Blog

Blizny po ospie

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Czym jest ospa i jak leczyć blizny po niej ?

Czarna ospa

To stara nazwa ospy prawdziwej. Obecnie jest uważana za jednostkę eliminującą, czyli jednostkę, która nie istnieje w żadnym organizmie. Ostatnia infekcja miała miejsce w 1978 roku. W Polsce epidemia ospy wystąpiła we Wrocławiu w 1963 roku, kiedy wirus został przywieziony z Indii przez funkcjonariusza ochrony. W tym okresie wirus rozprzestrzenił się na pięć innych prowincji.

Przyczyny rozwoju ospy prawdziwej

Po wpisaniu w wyszukiwarce hasła „co to jest ospa” można uzyskać dwa rodzaje informacji o chorobie: ospa (postać bardziej zaraźliwa) i ospa (łagodniejsza postać). Od czasu wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciwko ospie w 1967 r. liczba zachorowań zaczęła gwałtownie spadać. Wirus wywołujący ospę prawdziwą to wirus ortopox, który rozprzestrzenia się za pomocą kropelek powietrza. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ źródłem zakażenia na każdym etapie choroby są osoby zarażone wirusem. Wiele osób myli ospę prawdziwą z ospą wietrzną, ale nie mają ze sobą nic wspólnego. W przypadku ospy pierwszym objawem jest gorączka, ale zmiany skórne pojawiają się dopiero w późniejszych stadiach choroby takie jak blizny po ospie. Dlatego każdy kontakt z pacjentem, nawet jego ubraniem, bielizną czy pościelą, jest potencjalnym źródłem infekcji. Niewiele wiadomo na temat możliwości rozprzestrzeniania się wirusa między zwierzętami a ludźmi.

Leczenie ospy

Jedynym sposobem walki z ospą jest prowadzenie leczenia objawowego w odizolowanych szpitalach i klinikach. Stosowano również antybiotyki, ale z niewielkim powodzeniem.

Objawy ospy

W przebiegu ospy można wyróżnić dwa etapy choroby. Pierwszy to okres inkubacji wirusa, który wnika głównie do błony śluzowej górnych dróg oddechowych i tam się rozmnaża przez około dwa tygodnie. Po tym czasie u pacjenta pojawiła się wysoka gorączka, której towarzyszył dyskomfort, świąd, ból pleców i głowy, wysyp krostek. Po około trzech tygodniach rozpoczął się okres wysypki co sprzyja powstawaniu blizny po ospie. Na zakażonej błonie śluzowej i twarzy pojawiają się charakterystyczne zmiany plamkowo-grudkowe w postaci wysypki. Krosty są zwykle głęboko osadzone i z czasem tworzą strupy, które same odpadną.

Rodzaje ospy

Istnieją dwa rodzaje ospy: Do ich rozróżnienia stosuje się techniki wirusologiczne. Czarna Ospa jest bardziej zaraźliwa, a przez to bardziej śmiertelna. W przeszłości na świecie dominowała postać ospy wietrznej, a ta forma była znacznie łagodniejsza. Krwawiąca postać ospy zwykle kończy się śmiercią.

Szczepienia przeciwko ospie

Chociaż szczepionka przeciw ospie jest skuteczna, ma również wiele powikłań. Jest to pierwsza szczepionka zawierająca wysoce zjadliwego (to znaczy zdolnego do reprodukcji i niszczenia komórek) wirusa CPXV. Co ciekawe, są to wirusy krowianki, które nie wywołują poważnych objawów u ludzi. Dopiero później CPXV został zastąpiony przez lepiej zbadany szczep o nazwie VACV. Po szczepieniu na ludzkiej skórze pojawiają się typowe wklęsłe pęcherze, grudki lub krosty, pozostawiając wklęsłe białe blizy ospie na twarzy. Wkrótce po szczepieniu wystąpiła lekka gorączka i powiększenie lokalnych węzłów chłonnych, co jest odpowiedzią organizmu na wstrzyknięcie żywego wirusa. Typowe powikłania poszczepienne obejmują zaburzenia krążenia krwi, zapalenie jąder, posocznicę wywołaną krowianką, zapalenie mózgu lub infekcje bakteryjne. Ostatnio ospa została nazwana potencjalną bronią biologiczną. Jest to bardzo rozsądne, ponieważ obecna populacja nie jest odporna na tę chorobę, łatwo ją pomylić z inną jednostką chorobową i jest ona wysoce zaraźliwa. Wszystko to oznacza, że ospę można zdiagnozować dopiero w późnych stadiach choroby, kiedy zarażona osoba nie znała swojego stanu zdrowia i zaraziła dziesiątki osób. Użycie wirusa ospy jako broni biologicznej może również powodować zamieszanie w służbie zdrowia.

Zobacz więcej  Trądzik: Jak powstaje i jak się go pozbyć?

Co to jest ospa wietrzna?

Ospa wietrzna jest zakaźną chorobą wirusową wywoływaną przez wirus ospy wietrznej i półpaśca (VZV). Jest to choroba, która występuje na całym świecie i może pojawić się w każdej grupie wiekowej, ale jest to typowa choroba wieku dziecięcego. Około 90% infekcji występuje przed 15 rokiem życia. Ta choroba jest najcięższa u niemowląt, dorosłych i osób z upośledzoną funkcją układu odpornościowego. Jest najłagodniejszy wśród zdrowych dzieci. Wirus jest bardzo zaraźliwy, dlatego ważne jest odizolowanie pacjenta. Zakażenie następuje poprzez kropelki, bezpośredni kontakt. Ten pierwszy jest najczęstszy. Wirus przenika przez błonę śluzową górnych dróg oddechowych. Średni okres inkubacji to 2 tygodnie, ale infekcyjność do środowiska pojawiła się już drugiego dnia po zakażeniu. Pierwszym z nich są tak zwane objawy zwiastunowe, w tym dyskomfort, podwyższona temperatura ciała, utrata apetytu, ból głowy, ból brzucha i bóle mięśni trzeba wyzbyć się rozdrapywania krostek aby głębokie rany nie pozostały i nie zostawiły śladów po czasie w każdym przypadku wygląda to nieco inaczej . Po około 1-2 dniach pojawiają się główne objawy ospy, bardzo swędząca grudkowo-plamkowa wysypka pęcherzykowa z surowiczymi wypełnionymi pęcherzykami (to odróżnia je od wypełnionych ropą pęcherzyków bakteryjnych). Chociaż ospa wietrzna ustępuje u większości pacjentów bez poważnych konsekwencji, pozostawia ona widoczne krostki, może powodować poważne powikłania, takie jak zapalenie płuc czy problemy ośrodkowego układu nerwowego a także powstają blizny po ospie. Dlatego szczepienie przeciwko chorobie odgrywa tak ważną rolę, że w większości przypadków może zapobiec chorobie lub przynajmniej zapewnić łagodny postęp choroby. Jednak nawet najdelikatniejszy proces może spowodować nieestetyczne blizn.

Czym są blizny po ospie wietrznej i jak się tworzą?

Blizny to zmiana naprawcza. Powodem jego powstania jest uszkodzenie zdrowych tkanek. To stymuluje żywotność fibroblastów, żywotnych komórek tkanki łącznej. Efektem tego jest wypełnienie ubytku tkanką łączną.

Zobacz więcej  Keratyna na włosy - koniec z niesforną fryzurą

Główną przyczyną powstawania blizn po ospie jest uszkodzenie tkanek spowodowane erupcją zakaźną.

Ślady po ospie, zwłaszcza te o szerokim zasięgu, często stanowią poważne wady estetyczne ale istnieją sposoby aby sięich pozbyć. Zwykle powoduje to znaczny dyskomfort i zmniejsza Twoją atrakcyjność. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna spotkała się z osobami borykającymi się z tym problemem i zapewniła zabiegi, które mogą te braki wyeliminować.

Jak usunąć blizny po ospie?

Istnieją sposoby na radzenie sobie z bliznami.

Mezoterapia igłowa to zabiegi jakie są mało inwazyjna i bardzo bezpieczna operacja pozwalająca na usunięcie blizn. Za pomocą igły należy wprowadzić odpowiednie substancje lecznicze w tkankę podskórną do mezoterapii. Dostarczone związki stymulują mikrokrążenie w skórze, poprawiając tym samym odżywienie tkanek. Dodatkowo przyspieszają przemiany metaboliczne tkanki tłuszczowej. W efekcie stymulowana jest synteza włókien kolagenowych i elastynowych, dzięki czemu tkankę bliznowatą zastępuje normalna skóra należy po takich zabiegach stosować maści. Blizny zanikowe są wypełnione, a blizny przerosłe spłaszczone. Jest to bardzo skuteczny sposób na wyeliminowanie tych niedoskonałości skóry, jednak aby utrzymać trwały efekt i się pozbyć blizn, trzeba go regularnie powtarzać.

Dermatogen Jest innowacyjnym urządzeniem szeroko stosowanym we współczesnej medycynie estetycznej stosowane także do usuwania blizn po ospie poprzez zabiegi. Służy również do likwidacji blizn. Wykorzystuje tak zwaną technikę frakcjonowania mikroigłowego. Podstawowym elementem funkcjonalnym urządzenia jest głowica z dziesiątkami igieł o małej średnicy. Wprowadzane są w głąb skóry w sposób pulsacyjny. Dlatego mogą powodować mikrouszkodzenia. To z kolei stymuluje proces regeneracji. W rezultacie blizna została wypełniona zdrową tkanką. Tkanka łączna, która tworzy hiperplastyczną bliznę, zostaje również zastąpiona przez normalną skórę.

Karboksyterapia to zabiegi wykorzystujące wpływ dwutlenku węgla na tkanki i dokonywanie zmian. Mezoterapia igłami służy do wprowadzania gazu pod skórę. Poprawia odżywienie tkanek poprzez stymulację mikrokrążenia w obszarze operowanym. W efekcie zwiększa się produkcja włókien kolagenowych i elastynowych, stymulując tym samym proces regeneracji. W efekcie blizna zostaje zlikwidowana. Plazmę bogatą w osocza Bardzo skutecznym sposobem usunięcia blizn jest zastosowanie osocza bogatopłytkowego. Jest to bardzo bezpieczna procedura, ponieważ wykorzystuje własną krew pacjenta. Po pobraniu próbka jest odwirowywana, a uzyskany materiał jest bogaty w aktywne płytki krwi i wiele czynników wzrostu, które stymulują powstawanie zmian, podział komórek i regenerację tkanek. Zabieg ten znajduje szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie estetycznej i jest bardzo skuteczny w usuwaniu wszelkiego rodzaju blizn po ospie.

Leczenie laserowe

Laser definiuje się jako skoncentrowaną wiązkę fal elektromagnetycznych ze światłem widzialnym, promieniowaniem ultrafioletowym lub częstotliwością promieniowania podczerwonego. Precyzyjnie celuje w określone miejsce na skórze, generuje bodźce termiczne, powoduje przegrzanie i mikrouszkodzenia odsłoniętych obszarów skóry co likwiduje blizny po ospie. W ramach tego mechanizmu stymulowany jest proces regeneracji skóry, co może zmniejszyć lub nawet całkowicie wyeliminować blizny po ospie. Ta metoda jest szczególnie skuteczna usuwaniu i radzeniu sobie z bliznami po ospie.

Zobacz więcej  Przewodnik po rodzajach nici chirurgicznych: Wchłanialne i niewchłanialne

Mikroigłowa częstotliwość radiowa

Metoda radiofrekwencji mikroigłowej wykorzystuje synergiczny efekt uszkodzeń mechanicznych i termicznych skóry co pozwala na usuwanie blizny po ospie wietrznej. Sprzęt używany do tego zabiegu wyposażony jest w głowicę z dziesiątkami ultracienkich igieł pokrytych złotymi i silikonowymi powłokami, które są wbijane z dużą częstotliwością w sposób pulsacyjny, na głębokość 0,5-3,5 mm. Ponadto emitują w skórze fale radiowe, powodując przestrzenne przegrzanie skóry i wpływ na ospie blizny. To znacznie zwiększa intensywność procesu regeneracji skóry, eliminując tym samym ślady po ospie.

Najczęstszym powikłaniem po ospie są blizny

Powstają przez drapanie skóry i zakażenie bakteriami. Na skórze pojawiają się krosty w postaci wypełnionych płynem bąbelków. Wysypka na początku przebiegu pojawia się jako małe czerwone plamki, które z czasem staną się strupami. Te ostatnie powinny odpaść samoistnie. Jednak po ich zniknięciu widoczna jest pustka po ospie wietrznej lub świeże blizny najczęściej u dzieci. To, czy ospa pozostawi trwały ślad w postaci blizn, zależy głównie od indywidualnych cech pacjenta i jego wrażliwości na blizny. Jeśli rana może się normalnie zagoić, blizna zwykle znika naturalnie, ponieważ skóra dziecka ma silną zdolność do regeneracji. Jeśli podczas gojenia kwiaty zostaną podrapane, uszkodzone i ponownie zainfekowane, na skórze małych dzieci mogą pozostać trwałe ślady. Blizny po ospie płytsze znikają samoistnie, natomiast ospie blizny, tzw. atrofia, pozostają na długo.

Zapobieganie

Najważniejszą rzeczą, aby zapobiegać tworzeniu blizny i uniknąć blizn po ospie, jest unikanie drapania bąbelków i odpowiednia higiena. Polega na zapobieganiu bakteryjnemu zanieczyszczeniu wykwitów. Jaki jest najlepszy sposób? Należy myć miejsce pod bieżącą wodą, najlepiej pod prysznicem. Zalecana jest również krótka kąpiel i stosownie maści. Najrozsądniejszym wyborem jest łagodny detergent. Następnie delikatnie osusz , aby uniknąć tarcia, w przeciwnym razie uszkodzi to pęcherze. Nie zalecamy używania pudru i miazgi owocowej, ponieważ zmniejszają one dopływ powietrza do kwiatów i mogą sprzyjać wtórnym infekcjom i powstawaniu krostki. Lekarze zalecają również stosowanie środków dezynfekujących, ale nie używaj alkoholu tylko i wyłącznie maści, ponieważ może wysuszać skórę i źle wpłynąć na blizny po ospie w efekcie nie pokazując śladów. Ważna jest również częsta zmiana pościeli, ręczników, piżam i ubrań, ponieważ to tam namnażają się bakterie. Ważna jest również ochrona skóry przed działaniem promieni słonecznych. To najczęstsza przyczyna nieestetycznych przebarwień.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop