+ 48 71 889 80 00

Wrocław -->> ul. Ołtaszyńska 71a |||| Warszawa -->> ul, Marconich 3

Pomniejszenie piersi (mammoplastyka) we Wrocławiu

Operacja polegająca na redukcji rozmiaru piersi ma za zadanie usunąć część tkanki tłuszczowej i skóry wokół kobiecego biustu. Kobiety, które mają duże piersi, mogą zdecydować się na tego rodzaju zabieg, aby nieco zmniejszyć dyskomfort związany z rozmiarem piersi nieproporcjonalnym, co do wagi ciała.

Operacja polegająca na zmniejszeniu rozmiaru piersi kierowana jest głównie do kobiet, które borykają się z problemami zdrowotnymi spowodowanymi przez zbyt duży biust. Jakie kłopoty można w ten sposób rozwiązać? Przede wszystkim przewlekłe bóle pleców, szyi i ramion, które powstają z uwagi na przeciążenie ciała nieproporcjonalnie dużym biustem.

Umów się na konsultację  >> zadzwoń

Pomniejszenie piersi (mammoplastyka) we Wrocławiu

Operacja zmniejszenie piersi jest zazwyczaj wykonywana przy znieczuleniu ogólnym. Chirurg musi wykonać nacięcie wokół piersi i dokonać odsysania tłuszczu z fragmentu piersi.

Po usunięciu części tłuszczu pierś zmniejsza swój rozmiar i kształt. W zależności od ilości tłuszczu, która zostanie odessana od piersi operowanej pacjentki, w niektórych przypadkach chirurg musi usunąć sutek, po czym przytwierdzić go w innym miejscu wykonując przeszczep fragmentu skóry. Taka sytuacja ma miejsce jedynie w przypadku bardzo dużego rozmiaru piersi.

Operacja zawsze zaczyna się od znieczulenia. Dla komfortu pacjentki przed zabiegiem chirurgicznym podawane są leki. Nie należy się jednak przejmować skomplikowanymi wyborami, ponieważ lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentką przed przystąpieniem do procedury. Po przejściu przez wszystkie formalności i proces znieczulenia lekarz zajmie się nacięciem operowanego miejsca.

Podstawowe informacje

 • Czas trwania: ok. 3 godziny
 • Wykonywany przez  lekarza
 • Części ciała piersi
 • Inwazyjność zabieg inwazyjny
 • Sugerowana ilość zabiegów 1 zabieg 

Pomniejszenie piersi (mammoplastyka) we Wrocławiu

Jak przygotować się do zabiegu ?

Chirurg plastyczny przed dokonaniem zabiegu zawsze dokona szczegółowego rozpoznania. Przede wszystkim oceni historię medyczną i sprawdzi stan zdrowia pacjentki chętnej na zabieg, aby upewnić się, że pomniejszanie piersi nie będzie zagrażało życiu lub zdrowiu. Kolejną częścią wywiadu przed operacją będzie omówienie oczekiwań co do wielkości piersi po pomniejszeniu. Chirurg zapozna pacjentkę z wszelkimi niedogodnościami oraz korzyściami, których można spodziewać się po zabiegu. Czego chirurg może oczekiwać od pacjentki w ramach przygotowania do zabiegu?

 • Dokładnego przebadania i zmierzenie piersi oraz okolic wokół sutków
 • Wykonania prawidłowych zdjęć piersi, które zostaną umieszczone w dokumentacji medycznej
 • Wyboru znieczulenia, które zostanie zastosowane w trakcie zabiegu

Przed zabiegiem chirurg może poprosić również o:

 • Wykonanie dokładnych testów laboratoryjnych, które wykluczą przeciwwskazania związane z zabiegiem
 • Rzucenie palenia przynajmniej na pewien czas przed i po wykonaniu zabiegu
 • Unikanie przyjmowania aspiryny, niektórych suplementów z dodatkiem ziół i leków działających rozkurczowo na układ krwionośny

Warto również dopytać chirurga o to, czy w przypadku zbliżającego się nacięcia możliwy będzie powrót do domu w dniu operacji. Jeżeli nie, warto przygotować niezbędne przedmioty na noc w klinice. Większe nacięcia w przypadku pomniejszenia piersi mogą wymagać pozostania w szpitalu lub klinice operacyjnej nieco dłużej.

Dla kogo jest ten zabieg ?

Każda pacjentka, która pragnie podejść do operacji zmniejszania piersi, powinna upewnić się, że spełnia pewne kryteria. Oczywiście najczęściej występującym powodem będą kłopoty zdrowotne spowodowane naturalnie zbyt dużym biustem. Oto kilka przypadków, w których pacjentka z dużym biustem powinna rozważyć zabieg zmniejszenia piersi:

 • Bóle pleców spowodowane nieproporcjonalnie dużym biustem
 • Obolałe ramiona i szyja
 • Podrażnienia skóry spowodowane zbyt ciężkimi piersiami
 • Podrażnienia skóry spowodowane przeciążonymi ramiączkami od biustonosza
 • Otarcia skóry
 • Brak możliwości uczestniczenia w aktywności fizycznej i różnych sportach z uwagi na zbyt duży biust
 • Mentalne problemy spowodowane brakiem akceptacji swojego ciała

Należy mieć również na uwadze to, że kryteria powinny być podyktowane wagą pacjentki, jej wiekiem oraz oczywiście stanem zdrowotnym. Lekarz weźmie pod uwagę aktualne nałogi, styl życia. Alternatywnym do operacji rozwiązaniem jest noszenie specjalnych biustonoszy, które odciążają ciało. W niektórych przypadkach nie są one jednak w stanie pomóc pacjentkom, dlatego operacja pozostaje jedynym wyjściem.

Jakie efekty daje zabieg ?

Zadowolenie pacjentek, które przeszły udaną operację pomniejszenia piersi, jest niezwykle wysokie. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że rezultaty takiej operacji są długotrwałe. Wiele kobiet poczuło ogromną ulgę po pomniejszeniu piersi, dzięki czemu ich codzienne życie stało się o wiele bardziej komfortowe. Najważniejsze z korzyści oferowanych przez zabieg pomniejszenia piersi:

 • Pacjentki nie odczuwają bólu pleców lub karku po całym dniu spędzonym w pracy
 • Rozmiar i pozycja piersi po operacji zostaje o wiele lepiej zsynchronizowana z resztą ciała
 • Pragnienia powiązane z aktywnością fizyczną i udziałem w sportach stają się realne po pomniejszeniu piersi
 • Po pomniejszeniu piersi pacjentki mogą zasięgnąć stylu ubioru, który niegdyś był dla nich niedostępny

Przeciwskazania do zabiegu

Chociaż decyzja związana z przeprowadzeniem zabiegu pomniejszenia piersi jest osobistym wyborem pacjentek, istnieją pewne przeciwwskazania, które powinny wykluczyć chęć przejścia przez operację. Ryzyko związane z zabiegiem to między innymi:

 • Nieestetyczne, widoczne gołym okiem blizny po zabiegu
 • Wszelkie ryzyka związane ze znieczuleniem ogólnym wymaganym podczas operacji
 • Możliwy brak czucia w okolicy sutków
 • Możliwe występowanie bólu przez pewien czas po operacji

Opinie klientek po zabiegu

1.

Od wielu lat zmagałam się z problemem w postaci zbyt dużych piersi. Dobranie odpowiedniego stanika, który nie zostawiał odcisków po całym dniu spędzonym na nogach, graniczyło z cudem. Ponadto każdy kostium plażowy wywoływał u mnie uczucie dyskomfortu. Na porządku dziennym towarzyszyły mi bóle kręgosłupa. Lekarz doradził mi, o ile powinnam zmniejszyć piersi i trafił w samo sedno. Po zabiegu uczucie dyskomfortu zniknęło, a ja mogę swobodnie dobierać ubiór do swojej nowej sylwetki.

2.

Początkowo byłam sceptycznie nastawiona do pomysłu pomniejszenia piersi. Większość kobiet raczej pragnie większego rozmiaru biustu, aniżeli mniejszego. Zaczęłam zmieniać zdanie, gdy uczucie podrażnionej skóry w trakcie lata stawało się coraz trudniejsze do zniesienia. W trakcie upalnych dni cała moja skóra pod piersiami była dosłownie odparzona. Nie wyglądało to zbyt przyjemnie, a w dodatku wiązało się z przewlekłym bólem. Zmniejszenie piersi o kilka rozmiarów pozwoliło mi odetchnąć z ulgą nawet w trakcie upalnej pogody.

Podniesienie komfortu kobietom

Duże piersi nadwerężają kręgosłup

Zmniejszanie piersi ma znaczenie zdrowotne

Nadmierne gromadzenie się w piersiach tłuszczu

Cennik pomniejszenie piersi (mammoplastyka) we Wrocławiu

OpisCena

najczęściej zadawania pytania i odpowiedzi

Czy procedura pomniejszenia piersi jest bolesna?

W trakcie zabiegu pacjentka zostanie poddana znieczuleniu ogólnemu. Nie będzie pamiętała samego zabiegu, nie będzie też świadoma procesu związanego z operacją, dlatego też ból nie wchodzi w grę. Zwykle zabieg związany jest z porannym przyjazdem do szpitala. Jeżeli w trakcie operacji nie wystąpią niebezpieczne powikłania, pacjentka może zostać zatrzymana na noc w klinice w celu podania leków. Zazwyczaj po 3 dniach od wykonania operacji, pacjentka będzie mogła swobodnie wziąć kąpiel.

Czy można wybrać docelowy rozmiar piersi po operacji?

Tak, jednak istnieją pewne granice. Chirurg może pomniejszyć aktualny rozmiar piersi o tyle, aby zabieg nie zagrażał zdrowiu pacjentki. Istnieją sytuacje, w których pacjentki proszą o to, aby piersi zostały pomniejszone na tyle, jak dalece będzie to możliwe. Chirurg zawsze zwraca jednak uwagę na to, do jakiego rozmiaru zabieg nie wywoła komplikacji. Jest to kryterium, do którego musi się stosować bez względu na preferencje pacjentki.

Czy operacja pozostawi blizny?

Każda operacja chirurgiczna pozostawia blizny. Z czasem jednak staną się one o wiele mniej widoczne. Blizny mogą pozostać nawet po długim czasie, będą jednak o wiele mniej widoczne. W zależności od genetyki skóra pacjentki może stworzyć blizny grubsze lub cienkie. Ogromne powiązanie z późniejszą estetyką skóry ma również karnacja pacjentki.

Jak długo skóra po wykonanym zabiegu pozostanie podrażniona?

Zazwyczaj od dwóch do trzech tygodni.

Czy po zabiegu możliwe będzie karmienie piersią?

Niestety nie każda pacjentka będzie zdolna do karmienia piersią po pomniejszeniu piersi.

Czy częścią zabiegu jest także podniesienie piersi?

Tak, piersi po zabiegu będą symetryczne i nieco lepiej umieszczone.

Czy piersi po operacji mogą boleć?

Ból zostaje wyeliminowany środkami przeciwbólowymi, jednakże piersi mogą sprawiać dziwne uczucie z uwagi na to, że wcześniej zajmowały o wiele więcej miejsca na ciele. Zazwyczaj pacjentkom przyzwyczajenie się do nowego rozmiaru zajmuje kilka miesięcy.

Czy piersi po operacji mogą ponownie się zwiększyć?

Piersi nie mogą bezpośrednio urosnąć. Mogą się jednak nieco zwiększyć w przypadku ciąży lub przybraniu zbyt dużej wagi.

Czy zabieg wyeliminuje ból pleców i karku?

Tak, w większości przypadków ból wywołany przeciążeniem pleców zostaje wyeliminowany.

Czy można obawiać się powikłań po operacji?

Szczegółowy wywiad z chirurgiem przed operacją pomoże wyeliminować wszelkie niebezpieczeństwa.

Czy każda kobieta kwalifikuje się do zabiegu?

Zależy to głównie od rozmiaru piersi, ale także od stanu zdrowia.

Czy zabieg może być niebezpieczny dla sutków?

Chociaż istnieje wiele sprzecznych badań naukowych, najważniejsze jest to, że nie wszystkie pacjentki są w stanie karmić piersią po zmniejszeniu biustu. Trudno jest wiedzieć na pewno, jakie są rzeczywiste wartości procentowe. Ważne jest również, aby wiedzieć, że istnieje bardzo, bardzo mała (ale nie zerowa) szansa utraty czucia na sutek, a nawet utraty części lub całości samej otoczki brodawki w wyniku zmniejszenia piersi. Mamy również tendencję do zmniejszania rozmiaru (średnicy) otoczki wraz ze zmniejszaniem piersi, aby sutek był proporcjonalny do nowego rozmiaru piersi.

Umów się na konsultację >> zadzwoń

Polecane zabiegi

Dermapen we Wrocławiu

Mezoterapia mikroigłowa to procedura kontrolowanego uszkadzania skóry, przy pomocy urządzenia, wyposażonego w mikro igły. Dzięki temu jest ona poddana stymulacji do produkcji nowych włókien kolagenu oraz elastyny.

Endolifting we Wrocławiu

Zabieg zwiększa napięcie wewnętrznych partii mięśni znajdujących się w jamie ustnej, bocznych mięśni jarzmowych, a także górnej i dolnej części ust. Jest to zabieg, który pozwala na spłycenie zmarszczek, wypełnienie bruzd nosowo-wargowych i poprawianie jędrność skóry twarzy.

Mezoterapia igłowa we Wrocławiu

Mezoterapia igłowa, to zabieg iniekcyjny umożliwiający poprawę stanu skóry, pozwala na wygładzenie zmarszczek oraz usunięcie defektów skórnych, powstałych w wyniku negatywnego oddziaływania środowiska na naszą skórę.