+ 48 71 889 80 00

ul. Ołtaszyńska 71a | 53-034 Wrocław

E-recepta

Przez e-receptę należy rozumieć nic innego, jak wygodną formę recepty tradycyjnej, która nie jest wydawana na papierze, lecz w formie elektronicznej.

Recepta wystawiana w formie elektronicznej daje możliwość zakupu lekarstw we wszystkich aptekach, które zostały wystawione danemu pacjentowi przez lekarza. W chwili obecnej każdy lekarz ma możliwość wystawienia e-recepty. I jest to bardzo duże udogodnienie nie tylko dla lekarzy, ale również dla samych pacjentów. Bowiem nie muszą się oni martwić, że przypadkowo gdzieś taką receptę zgubią, ponieważ będzie ona widniała przez cały czas w systemie elektronicznym.

Jeżeli chodzi o to, co daje e-recepta to należy powiedzieć, że daje ona stosunkowo dużo. Bowiem dzięki takiemu dokumentowi nie musimy się martwić o to, czy taki dokument zgubimy, ponieważ widnieje on w systemie komputerowym i aby z takiego dokumentu móc skorzystać, nie trzeba go drukować. W związku z tym jest to bardzo duże udogodnienie dla pacjentów, którzy potrzebują wykupić w aptece jakiekolwiek leki na receptę.

Umów się na konsultację  >> zadzwoń

E-recepta

Kluczowe aspekty odnoszące się do E-recepty

E-recepta w dzisiejszych czasach jest czymś oczywistym. Aczkolwiek osoby, które stosunkowo rzadko chodzą do lekarz mogą nie do końca wiedzieć na tym taka e-recepta polega. Dlatego postanowiliśmy przekazać Państwu kilka istotnych informacji na ten temat. Otóż, przede wszystkim należy powiedzieć, że e-recepta charakteryzuje się w dużej mierze tym, że jest bardzo wygodną formą recepty dla pacjenta, ale również dla samego lekarza, który taki dokument wystawia. Recepta elektroniczna odznacza się też tym, że recepta elektroniczna w przeciwieństwie do wersji papierowej jest wystawiana przede wszystkim w programie komputerowym. Innym bardzo ważnym aspektem jest również to, że pacjent nie ma potrzeby drukowania takiej recepty, aby móc z niej w odpowiedni sposób skorzystać.

E-recepta praktycznie niczym znacząco nie różni się od tradycyjnej recepty. Podstawową różnicą między e-receptą, a receptą tradycyjną jest to, że e-recepta jest wydawana w formie elektronicznej i znajduje się z programie komputerowym. Należy również zaznaczyć, iż program taki łączy się z internetowym łączem pacjenta (czyli niczym innym, jak IKP). I to właśnie z tego powodu taka recepta może być bez problemu realizowana nawet, jeżeli nie zostanie wydrukowana. Jeżeli chodzi o to, jakie elementy zawiera e-recepta to można do nich zaliczyć przede wszystkim takie kwestie jak: dane osoby, która wystawia e-receptę, jak również dane osoby, która na podstawie takiej e-recepty może wykupić dla siebie lekarstwa. Otóż, do danych osoby wystawiającej e-receptę należy zaliczyć przede wszystkim następujące elementy: imię i nazwisko, kwalifikacje zawodowe, identyfikator pracownika medycznego, jak również podpis elektroniczny. Z kolei, jeżeli chodzi o dane osoby na którą jest wypisywana e-recepta to można tutaj zaliczyć takie elementy jak: imię i nazwisko pacjenta, nazwę leku, identyfikator pacjenta, adres pacjenta oraz jego datę urodzenia oraz kod uprawnień. Przed kod uprawnień należy rozumieć nic innego jak przede wszystkim to, że kodem takim jest sposób określonego dawkowania danego leku, jak również długości czasu jego stosowania.

Podstawowe informacje

  • Czas trwania: 5 minut
  • Wykonywany przez  lekarza

E-recepta

Jak powinna wyglądać odpowiednio wypisana e-recepta?

Odpowiednio wystawiona e-recepta powinna zawierać oprócz podstawowych danych pacjenta (takich jak adres, imię i nazwisko, data urodzenia) również kod uprawnień oraz numer identyfikacyjny danego pacjenta. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby na takiej e-recepcie znajdowały się także informacje odnoszące się do tego, przez jaki okres czasu pacjent powinien stosować dany lek, jak również odnoszące się do tego, w jaki sposób pacjent powinien dany lek dawkować.

Kiedy warto skorzystać z e-recepty?

Należy pamiętać, iż e-recepty w chwili obecnej są wystawiane wszędzie. W związku z tym nie musimy przekazywać lekarzowi specjalnej prośby, aby mógł nam taką formę recepty wystawić. Wystawianie e-recept ma na celu zwiększenie wygody odnośnie pacjenta, który potrzebuje wykupić lek na receptę w aptece.

Jakie korzyści wynikają z wypisania e-recepty?

Otóż, jeżeli chodzi o główne korzyści wynikające z wypisania e-recepty to można do nich zaliczyć przede wszystkim takie kwestie jak: zaoszczędzenie czasu, zabezpieczenie przed utratą recepty papierowej, jak również o wiele sprawniejszy przebieg informacji odnośnie tego, że danemu pacjentowi został przepisany dany lek.

Co należy zaliczyć do głównych wad odnoszących się do e-recepty?

Należy powiedzieć przede wszystkim to, że e-recepty nie mają praktycznie żadnych wad. Ich wprowadzenie do polskiego systemu medycznego bardzo usprawniło pracę różnorodnych instytucji zdrowotnych, jak również stworzyło odpowiednio duży komfort dla wszystkich pacjentów. Natomiast, jeżeli mielibyśmy już poruszyć temat wad to można tutaj powiedzieć między innymi to, że nie wszystkie osoby w starszym wieku w odpowiedni sposób radzą sobie z takim modelem wypisywania recept i czasami jest to dla nich zbyt dużym utrudnieniem, aby móc wykupić przepisane dla siebie leki przez danego specjalistę.

Opinie osób odnoszące się do e-recepty

W chwili obecnej można spotkać się z wieloma różnorodnymi opiniami na temat e-recept. W związku z tym postanowiliśmy przedstawić Państwu kilka z nich. Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas opinie na temat tego zakresu okażą się dla Państwa bardzo pomocne.

– “Nigdy nie sądziłem, że e-recepty dojdą do skutku. Ale teraz, gdy to się stało to jestem bardzo zadowolony. Muszę przyznać, że dość często chodzę do lekarzy. Niestety zawsze miałem duży problem z tym, że gubiłem przepisywane mi przez specjalistę leki. A teraz jest to dla mnie bardzo dużym udogodnieniem.”

– “Bardzo się cieszę, że w obecnych czasach e-recepty stały się czymś tak oczywistym. Dziwie się, że takie rozwiązanie nie zostało wprowadzone już kilka lat temu. Moim głównym problemem było to, że nigdy nie mogłam rozczytać co lekarz napisał na recepcie papierowej. A teraz bez problemu mogę uzyskać lek w aptece i nie muszę się martwić o charakter pisma lekarza. Pozdrawiam serdecznie.”

-“Bardzo długo czekałam, aż e-recepty w końcu i w naszym kraju będą czymś tak oczywistym jak na zachodzie. Teraz nie muszę się martwić, że zgubię receptę na leki, które powinnam wykupić. Jest to dla mnie duże udogodnienie. Super!. Pozdrawiam.”

Jakie korzyści daje internetowe konto pacjenta

Bez wychodzenia z domu można sprawdzić historię swoich recept online. To taka centralna baza danych wszystkich zdarzeń medycznych które tyczą się danej osoby. Można tam także znaleśc wszystkie informacje powiązane z e receptą. Dlatego każdemu polecamy zalogować się do IKP.

E-recepta

OpisCena

najczęściej zadawania pytania i odpowiedzi

Czy e-recepta jest wypisywana przez każdego specjalistę?

W obecnej chwili e-recepta jest wypisywana przez każdego specjalistę. Bez względu na to, czy udajemy się do internisty, ginekologa, czy stomatologa.

Czy umieszczanie moich danych w systemie medycznym w celu wystawienia recepty jest w pełni bezpieczne?

System, w którym wystawiane są e-recepty jest w pełni bezpieczny, jeżeli chodzi o zachowanie danych konkretnego pacjenta. W związku z tym o aspekt odnoszący się do bezpieczeństwa nie powinniśmy się w jakimkolwiek stopniu martwić. Dane tam przechowywane nie mają możliwości dostać się w niepowołane ręce.

Na jakiej zasadzie działa e-recepta?

Wiele osób zapewne zastanawia się na jakiej zasadzie działa e-recepta. Wobec tego należy powiedzieć, że w pierwszej kolejności lekarz wystawia taką e-receptę w systemie. W następnej kolejności pacjent, na którego nazwisko została taka recepta wystawiona otrzymuje stosowną wiadomość sms z 4-cyfrowym kodem, bądź też wiadomość e-mail. Aczkolwiek należy pamiętać, że w razie potrzeby, gdybyśmy chcieli uzyskać także potwierdzenie recepty w formie papierowej to bez problemu lekarz wypisujący taką e-receptę może tego dla nas dokonać. Z takiej możliwości korzystają bardzo często osoby starsze, które nie posiadają adresów e-mail, aczkolwiek nie tylko.

W jaki sposób najlepiej odebrać swoją e-receptę?

Najprostszym sposobem na odebranie swojej e-recepty będzie w pierwszej kolejności zalogowanie się na internetowe konto pacjenta, czyli nic innego jak IKP. Po zalogowaniu się do tego systemu będziemy mieli pełen dostęp do wystawianych na nasze nazwisko recept. Jest to więc bardzo duże udogodnienie przede wszystkim dla tych osób, które często chodzą do lekarza.

Czy ktoś inny może wykupić dla mnie leki wystawione na e-receptę?

Oczywiście, że jest taka możliwość, aby ktoś inny, niż Ty wykupił dla Ciebie leki wystawione na e-receptę. Aczkolwiek w tym celu musisz pamiętać przede wszystkim o tym, aby udostępnić takiej osobie 4-cyfrowy kod, który został do Ciebie wysłany we wiadomości SMS, bądź we wiadomości e-mail. Na takiej samej zasadzie działa to, gdy my chcemy wykupić dla kogoś innego leki, które zostały wypisane na e-receptę.

Przez jaki okres czasu erecepta zachowuje swoją ważność?

Wiele osób zapewne zastanawia się przez jaki okres czasu e-recepta zachowuje swoją ważność. Otóż, należy w tej sytuacji powiedzieć przede wszystkim to, że okres ważności e-recepty jest zarówno możliwość 7 dni ważności, jak i 365. Aczkolwiek czas ten uzależniony jest od kilku kluczowych czynników, a przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju lek zostaje nam przepisany. Bowiem dla antybiotyków okres ważności e-recepty wynosi maksymalnie 7 dni, dla środków psychotropowych okres ważności wynosi 30 dni, a z kolei dla leków importowanych okres ważności e-recepty może wynieść nawet 365 dni.

Otrzymaj receptę bez wychodzenia z domu

Wiele osób zastanawia się czy dokument wystawiony elektronicznie w jakiś sposób jest gorszy od papierowej wersji. Otóż nie ! Wystawienia erecepty zajmuje lekarzowi mniej czasu . Po drugie zawsze mamy do niej dostęp na internetowym koncie pacjenta. Jedyne co potrzebujemy później do realizacji to  numer pesel.

Jakie dane powinna zawierać e-recepta?

Otóż, e-recepta powinna zawierać dane zarówno lekarza, który taki dokument elektroniczny wypisuje, jak również pacjenta, która powinien daną e-receptę zrealizować.

Czy zmieni się forma wydruku e-recepty?

Ważną informacją jest to, że taka e-recepta nie wymaga wydruku, aby móc ją zrealizować. Aczkolwiek warto pamiętać również o tym, że w razie potrzeby każdy pacjent ma możliwość wydrukowania takiego dokument. Dokument taki wystawiany jest w formie PDF.

Czy każdy lek zostaje umieszczony na osobnej e-recepcie?

W przypadku, gdy udajemy się do lekarza i nasza wizyta wymaga wystawienia więcej niż jednego leku, to na jednej e-recepcie może widnieć wyłącznie maksymalnie pięć leków. W przypadku, gdy liczba ich przepisania będzie większa to lekarz będzie musiał wystawić dwie lub więcej e-recept.

Czy e-recepty są wystawiane podczas wizyty w domu?

E-recepty są wystawiane podczas wizyty lekarskiej w domu pacjenta.

Czy lek recepturowy, który jest wystawiany na receptę również jest w formie elektronicznej?

Każdy lek, nawet lek recepturowy jest wystawiany na podstawie e-recepty.

Czy jest możliwość wystawienia e-recept w sposób cykliczny?

Jest możliwość wystawienia e-recept w sposób cykliczny.

Gdzie można zrealizować ereceptę ?

Otrzymana recepta online może być zrealizowana w dowolnej aptece na podstawie numeru pesel. Praktycznie każdy lekarz może wystawić taki elektroniczny dokument.

Umów się na konsultację >> zadzwoń

Polecane zabiegi

Twoje dane osobowe przetwarzane są w celach marketingowych, statystycznych, autoryzacyjnych. Administratorem Twoich danych jest HAIRMED Sp. z o.o. oraz firmy z którymi współpracuje -Polityka Prywatności