Blog

4 sposoby na to jak zakryć blizny

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Zabliźnianie się różnego rodzaju ran jest naturalnym procesem organizmu. Ciało, chcąc doprowadzić swoją tkankę skórną do pełni sprawności, uruchamia proces gojenia się ran. Efektem końcowym tych działań jest blizna, która nierzadko szpeci swoim wyglądem i przypomina o nieprzyjemnej sytuacji. Blizny powstają przede wszystkim wtedy, gdy dochodzi do poważnych urazów mechanicznych, rozdzielających dwa fragmenty skóry na dwie lub więcej części. O ile w przypadku niedoskonałości skórnych, powstających w miejscach niewidocznych, nie ma mowy o dyskomforcie czy wstydzie w funkcjonowaniu w pracy to w momencie widocznej ekspozycji blizny, jest ona uciążliwa i problematyczna.

Dotyczy to szczególnie dużych ran na rękach, nogach, twarzy, czy szyi. Co gorsza, w niektórych sytuacjach dochodzi do nieprawidłowego gojenia się urazów skórnych, wobec czego blizny stają się przerośnięte, nieregularne, krzywe lub przebarwione.

Ładnie zagojona blizna może być nawet elementem „stylu” i podkreślać cechy naszego charakteru. Nieestetyczny wytwór skórny będzie przede wszystkim szpecić nasze ciało – stąd też priorytetem jest zakrycie blizny w jak największym stopniu.

W niniejszym artykule wyróżniamy cztery sposoby na to, jak poradzić sobie z bliznami – jak je zakryć, zakamuflować czy usunąć.

Sposób nr 1: Kamuflaż makijażowy dla skóry

Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów na zakrycie zmian bliznowych jest makijaż. To świetna opcja na start, która pomaga zatuszować niekorzystne zmiany skórne i nieco zmniejszyć ich rozmiar oraz widoczność. Musisz jednak pamiętać, że skóra na bliźnie jest wyjątkowo delikatna i podatna na działanie czynników zewnętrznych. Mowa nie tylko o składnikach kosmetyków, które mogą działać na te miejsca drażniąco, ale także o świetle słonecznym. Promienie UV oddziałują na ranę w sposób wyjątkowo groźny, dlatego naturalne kosmetyki tuszujące blizny powinny być sporządzone na bazie sprawdzonych składników, zawierających filtry SPF. Zaleca się, aby podkład, puder czy fluid (a najlepiej krem) zawierał filtr o wartości przynajmniej 15: pozwoli to wzmocnić ochronę skóry przed oddziaływaniem promieniowania ultrafioletowego ze światła słonecznego. Należy dobierać kosmetyki w kolorze skóry, nie powinniśmy zaś do końca sugerować się kolorem blizny. Na skórze mogą pojawiać się obszary w innej kolorystyce, dlatego korektor powinien posiadać przede wszystkim naturalny kolor.

O czym warto pamiętać podczas wykonywania makijażu maskującego?

Należy wystrzegać się nakładania kremów, maści i innych preparatów kosmetycznych na miejsca, w których rana się jeszcze do końca nie zagoiła. Przy zakupie korektora do maskowania, należy dokładnie „zbadać temat” jego składu. Składniki wykorzystane do produkcji korektora nie mogą być drażniące dla wyjątkowo słabej skóry (a taką mamy do czynienia, w kontekście problemów bliznowatych). Makijaż może być wykorzystany wówczas, gdy blizna jest już w pełni utworzona i nie są widoczne rany, które mogłyby zostać dodatkowo uszkodzone przez warstwę kosmetyku. To szczególnie ważne w kontekście składu chemicznego wielu preparatów do makijażu: część z nich zawiera środki depigmentujące, czy składniki barwiące, które mogą uszkodzić bliznę, przerwać proces prawidłowego gojenia się rany, a nawet spowodować komplikacje zdrowotne. Makijaż musi być wykonany przy użyciu w pełni naturalnych, pozbawionych parabenów, konserwantów czy barwników produktów. Wybierajmy produkty o najkrótszym składzie, których skuteczność i bezpieczeństwo stosowania zostały potwierdzone wiarygodnymi certyfikatami.

Zobacz więcej  Jak wzmocnić włosy przetłuszczające się?

Korektor tymczasowo koryguje skórę w pożądanym odcieniu

Dobry do tego typu działań okazuje się korektor, który pozwala zamaskować blizny na ciele. Możesz wcześniej przygotować skórę, delikatnie oczyszczając miejsce blizny. Pamiętaj, aby używać korektora w kolorze blizny, tak aby uzyskać praktycznie naturalny efekt na skórze. W danych sytuacjach pomoże także puder, lub inny preparat o zbliżonym odcieniu do skóry. Pamiętaj jednak, że makijaż nie jest sposobem na to, aby pozbyć się blizn na ciele. Zalety makijażu są oczywiste: ale pozwalają jedynie zamaskować „brzydką” skórę, więc nie usuwają problemu w sposób całościowy. Jeśli chcesz pozbyć się blizn na stałe, będziesz musiała/musiał skorzystać z innych usług, np. profesjonalnych zabiegów kosmetycznych.

Sposób nr 2: Akcesoria maskujące dla blizn

To znakomity sposób dla osób, które mają blizny w konkretnych eksponowanych miejscach, np. na nadgarstkach, szyi czy głowie. Dzięki niektórym akcesoriom można ukryć niekorzystne zmiany skórne, co najważniejsze, tanim i bezpiecznym kosztem. Jest to sposób tymczasowy i w nie każdej sytuacji będzie nadawał się do użycia. Co więcej, trzeba mieć sporo „szczęścia”, aby blizna była zlokalizowana dokładnie w takim miejscu, które możemy zakryć szalikiem, czapką lub bransoletką. Kamuflowanie blizn za pomocą elementów garderoby sprawdza się, gdy udajemy się w miejsce publiczne i nie chcemy sprowadzać na siebie wzroku przechodniów. Po rozebraniu się, wejściu do domu, czy innego pomieszczenia, bardzo często niewygodną apaszkę bądź szalik będziemy musieli zdjąć. Nie jest to zatem sposób najbardziej praktyczny, ale z pewnością pomocny, jeśli chcemy tymczasowo zatuszować bliznę. W danych sytuacjach możesz z powodzeniem używać tego typu przedmiotów, przykrywających uszkodzoną skórę.

Elementy garderoby możesz wykorzystywać w różnym celu

Takim działaniem możemy łatwo ukryć bliznę powstałą np. po operacji wycięcia tarczycy, gdyż rana będzie znajdować się w miejscu przykrywanym przez szalik. Z kolei blizny na nadgarstkach możemy zatuszować zakładając stylowy zegarek, czy ubierając szeroką bransoletę. Niektóre blizny wynikające z urazów mechanicznych czaszki można ukryć za pomocą nakrycia głowy: naciąganej czapki materiałowej, kapelusza, czy czapki z daszkiem. W tym przypadku jednak, podobnie jak z apaszką, jest to rozwiązanie wyłącznie tymczasowe. Zwykle, np. po wejściu do pomieszczenia, będziemy zobligowani do zdjęcia tego typu elementu garderoby. To zaś sprawia, że omawiany sposób nie jest uniwersalny i nie w każdym przypadku będzie się sprawdzał. Należy także zwrócić uwagę na to, aby elementy przykrywające skórę były naturalne. Wykorzystujmy przewiewne, bawełniane materiały, które nie drażnią naskórka. Wybierz takie elementy, które są „na czasie” – uchronisz się tym samym przed dziwnymi spojrzeniami gapiów.

Zobacz więcej  Kaniula - główna rola w zabiegach medycyny estetycznej

Sposób nr 3: Zabieg karboksyterapii

To inwazyjna, jednakże w pełni bezpieczna metoda usuwania blizn. Pozwala na redukcję problemów skórnych w obrębie skóry głowy, twarzy, nóg, rąk, brzucha czy biustu. W celu osiągnięcia zadowalających rezultatów, poleca się zastosowaniu kilku, powtarzanych po sobie sesji. Zazwyczaj stosuje się od 6 do 10 zabiegów, a efektem działań karboksyterapii jest całkowita redukcja zmian bliznowatych w obrębie leczonej tkanki. Karboksyterapia polega na zastrzykowym wprowadzeniu czystego dwutlenku węgla w miejsce, które wymaga korekty. CO2 poprawia jędrność skóry, wzmacnia tkanki, poprawia jakość i redukuje niekorzystne zmiany skórne. Zabieg jest chętnie stosowany u pacjentów posiadających blizny związane ze zbyt dużym rozciągnięciem się skóry, cellulitem, czy rozstępami. Specjaliści z kliniki skyclinic.pl podkreślają, że jest to skuteczna metoda także w kontekście zwalczania zmarszczek i niedoskonałości skórnych.

Koniec problemów z bliznami? Przydatne informacje o zabiegu

Kompleks zabiegów przeprowadzanych jest przez wykwalifikowanego kosmetologa. To metoda, która jest szczególnie polecana dla osób, u których zawiodły inne metody usuwania blizn. Skuteczność serii zabiegowej jest bardzo duża. Karboksyterapia wzmacnia elastyczność włókien kolagenowych, zapewnia ich prawidłowy wzrost i odbudowę, wiąże się z cząsteczkami wody, co wpływa na lepszą przepuszczalność ścian kapilarnych. Podskórnie wstrzykiwany dwutlenek węgla jest nieco niekomfortowy, ale już po chwili można przywyknąć do lekkiego bólu. W razie konieczności pacjentowi podawane jest znieczulenie, które umożliwia szybkie i skuteczne przeprowadzenie iniekcji. To jedna z najbardziej innowacyjnych i najmniej ingerencyjnych metod leczenia blizn i innych niedoskonałości skórnych. Według danych specjalistów, zabieg ten pozwala usunąć wiele zmian na ciele, które w oczach pacjenta są wyjątkowo niekorzystne. Co ważne, jest to sposób długofalowy, gdyż seria terapeutyczna wykazuje wyjątkowo duża skuteczność działania.

Sposób nr 4: Medyczny tatuaż

Niektóre reklamy przedstawiają medyczny tatuaż jako jeden ze specyficznych sposobów na to, jak skutecznie zakryć blizny. Tatuaż posiada cechy makijażu permanentnego, jednakże jest znacznie bardziej trwały. Zabieg wykonania tatuażu możesz wykonać praktycznie wszędzie tam, gdzie chcesz. Jedynym warunkiem jest korzystanie z usług licencjonowanego kosmetologa, który do wykonania zabiegu wykorzystuje sprawdzone urządzenia, które są w pełni bezpieczne dla pacjenta. Według danych statystycznych, większość osób decydujących się na wykonanie tatuażu medycznego jest zadowolonych z rezultatu usług. Warto jednak pamiętać, że jest to metoda inwazyjna, która – podobnie jak tradycyjny tatuaż – może być bolesna w wykonywaniu. Medyczny tatuaż pozwala wtopić blizny w otaczającą przestrzeń skórną, wobec czego zostanie poprawiony ich kolor. Tatuaż zachowuje swoją jakość do pewnego momentu. Po upływie czasu (zazwyczaj jest to 5-6 lat), zabieg trzeba powtórzyć, aby uzyskać odświeżony efekt.

Zobacz więcej  Wysypka na piersiach i ból w obrębie piersi

Podania jakich danych będzie wymagał zabieg wykonania tatuażu?

Jako pacjent masz prawo do pełnej prywatności, dlatego tego typu usługi nie będą zwykle wymagały podawania swoich danych osobowych. W niektórych sytuacjach placówka realizująca zabiegi poprosi cię o to, aby wypełnić pliki formularzy, dotyczących zgody na przeprowadzenie zabiegu. Ze względu na obowiązujące przepisy ochrony RODO, niektóre treści będą wymagały Twojej zgody do przetwarzania. Podobnie jest w kontekście innych zabiegów, np. karboksyterapii.

Inna metoda tatuażowa

Alternatywnym działaniem jest wykonanie tatuażu tradycyjnego, czyli wzoru, który pozwoli ukryć bliznę czy wkomponować ją w pewien projekt. Może być to np. tatuaż przedstawiający kwiat róży, zastosowany na przedramieniu, na którym znajdują się cienkie blizny. Liście mogą zostać umieszczone w ten sposób, aby przykryć niedoskonałości skórne i zamaskować widoczne problemy. Dużo jednak zależy od umiejscowienia blizny, gdyż nie w każdym wypadku da się problemom zaradzić. Warto wybrać także sprawdzonego tatuażystę, który ma duże umiejętności artystyczne – maskowanie blizny w ten sposób wymaga bardzo dużej wprawy, niemałego refleksu i doświadczenia w zawodzie.

Klauzula danych – wyrażam zgodę

Informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych wymagają zgody użytkownika. Przebywając na stronie wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w regulaminie, który został sporządzony na podstawie obowiązujących zasad przetwarzania informacji, które znajdują swoje uwarunkowanie w polskich przepisach prawnych. Możesz skorzystać z ustawień strony w celach ustawienia spersonalizowanych ustawień prywatności.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop