Blog

Dla kogo jest i na czym polega zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

was hialuronowy pozwala na korygowanie wielu niesatysfakcjonujących problemów związanych z ustami. Pacjenci przychodzą z przeróżnymi trudnościami do gabinetu medycyny estetycznej. Wiele z nich można rozwiązać za pomocą szybkiego zabiegu powiększenia ust kwasem hialuronowym. Efekty są spektakularne i mogą utrzymać się nawet do 12 miesięcy. Zobacz, na czym dokładnie polega zabieg powiększenia ust i jak się do niego przygotować.

Kwas hialuronowy

Na wstępie warto zacząć od tego, czym jest substancja, za pomocą której rozwiązuje się większość problemów pacjentów kliniki medycyny estetycznej. Kwas hialuronowy jest polisacharydem naturalnego pochodzenia, który naturalnie występuje w ludzkim ciele i innych organizmach żywych. Można go znaleźć w strunach głosowych, nerkach, chrząstkach, płynach ustrojowych i innych elementach budulcowych ciała człowieka. Odkryto go i wyizolowano w roku 1934 przez badaczy Karla Meyera i Johna Palmersa.

W skórze najwięcej tego polisacharydu występuje w postaci hialuronianu sodu. Z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w skórze maleje, co ma wpływ na sprężystość, napięcie i nawodnienie skóry, gdyż zmniejsza się jego zdolność wiązania wody. Efektem tego są zmarszczki i sucha skóra. Medycyna estetyczna korzysta z dobrodziejstw kwasu hialuronowego od lat osiemdziesiątych XXw. Od początku korzystano z niej jako substancji wypełniającej i poprawiającej naprężenie skóry.

Właściwości kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy występuje w wielu postaciach i w zależności od tego charakteryzuje się różna gęstością i zdolnością do wiązania wody, dlatego różne typy wykorzystuje się do różnych zabiegów. Jednak najistotniejszymi właściwościami jakie posiada są:

 • zdolność wiązania dużych ilości wody – już 1g kwasu ma zdolność związania nawet 6 litrów wody;
 • wspieranie tworzenia włókien kolagenowych – dzięki temu skóra staje się jędrniejsza;
 • współtworzenie filmu łzowego – wpływa na prawidłowe funkcjonowanie ciałka szklistego oka;
 • ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi;
 • wpływ na prawidłową sprawność stawów i chrząstki stawowej.

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy to nie tylko substancja, z której dobrodziejstw korzysta medycyna estetyczna. Stosowany jest również w innych zabiegach medycznych. Jego zastosowanie można znaleźć oczywiście w okulistyce, jako środek stosowany w trakcie leczenia zespołu suchego oka, a nawet przy zabiegu usuwania zaćmy czy przeszczepu rogówki. Ponadto szeroko stosowany jest również w reumatologii, otolaryngologii, a nawet ginekologii.

Bezpieczeństwo

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w ludzkim ciele, dlatego jest zgodna z chemiczną budową tkanek człowieka, a więc doskonale tolerowana przez ludzki organizm. Bardzo rzadko zdarza się, że wywołuje reakcje alergiczne lub podrażnienia. Co prawda bezpośrednio po zastosowaniu preparatu można spodziewać się pewnych zaczerwień lub obrzęku ale są one całkowicie naturalną reakcją organizmu na sposób wprowadzenia preparatu. Nieprzyjemności mijają zwykle po około 2-3 dniach.

Zobacz więcej  Trichoskopia - czym sie zajmuje

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

Kwas hialuronowy to najpopularniejszy wypełniacz stosowany w medycynie estetycznej od ponad 40 lat. Jego działanie ma zbawienny wpływ na wygląd i jakość skóry.

W pierwszej kolejności stosuje się go jako środek do skutecznego nawilżenia skóry. Dzięki zastosowaniu podskórnej iniekcji preparatów z zawartością kwasu hialuronowego można znacznie poprawić nawilżenie skóry i sprawić, że ponownie nabywa młodzieńczego blasku.

Kwas hialuronowy świetnie sprawdza się również jako wypełniacz zmarszczek statycznych oraz innych niepożądanych zagłębień związanych z procesami starzenia się skóry. Za pomocą kwasu można wykonać nieinwazyjny lifting twarzy bez korzystania ze skomplikowanych zabiegów chirurgii estetycznej, które dodatkowo obwarowane są szeregiem możliwych powikłań. Ponadto wreszcie, kwas hialuronowy stosowany jest w celu poprawy kształtu nosa i ust. Efekty stosowania kwasu mogą być bardzo naturalne, wręcz niezauważalne dla osoby postronnej ale za to skutecznie poprawiające samoocenę i niwelujące kompleksy pacjenta.

Wypełnienie ust – kiedy warto pomyśleć o zabiegu?

Powiększanie i modelowanie czerwieni wargowej to zabieg skierowany do pacjentów, którzy nie są zadowoleni z kształtu, struktury lub kolorytu ust. Najczęściej wykonywany jest wśród pacjentów mających znaczną asymetrię warg lub usta o małej objętości nieadekwatne proporcjami do pozostałych elementów twarzy.

Nieestetyczny wygląd ust może mieć wiele przyczyn. Oprócz czynników, na które pacjenci nie mają wpływu może to być również działanie promieni słonecznych czy ekspozycja na wiatr. Często pacjenci decydują się na powiększenie ust również gdy ich usta nie są wystarczająco nawilżone co powoduje pękanie ust lub niejednorodny kontur ust.

Należy pamiętać, że z zabiegu mogą korzystać zarówno kobiety jak i mężczyźni. Efekty uzyskane poprzez iniekcję kwasu hialuronowego nie muszą być spektakularne, można zastosować niewielką ilość kwasu, który sprawi jedynie nadanie naturalnego i zdrowego wyglądu czerwieni wargowej.

Na czym polega zabieg?

Krótko mówiąc zabieg polega na iniekcji podskórnej kwasu hialuronowego w sposób adekwatny do oczekiwanego rezultatu. Natomiast należy pamiętać, że zabieg musi poprzedzony być konsultacją medyczną i kwalifikacją pacjenta do zabiegu. Podczas konsultacji pacjent powinien wskazać z jakim problemem chciałby się zmierzyć i jakiego efektu oczekuje. Przed przystąpieniem do zabiegu właściwego zostaje nałożony preparat znieczulający, najczęściej w postaci kremu. Gdy miejsce zabiegu zostanie znieczulone lekarz przystępuje do wstrzyknięcia kwasu hialuronowego w czerwień wargową lub jej okolice. Później za pomocą dłoni rozmasowuje miejsce i rozprowadza kwas w adekwatnym do celu zabiegu kształcie. Ilość preparatu ustala lekarz w porozumieniu z pacjentem. Zabieg wraz z czynnościami dodatkowymi takimi jak wywiad lekarski i znieczulenie miejscowe trwa zwykle od 45 minut do godziny. Bezpośrednio po zabiegu usta najczęściej są opuchnięte, dlatego finalny efekt zabiegu widoczny będzie dopiero kilka dni po zabiegu.

Zobacz więcej  Laser na przebarwienia, czyli zabieg usuwania przebarwień

Przeciwskazania do zabiegu

Z zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym w zasadzie mogą skorzystać wszyscy, jednak istnieje szereg przeciwskazań do wykonania zabiegu a są nimi:

 • opryszczka;
 • zakażenie dróg moczowych;
 • inne infekcje;
 • przeziębienie;
 • ciąża i karmienie piersią;
 • zaburzenia krzepnięcia;
 • leczenie onkologiczne;
 • leczenie stomatologiczne.

Przed wykonaniem zabiegu, podczas wywiadu lekarskiego otrzymuje się ankietę, w której szczegółowo należy zaznaczyć przebyte choroby, alergii oraz aktualny stan zdrowia. W takich sytuacjach nie należy kłamać lub zatajać informacji na temat stanu zdrowia gdyż konsekwencje mogą być ogromne. Należy pamiętać, że zabieg powiększania ust, pomimo ze nie inwazyjny to nadal mający znaczenie dla organizmu, a w trakcie niego przerywana jest ciągłość tkanki skórnej.

Efekty zabiegu

Ze względu na indywidualne oczekiwania pacjentów, efekt każdego zabiegu powiększenia ust kwasem hialuronowym będzie inny i uzależniony od preferencji, potrzeb i stylu życia pacjentów. Zabieg przynosi efekty utrzymujące się od 6 do nawet 12 miesięcy. Bezpośrednio po zabiegu zaleca się aby obrzęk okładać zimnym kompresem, który pomoże zniwelować opuchliznę. Zabieg jest nieinwazyjny dlatego nie potrzebna jest dodatkowa rekonwalescencja i od razu po nim można rozpocząć codzienną aktywność w takim samym wymiarze jak przed zabiegiem. Jedyne na co należy zwrócić uwagę to fakt, że w ciągu pierwszych 24 godzin po zabiegu nie zaleca się uprawiania sportu, spożywania alkoholu, palenia papierosów a także podróży samolotem. Warto obserwować okolicę ust w ciągu pierwszych godzin po zabiegu, a po około dwóch tygodniach udać się na wizytę kontrolną. Dzięki wizycie kontrolnej pacjent ma pewność, że zabieg zakończył się pomyślnie, a jeśli efekt jest zbyt mały można dokonać poprawek.

Powikłania po zabiegu powiększania ust

Na koniec warto poruszyć temat, o którym należy pamiętać decydując się na zabieg powiększania ust. Zabieg ten w zasadzie mogą przeprowadzać zarówno lekarze jak i kosmetolodzy i kosmetyczki. Natomiast w niedalekiej przyszłości regulacje prawne prawdopodobnie ulegną zmianie i wykonywanie zabiegu będzie możliwe jedynie przez lekarzy.

Zobacz więcej  Dla kogo są zabiegi medycyny estetycznej?

Powikłania po zabiegu powiększania ust istnieją. Wpływ na to ma przede wszystkim przygotowanie, wiedza i doświadczenie osoby wykonującej zabieg. Wybór doświadczonych lekarzy niweluje ryzyko wadliwego przeprowadzenia zabiegu dlatego tak ważnym jest aby przed zabiegiem poznać kompetencje i efekty osoby przeprowadzającej zabieg. Innym powodem wadliwego przeprowadzenia zabiegu jest produkt za pomocą którego dokonuje się procedury. Dobór preparatu powinien być adekwatny do efektu jaki pacjent chce uzyskać. Kolejno na możliwość wystąpienia powikłań ma wpływ również higiena miejsca pracy. Jak wspomniano wcześniej powiększanie ust kwasem hialuronowym to zabieg, w którym przerywa się ciągłość tkanki skórnej, a więc brak sterylnego miejsca pracy oraz narzędzi za pomocą których dokonuje się zabiegu może mieć znaczący wpływ na ewentualne powikłania po zabiegu. Wreszcie ostatnim powodem dla którego zabieg może nie być bezproblemowy są fizyczne warunki pacjenta. Wszak nie każda osoba wie na co jest uczulona ponieważ nigdy wcześniej mogła nie korzystać z podobnych preparatów.

Do najczęstszych ciężkich powikłań po zabiegu powiększania ust należą:

 • zagrożenie martwicą skóry lub tkanki podskórnej – jeśli w ciągu kilkunastu godzin po zabiegu opuchlizna nie schodzi, pojawia się narastające zaczerwienienie i ból należy jak najszybciej skontaktować się z osobą, która przeprowadziła zabieg. Mogło dojść do złego wprowadzenia kwasu i należy rozpocząć proces rozpuszczania kwasu oraz przepisać leki hamujące dalszy postęp ewentualnej martwicy. To zagrożenie występuje najczęściej gdy zabieg wykonuje osoba nie odpowiednio przeszkolona, nie posiadająca wystarczającej wiedzy aby operować preparatem.
 • reakcje alergiczne – często zdarzają się wśród osób, które nie wiedzą czy są uczulone na preparat znieczulający lub składniki preparatu powiększającego usta;
 • nierówności, nieestetyczny, grudki w ustach – ponownie, takie powikłania pojawiają się gdy zabieg został przeprowadzony przez osobę niekompetentną.

To oczywiście skrajne przypadki powikłań po zabiegowych, które można wykluczyć przede wszystkim poprzez odpowiednio wykwalifikowanego lekarza przeprowadzającego zabieg. Oprócz ciężkich powikłań mogą wystąpić też mniej groźne skutki uboczne do których najczęściej należą:

 • krwiaki;
 • obrzęk;
 • ból głowy;
 • rumień.

Mimo wszystko, aby odróżnić mniej poważne konsekwencje zabiegu od tych poważnych najważniejszym jest aby w porę skonsultować się z osobą przeprowadzającą zabieg, aby to ona mogła ocenić czy jest to normalna reakcja na podany preparat czy doszło do cięższych konsekwencji zabiegu.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop