Blog

Depilacja laserowa – idealne rozwiązanie czy zbędny wydatek?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Chęć zlikwidowania zbędnego owłosienia na różnych częściach ciała czy też zadbania o swój wygląd zewnętrzny zachęca coraz więcej osób do skorzystania z zabiegu depilacji laserowej. Depilacja laserowa to skuteczna metoda na szybkie pozbycie się zbędnego owłosienia. Jednak niektórzy mogą kwestionować słuszność wykonania takiego zabiegu. Warto zatem wiedzieć czym jest depilacja laserowa, jak się wykonuje ten zabieg oraz czy jest on opłacalny dla szerokiego grona osób.

Czym jest depilacja laserowa?
Zgodnie z definicją depilacja laserowa jest to jeden z najczęściej wybieranych i jednocześnie najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej zarówno w Polsce jak i w wielu krajach na całym świecie. Również pod względem płci jest to zabieg niezwykle popularny – decydują się na niego równie często kobiety jak i mężczyźni. Sam zabieg polega z kolei na trwałym usunięciu owłosienie za pomocą specjalnie stworzonego urządzenia emitującego wiązki laserowe, które wnikają w głąb mieszków włosowych trwale usuwając zbędne owłosienie.

Sama depilacja znana jest już od wieków. Według niektórych badań już w starożytnym Rzymie czy też Egipcie osoby będące u szczytu władzy bądź w wyższej warstwach struktury społecznej usuwały zbędne owłosienie za pomocą mieszaniny olejów oraz miodu. Ta tradycja przetrwała kilka tysięcy lat dzięki czemu obecnie wiele kobiet i mężczyzn nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez depilacji swojej skóry.

W jaki sposób przeprowadzany jest zabieg depilacji laserowej?
Jak sama nazwa wskazuje zabieg depilacji laserowej przeprowadzany jest przy użyciu lasera. W dokładnym rozumieniu chodzi tutaj o użycie specjalnego urządzenia, które emituje wiązki laserowe, które wnikając w głąb mieszka włosowego „wypalają” umieszczony tam włos aż do cebulki pozostawiając skórę całkowicie gładką bez nadmiernego owłosienia.

By zabieg przyniósł zamierzone efekty konieczne jest wykonanie serii 4-8 zabiegów w odstępach około 5-6 tygodniowych. Takie odstępy są konieczne, gdyż im częściej zabiegi są wykonywane mogłoby dojść do niekorzystnych powikłań np. intensywnego zaczerwienienia się powierzchni skóry. Warto również wiedzieć, iż decydując się na tego rodzaju zabieg pojedyncze wizyty nie będą miały efektu, a wręcz przeciwnie – mogą spowodować jeszcze bardziej intensywne owłosienie co będzie sprzeczne z pierwotnymi założeniami wybranej osoby.

Sam zabieg depilacji przeprowadzany jest najczęściej przez kilka rodzajów lasera. Do tych najbardziej popularnych należy zaliczyć:

laser aleksandrytowy;
laser diodowy;
laser neodymowo-yagowy;
laser typu E-light;
laser IPL.
Przy użyciu jednego z powyższych laserów następuje proces naświetlania wybrane powierzchni skóry wiązką laserową za pomocą dużej bądź też mniejszej głowicy. Wiązka światła laserowego przenika przez skórę i wnika w strukturę włoska aż do cebulki włosa, w której znajduje się specjalny barwnik absorbujący całą energię. Tak skumulowana energie sprawia, iż włos zaczyna się palić w efekcie czego znika pozostawiając tylko jego cebulkę. Warto przy tym zdawać sobie sprawę, iż każdy tego typu zabieg musi być konsultowany z lekarzem specjalistą, który wydaje zgodę na wykonanie takiej serii zabiegów i stwierdza, że wykonanie zabiegów depilacji laserowej nie wpłynie na ogólny stan zdrowia danej osoby.

Zobacz więcej  Tłusta substancja produkowana w gruczołach łojowych - czym dokładnie jest Sebum?

Dla kogo przeznaczona jest depilacja laserowa?
Wbrew pozorom depilacja laserowa nie jest przeznaczona dla każdego. Istnieje pewna grupa kryteriów, które wykluczają wybrane osoby ze skorzystania z depilacji laserowej. Do przeciwwskazań do podjęcia się zabiegów depilacji laserowej można zaliczyć:

kobiety w ciąży;
osoby z uszkodzeniami bądź podrażnieniami skóry;
opalenizna;
przyjmowanie leków fotouczulających (reagujących na światło np. laserowe co może powodować negatywne skutki uboczne) np. leków antydepresyjnych bądź sterydów;
osoby z zaburzeniami pigmentacji skóry;
osoby z cukrzycą, która są zobligowane do przyjmowania insuliny tzw. „cukrzyca insulinozależna”
osoby z nowotworami np. nowotworami skóry;
osoby przyjmujące leki, które zmniejszają krzepliwość krwi.
Dla osób, które przyjmują powyższe leki bądź cierpią na niektóre choroby np. nowotwory lub cukrzycę nie jest wskazane podejmowanie się serii zabiegów laserowych. Może to grozić przyspieszeniem rozwijania się niektórych chorób bądź pojawieniem się mocno zaczerwienieniem lub uszkodzeniem powierzchni skóry.

W jaki sposób można przygotować się do depilacji laserowej?
Wbrew pozorom można (a niekiedy jest to nawet konieczne) przygotować się do zabiegów depilacji laserowej. Istnieje zbiór kilku prostych kroków, które mogą pomóc przygotować się do depilacji laserowej. Należą do nich m.in.:

Przed właściwym zabiegiem należy zgolić włosy w miejscu, gdzie będzie wykonywana depilacja;
Na kilka tygodni przed rozpoczęciem depilacji laserowej należy zrezygnować z opalania się, zwłaszcza w solarium. Opalenizna, zwłaszcza świeża, automatycznie wyklucza daną osobę z zabiegu depilacji ze względu na negatywne powikłania zdrowotne dotyczące skóry, jakie mogą się pojawić po zabiegu. Dodatkowo nie jest zalecane również używanie samoopalaczy;
Należy również unikać podrażnień, zniszczeń bądź zadrapań skóry. W przypadku nagle pojawiającego się uczulenia warto jest jednak wziąć tabletki odczulające skórę z zawartością wapnia;
Na około 7 dni przed zabiegiem warto jest zażyć herbatki z nagietkiem lub dziurawcem, które wspierają kondycję skóry;
Przed zabiegiem nie należy również używać kremów z dużą dawką retinolu, witaminy C bądź A;
Przed samym zabiegiem zalecane jest z kolei usunięcie makijażu, perfum, potu oraz innych kosmetyków.
Jak można wspierać skórę po zabiegu?
Niedługo po zabiegu depilacji laserowej należy przede wszystkim wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych. Zbyt częste wystawianie skóry na działanie Słońca może doprowadzić do powstania zmian na skórze, poparzeń bądź zaczerwienienia. Dobrym pomysłem jest również stosowanie kremów z filtrem, które dodatkowo chronią skórę przed wnikaniem szkodliwych promieni UV.

Innym sposobem na wspieranie skóry jest stosowanie preparatów z alantoiną bądź też pantenolem, które mają działanie łagodzące dla skóry. Specjaliści nie zalecają też mycia skóry mydłem lub innymi środkami, które mogłyby mieć działanie szkodliwe dla skóry. Najlepszym sposobem na zadbanie o czystość skóry po zabiegu przez około 1-2 dni jest mycie skóry łagodzącymi preparatami na bazie olejów roślinnych bądź wyciągów z niektórych drzew np. bambusa. Tego typu preparaty mają działanie oczyszczające oraz nawilżające skórę, dzięki czemu ryzyko podrażnienia jej jest minimalne.

Zobacz więcej  Endermologia lpg - wiosna czas na masaż

Czy zabieg depilacji laserowej jest skuteczny?
Chociaż skuteczność zabiegu depilacji laserowej przez niektóre osoby może być kwestionowana warto zdawać sobie sprawę, iż depilacja laserowa jest całkowicie skuteczna. Według badań niektórych naukowców oraz instytucji zajmujących się medycyną estetyczną nawet u 90% mężczyzn oraz ok. 80% kobiet, które podjęły się serii zabiegów depilacja laserowa całkowicie zniwelowała bądź znacząco zmniejszyła intensywność owłosienia na wybranej częściach skóry.

Co więcej stosowanie serii zabiegów depilacji laserowej sprawia, iż włosy nie tylko znikają z powierzchni skóry ale zostaje zahamowany również ich wzrost. U wielu osób, które przeszły pomyślnie szereg zabiegów depilacji laserowej potwierdzono, iż owłosienie na wybranych partiach skóry zostaje całkowicie zatrzymana lub porost włosów jest znacznie wolniejszy. Dlatego też depilacja laserowa gwarantuje wspaniałe efekty, które mają długotrwały charakter.

Jakie są zalety zabiegu depilacji laserowej?
Wbrew opinii niektórych osób zabieg depilacji laserowej niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla wyglądu zewnętrznego jak i dla samopoczucia wybranej osoby. Do zalet depilacji laserowej można zaliczyć:

Skuteczne usunięcie nadmiernego owłosienia (bądź wszystkich włosów) z ciała – jest to udowodnione klinicznie, iż depilacja laserowa pozwala na trwałe usunięcie owłosienia z wybranych części ciała. Tym samym nie ma już konieczności regularnego usuwania włosów metodami tradycyjnymi np. za pomocą maszynki do golenia czy też plastrów do depilacji;
Wysoki poziom bezpieczeństwa – depilacja laserowa stosowana wśród osób, które nie mają przeciwwskazań np. nie chorują na nowotwory, cukrzycę, lub nie mają trwałej opalenizny na skórze jest całkowicie bezpieczna. Podjęcie się serii zabiegów depilacji laserowej nie wywołuje podrażnień, zaczerwienienia, czy też innych niepożądanych skutków ubocznych, które mogłyby być szkodliwe dla zdrowia wybranej osoby;
Trwałość efektów nawet po jednej serii zabiegów – inną zaletą depilacji laserowej jest fakt, iż efekty jakie pozostawia po serii 4-8 zabiegów są trwałe i utrzymują się latami. Jednak specjaliści zalecają po serii zabiegów na wykonanie raz w ciągu roku zabiegu utrwalającego. Jego koncepcja polega na tym, iż ma on za zadanie utrwalić efekt oraz jeszcze bardziej spowolnić odrastanie włosów. Zalecane jest jednak przeprowadzenie maksymalnie jednego zabiegu w terminie minimum 6-9 miesięcy od ostatniego z serii zabiegów depilacji laserowej;
Korzystna cena – wbrew pozorom zabieg depilacji laserowej należy do jednych z najtańszych w medycynie estetycznej. Co prawda koszt jednego zabiegu może sięgać pomiędzy 140 a 300 złotych. Cała seria zabiegów depilacyjnych wraz z zastosowaniem preparatów wspomagających hamowania odrastania włosów na skórze może wynieść pomiędzy 4 a nawet 10 tysięcy złotych. Warto jednak zdawać sobie sprawę, iż porównując koszt takiego zabiegu do kosztu jaki trzeba by było ponosić każdorazowo na usunięcie nadmiernego owłosienia jest nieporównywalnie niższy. W dłuższej perspektywie czasowej koszt depilacji laserowej może okazać się znacznie bardziej opłacalny pod względem finansowym niż metody tradycyjne usuwania włosów ze skóry.
Wady depilacji laserowej
Pomimo wielu korzyści skorzystania z depilacji laserowej istnieje też kilka mankamentów takiego rozwiązania. Jednym z najczęściej wymienianych mankamentów skorzystania z depilacji laserowej jest fakt, iż dla niektórych osób może ona powodować dyskomfort lub ból podczas wykonywania zabiegu. Dotyczy to zwłaszcza okolic intymnych m.in okolic bikini, ale i również skóry pod pachami, które są najbardziej wrażliwe na wszelkiej rodzaju działanie czynników zewnętrznych.

Zobacz więcej  Mieszki włosowe

Co więcej niektóre osoby może również zrażać koszt serii zabiegów depilacyjnych z użyciem lasera. Niekiedy ten koszt może przekraczać kwotę kilku tysięcy złotych co zarówno w krótkiej jak i długiej perspektywie czasu dla niektórych osób może wydawać się zbyt dużym obciążeniem. Należy również pamiętać, iż takie zabiegi trzeba wykonać w kilku seriach by dały zamierzony efekt co realnie zwiększa koszt depilacji laserowej.

Innym mankamentem, który niekiedy jest wymieniany przez osoby, które skorzystały z depilacji laserowej jest pojawianie się negatywnych skutków ubocznych. Dotyczy to przede wszystkim upławów, pieczenia, swędzenia oraz innych niepożądanych efektów zabiegów laserowych. Mogą one powodować uczucie dyskomfortu i finalnie konieczna może się okazać wizyta u dermatologa by zminimalizować efekty.

Czy depilacja laserowa jest opłacalna?
Podsumowując warto zdawać sobie sprawę, iż pomimo czasami pojawiających się negatywnych efektów ubocznych bądź wysokiego kosztu całego zabiegu depilacja laserowa jest jak najbardziej dobrym rozwiązaniem. Jest ona polecana szczególnie dla osób, które mają nadmierne owłosienie na różnych częściach skóry i nie mogą samodzielnie poradzić sobie z tą przypadłością. Należy wiedzieć, iż depilacja laserowa ma charakter długotrwały. Oznacza to, iż efekty serii zabiegów depilacji laserowej trwale usuwają nadmiar owłosienia na długie lata. Co więcej, dzięki tego typu zabiegom można dobrze poczuć się we własnej skórze.

Najważniejszym jednak pozytywem płynącym ze skorzystania z depilacji laserowej jest fakt, iż można całkowicie zrezygnować z tradycyjnych sposób na walkę z nadmiernym owłosieniem. Depilacja laserowa sprawia, iż używanie maszynek do golenia lub plastrów z woskiem w celu usunięcia włosów nie będzie już konieczne.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop