiana wypadania włosów, które swe źródło ma w konkretnym, bardzo silnie stresowym wydarzeniu. Jedno traumatyczne zdarzenie takie jak wypadek, śmierć bliskiej osoby czy na przykład zwolnienie z pracy może doprowadzić do znaczącej bądź wręcz zupełnej utraty włosów w przeciągu nawet czterech miesięcy od dnia takiego zdarzenia. To pokazuje siłę oddziaływania stresu na kondycję naszych włosów oraz ilustruje fakt, jak te dwie pozornie oddzielne sfery – psychiczna oraz biologiczne podstawy stanu naszego naturalnego owłosienia mocno na siebie wpływają.

Zobacz więcej  Czerwona plamka na oku dziecka: objaw, który wymaga natychmiastowej wizyty u okulisty ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo

Złe odżywianie wrogiem gęstości włosów

Innym, bardzo częstym powodem wypadania włosów – oprócz stresu – jest zła dieta, złe odżywanie. To również ogromny problem naszych czasów, który chcąc nie chcąc dotyka znaczną większość ludzi i jest silnie powiązany właśnie ze stresującym trybem życia. Funkcjonowanie w nieustającym pośpiechu, jedzenie posiłków, które nie odżywiają, ale zapełniają żołądek może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Dzieje się tak na przykład, gdy nasza dieta jest zbyt uboga w białko, aminokwasy czy cynk. Nie dostarczając organizmowi tych podstawowych składników odżywczych może w konsekwencji zaszkodzić naszym włosom. Problem wypadania włosów dotyka także osoby przesadnie się odchudzające – a więc takie, które pragną jak najszybciej pozbyć się jak największej ilości tłuszczu. To powoduje zaś swoisty szok dla nieprzygotowanego na taką rewolucję organizmu i może prowadzić do problemów zdrowotnych, takie jak omawiane nagłe łysienie.

Dbanie o włosy – zdrowy nawyk

Bardzo ważne jest również to jak traktujemy nasze włosy – jak o nie dbamy, pielęgnujemy i jak się z nimi obchodzimy. Liczne złe nawyki, które są utrwalamy w codziennym życiu mogą skutkować zniszczeniem włosów, bądź ich osłabieniem. Wszystkie te zjawiska to prosta droga do znajdywania kolejnych niezliczonych ilości naszego owłosienia w każdym kolejnym miejscu, w którym tylko się pojawimy. Aby tego uniknąć należy między innymi: nie rozczesywać włosów na siłę, ograniczyć częstotliwość ich farbowania, unikać zabiegów takie jak „trwała” czy tapirowanie. Również przeprowadzanie licznych zabiegów na naszych włosach w asyście wysokiej temperatury (uzyskiwanej na przykład poprzez pracę suszarki) może niekorzystnie na nie wpływać, doprowadzając do wypadania.

Chorobowe przyczyny wypadania włosów

Poza powyższymi przyczynami – nazwijmy je: funkcjonalno-środowiskowymi – przy ustaleniu powodu nadmiernego wypadania włosów pod uwagę wziąć należy również czynniki chorobowe, a więc określone zaburzenia, które trawią nasz organizm od środka i o których możemy nawet nie wiedzieć. W tym wypadku łysienie czy przerzedzanie włosów może być ważnym sygnałem, którego nie należy zlekceważyć. Za wypadanie włosów mogą odpowiadać między innymi: grzybica skóry głowy czy choroby tarczycy – a zwłaszcza jej niedoczynność. Intensywne wypadanie włosów to również częsty i znany wszystkim skutek stosowania u pacjenta chemioterapii. Nadto również stosowanie licznych leków może doprowadzić do częściowej utraty włosów.

Zobacz więcej  Operacja plastyczna: zabieg redukcji biustu – czy zmniejszenie piersi jest odpowiednim rozwiązaniem?

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Z wypadaniem włosów można sobie poradzić – to problem, który jest do wyeliminowania. Bardzo często pomocne mogą być proste, domowe metody – takie, które są w zasięgu i dostępności każdego z nas. Należy jednak pamiętać, że odbudowa kondycji naszych włosów to proces, na który potrzeba często kilku miesięcy. Nie należy więc oczekiwać szybkiej i dynamicznej terapii, która przyniesie pozytywne skutki w przeciągu paru dni. Warto jednak nastawić się na dłuższy proces naprawczy, który potem będzie cieszył nas latami. Kluczowe jest też by przed podjęciem prób poradzenia sobie z tym problemem, zlokalizować przyczynę tego zaburzenia, która – jak wykazano wyżej – może być naprawdę zróżnicowana i nieoczywista.

Witaminowa bomba

Pomocne w walce z nadmiernym wypadaniem włosów mogą okazać się witaminy – a zwłaszcza witamina H, której niedobór często jest sprzymierzeńcem problemów z włosami. Witaminę tę znajdziemy chociażby w pożywieniu takim jak kurze jaja, otręby czy nasiona słonecznika, a więc na szczęście w ogólnodostępnych i popularnych na polskim rynku produktach. W przypadku osób stosujących w codziennym życiu dietę wegetariańską ważna będzie również witamina B12, która wiąże się bezpośrednio z mięsnymi i zwierzęcymi produktami, a jej niedobór może wywoływać omawiane problemy z włosami.

Na ratunek włosom – zioła

Również terapia przy pomocy ziół odnosi pozytywny skutek w walce z wypadaniem włosów. Można je stosować zarówno doustnie jak i w ramach na przykład płukania włosów. Skuteczne przy tym problemie będą między innymi: skrzy polny, dziurawiec zwyczajny czy pokrzywa. Bardzo przydatna będzie zwłaszcza ta ostatnia, bowiem zawiera w sobie rozliczne witaminy i składniki odżywcze – między innymi cynk, magnez, krzem i potas, które są pomocne w walce z nadmierną utratą włosów.

Masowanie skóry głowy – nie tylko przyjemne, ale i bardzo pożyteczne

Polecane jest również stosowanie specjalnych masaży skóry głowy – nie należy ich jednak wykonywać zbyt intensywnie, bowiem mogą prowadzić do wspomnianych wyżej, mechanicznych uszkodzeń owłosienia, a wtedy zamiast pomóc tylko pogłębią problem. Masaże te można wykonywać przy użyciu rąk drugiej osoby, ale warto również sięgnąć po specjalne urządzenia temu służące. Jeśli jednak zdecydujemy się na masaż własnoręczny ważne, aby był mocny (ale nie do przesady – o czym była mowa wyżej), a dłonie go wykonujące winny być ułożone pod kątem 60 stopni. Kuliste ruchy po skórze głowy wykonywać należy przy użyciu wszystkich palców. Taki zabieg może trwać do kilku minut – najlepiej zakończyć go po około pięciu. Masaż głowy nie jest polecany osobom, których włosy mają skłonności do nadmiernego przetłuszczania się.

Zobacz więcej  Ból i kłucie po lewej stronie klatki piersiowej: przyczyny, rodzaje, diagnostyka i leczenie

Domowe wywary

Innym sposobem na walkę z nadmierną utratą włosów jest przygotowywanie w domowych warunkach specjalnych wywarów, które mają dobre dla naszych włosów właściwości. Przykładem jest napój z drożdży, który przygotowuje się poprzez rozdrobnienie kostki drożdży i następnie zalanie ich wrzątkiem. Po wymieszaniu i ostudzeniu wywar taki można pić. Powtarzać przez miesiąc, raz dziennie. Inny napój to sok z czarnej rzepy – w tym wypadku wystarcza zaledwie jedna łyżka podana raz dziennie. Zarówno drożdże jak i czarna rzepa są przebogate w witaminy i składniki odżywcze i w tym tkwi ich tajemna siła w walce o zdrowe włosy. Ostrzeżenie: polecane wyżej wywary, delikatnie mówiąc, nie zachwycą nas smakiem, ale dla poprawy kondycji włosów warto jest się przemęczyć.

Maseczkowe zabiegi

Pomocne są też liczne maseczki odżywcze, które można przyrządzić w domowym zaciszu i nałożyć na włosy. Bardzo skuteczna jest maseczka z awokado – mieszamy razem rozgniecionego banana, łyżeczkę oliwy z oliwek i rzeczony owoc awokado. Po nałożeniu na włosy trwamy tak przez trzydzieści minut, a później spłukujemy. Siła tej maseczki tkwi przede wszystkim w witaminie E, w którą przebogate jest awokado. Podobną skuteczność wykazuje maseczka z jajek – należy jednak pamiętać aby stosować tę miksturę na mokrą głowę, a później spłukać mieszankę chłodną wodą i umyć szamponem. Mieszankę tę przygotujemy w banalnie prosty sposób – ubijamy jedno lub dwa jajka i nakładamy na skórę głowy.

Domowa walka z nadmiernym wypadaniem włosów

Jak widać, problem nadmiernego wypadania włosów można ograniczyć lub zupełnie wyeliminować przy użyciu domowych środków, łatwo dostępnych i równie łatwych w przygotowaniu. Ich łatwość jest wręcz zaskakująca i może być dużym zaskoczeniem dla osób poszukujących remedium na ich problemy z ubywającym szybko owłosieniem. Kluczowe jest jednak by na wstępie zdiagnozować rzeczywistą przyczynę wypadania naszych włosów, bo mogą to nie być wcale czynniki środowiskowe czy zła dieta, ale inne, nierzadko poważne zjawiska chorobowe, których zlokalizowanie i usunięcie może okazać się niezbędne dla naszego zdrowia. W związku z tym nigdy nie należy lekceważyć problemu wypadających nadmiernie włosów i zawsze bacznie się temu zjawisku przyglądać. Jeśli problem nie zanika sam, albo domowe sposoby walki z nim – takie jak omówione w powyższym artykule – nie okazują się być wystarczająco skuteczne i nie widać rezultatów, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Na szczęście w wielu przypadkach – zarówno kobiet jak i mężczyzn – może się okazać, że proponowane wyżej metody odniosą pozytywny skutek i znów będziemy mogli cieszyć się zdrowymi, puszystymi włosami, które poprawią naszą atrakcyjność, a w konsekwencji także nasze samopoczucie. Dotkliwy zarówno psychicznie, jak i z czysto praktycznego punktu widzenia problem wypadających włosów zostanie zaś raz na zawsze na zawsze wyeliminowany, przywracając nam radość życia i satysfakcję z okazałej, bujnej fryzury.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop