+ 48 71 889 80 00

Wrocław -->> ul. Ołtaszyńska 71a |||| Warszawa -->> ul, Marconich 3

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to kłopotliwa oraz wstydliwa dolegliwość, polegająca na niekontrolowanym wycieku moczu, występująca u co piątej kobiety, najczęściej w okresie menopauzy.

Nietrzymanie moczu jest problemem, który dotyczy głównie kobiet i rzadziej mężczyzn (szacuje się, że kobiet cierpiących na NTM jest około dwa razy więcej niż mężczyzn). Inaczej nazywane także inkotynencją, nietrzymanie moczu polega na niekontrolowanym wycieku moczu, który spowodowany jest  spadkiem napięcia mięśni znajdujących się w pochwie oraz nieprawidłowym działaniem aparatu zamykającego cewkę moczową. Dolegliwość ta ma negatywne przełożenie na komfort życia pacjentek w sferze aktywności fizycznej, seksualnej, a także zawodowej. Zaburzenie objawiające się nietrzymaniem moczu dotyka sporej części kobiet po 40 roku życia, ale dotyczy ono także młodszej grupy pań. Za czynniki powodujące dane schorzenie uznaje się: wiek, ciążę oraz poród. Jest wiele metod leczenia nietrzymania moczu. Jedną z najskuteczniejszych jest laserowa odnowa i regeneracja miejsc intymnych oraz przywrócenie naturalnego pH w pochwie. SkyClinic wykonuje tego typu zabiegi przy użyciu sprzętu najnowszej generacji, którym jest wysokiej jakości platforma laserowa Fotona.

Nietrzymanie moczu

Umów Się Na Konsultację

Nietrzymanie moczu

Jakie są rodzaje nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu (NTM) można podzielić na trzy typy, które objawiają się najczęściej u pacjentów. Pierwszym z nich jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, którego nadrzędną przyczyną jest znaczne osłabienie mięśni dna miednicy – czyli mięśni Kegla. Objawia się najczęściej przy wysiłku fizycznym, kaszlu, kichaniu, skakaniu, a nawet podczas śmiechu. Następnym rodzaj nietrzymania moczu nazwany jest naglącym. Polega on na odczuwaniu palącej potrzeby oddania moczu, której nie jest się w stanie kontrolować. Zjawisko to spowodowane jest nadreaktywnością pęcherza moczowego i występuje najczęściej przy wykonywaniu gwałtownych ruchów. Ostanim, najczęściej występującym rodzajem nietrzymania moczu jest typ mieszany, który jest połączeniem dwóch powyższych przypadłości.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu może mieć różne podłoże i występować w towarzystwie innych chorób, takich jak kamica nerkowa, choroba Alzheimera, urazy kręgosłupa, udar, AIDS, stwardnienie rozsiane, cukrzyca lub choroba Parkinsona. NTM może być także spowodowane stanem psychicznym pacjenta i pojawić się przy różnych schorzeniach na tle nerwowym, np. przy zaburzeniach lękowych. Głównymi przyczynami występowania nietrzymania moczu u kobiet są także wiek, przebyte ciąże i ciężkie porody. Im kobieta jest starsza, tym zwiększa się ryzyko zachorowania, szczególnie w okresie menopauzalnym, gdy spada poziom estrogenu w organizmie, co przekłada się na wiotczenie mięśni – w tym tych, odpowiedzialnych za kontrolowanie układu moczowego. Ponadto takie czynniki jak otyłość, brak ruchu lub ciężka praca fizyczna oraz nadmierne zażywanie środków moczopędnych i liczne, nawracające infekcje układu moczowego w ogromnym stopniu przyczyniają się do powstania problemów z nietrzymaniem moczu.

Co zrobić, kiedy pojawią się objawy nietrzymania moczu i kiedy należy udać się do lekarza?

Nietrzymanie moczu jest tym rodzajem przypadłości, która wywołuje negatywne emocje, objawiające się głównie zakłopotaniem i wstydem. Jest to problem znacząco ograniczający normalne funkcjonowanie w życiu codziennym i często powoduje ograniczenie kontaktów w życiu społecznym. Osoby borykające się z NTM często zniechęcone są w stosunku do różnych podróży, aktywności fizycznych, a nawet zwykłych wyjść i spotkań w gronie najlepszych przyjaciół. Często czują obawę przed kompromitacją i w efekcie rezygnują całkowicie z życia społecznego i zwykłej codzienności. Prawdą jest jednak, że nietrzymanie moczu to przypadłość, którą w skuteczny i łatwy sposób można leczyć. Prawidłowa diagnostyka i podjęcie odpowiedniego sposobu leczenia przynosi wymierne rezultaty w niedługim czasie od jej rozpoczęcia. Dlatego warto udać się od razu do lekarza, po zaobserwowaniu pierwszych oznak, sygnalizujących problemy z nietrzymaniem moczu.

Jakie są metody leczenie nietrzymania moczu?

Leczenie nietrzymania moczu opiera się na różnych metodach, które są mniej lub bardzie skuteczne. Leczenie tej przypadłości w pierwszej kolejności zaczyna się zazwyczaj od wprowadzenia odpowiednich ćwiczeń stymulujących prace mięśni dna miednicy oraz mięśni Kegla. Ćwiczenia te polegają na napinaniu i rozluźnianiu na przemian mięśni Kegla. Aby były widoczne efekty, muszą być wykonywane regularnie, najlepiej według określonego harmonogramu. Czasami kobietom proponowane jest farmakologiczne leczenie uciążliwej dolegliwości, polegające na przyjmowaniu preparatów antycholinergicznych i hormonalnych. Dieta kobiet zmagających się z NTM powinna być zróżnicowana i bogata w witaminy D3 i B12 oraz powinna być wsparta prawidłową suplementacją. Nietrzymanie moczu leczy się także chirurgicznie oraz laserowo. Druga metoda jest całkowicie nieinwazyjna, bezbolesna i skuteczna. Laseroterapia uznawana jest za jedną z najlepszych metod usuwania ciężkich i przykrych dolegliwości w sposób wygodny i bezpieczny dla pacjenta.

Kogo szczególnie dotyczy problem nietrzymania moczu?

Kłopotliwy problem dotyczący nietrzymania moczy dotyczy w głównej mierze większości kobiet po 40 lub 45 roku życia. Nie oznacza to także, że młode kobiety nie zmagają się z tą przypadłością. Na jej pojawienie składa się wiele czynników, które w większym lub mniejszym stopniu wpływają na rozwój danej choroby. Główną rolę odgrywa tutaj styl i tryb życia codziennego oraz przebyte lub współistniejące choroby, który przyczyniły się do rozwoju NTM. Problem nietrzymania moczu pojawia się wówczas, gdy następuje rozluźnienie mięśni Kegla, okalających cewkę moczową oraz mięśni dna macicy. Przyczynić się może także ciężki poród lub ciąża z komplikacjami oraz okres menopauzy. Ryzyko wystąpienia nietrzymania moczy rośnie wraz z wiekiem, a także ma duży związek z gospodarką hormonalną każdej kobiety.

Dlaczego warto poddać się laserowej terapii w leczeniu nietrzymania moczu?

Laserowa terapia niwelująca problem nietrzymania moczu jest całkowicie bezpieczną, nieinwazyjną i niezwykle skuteczną metodą w leczeniu tego typu przypadłości. Ponadto zabieg ten cieszy się dużym uznaniem i zyskał ogromną popularność wśród wielu pacjentek. Jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia oraz hospitalizacji. Pozwala na szybkie i skutecznie pożegnanie uciążliwego problemu i co najważniejsze już po pierwszej sesji widoczne są rezultaty. Klinika SkyClinic cieszy się dużym uznaniem i zaufaniem w tego typu procedurach i pomogła już wielu kobietom. Metoda ta opiera się na najnowszej technologii, która pozwala na efektowną regenerację pochwy i przywróceniu jej naturalnego pH, a także w owocny sposób uelastycznia jej ścianki i przywraca nawilżenie. Przyczynia się to w dużej mierze do podniesienia jakości i komfortu życia każdej kobiety.

Jak wygląda i na czym polega zabieg przy użyciu lasera Fotona?

Zabieg poprzedzony jest specjalistyczną wizyta lekarską, na której lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentką, aby ustalić i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania, sugerujące brak kwalifikacji do jego wykonania (nowotwory, ciąża, menstruacja, infekcje okolic intymnych). Wizyta opiera się także, na dokładnym badaniu ginekologicznym i jeżeli to konieczne pobierany jest materiał do badania cytologicznego. Sam zabieg nie trwa długo (15 -60 minut) jest bezbolesny i nieinwazyjny, co oznacza, że pacjentka nie powinna odczuwać żadnego dyskomfortu. Polega on na obkurczeniu pochwy oraz na namnożeniu włókien kolagenowych, które odpowiedzialne są za sprężystość ścianek znajdujących się wewnątrz. Dzięki nieablacyjnemu działaniu wiązki lasera ścianki pochwy, dno macicy i cewka moczowa zostają wzmocnione i poprzez kurczenie się tkanek zostaje pobudzona aktywność śluzówki. Laser Fotona jest laserem niezwykle precyzyjnym i doskonale nadaje się do tego typu zabiegów. Aby w pełni cieszyć się kontrolą nad trzymaniem moczu potrzebnych jest od 1 do 3 zabiegów. Zależy to od indywidualnych predyspozycji kobiety i zaawansowania choroby.

Jakie są efekty i zalety laserowej terapii w leczeniu nietrzymania moczu?

Zalet zabiegu wykonywanego laserem jest bardzo dużo. Jest on przede wszystkim bezpieczny, bezbolesny i bezinwazyjny. Nie jest wymagane szczególne postępowanie zarówno przed jego wykonaniem jak i po jego zakończeniu. Nie wymaga także długiej i ciężkiej rekonwalescencji – od razu można wrócić do codziennych obowiązków. Laseroterapia jest skuteczna i trwale niweluje kłopoty z oddawaniem moczu (a przynajmniej w znaczący sposób je poprawia). Odmładza oraz poprawia wygląd pochwy, nadając jej nawilżenie. Zabieg ten również likwiduje wszelkiego rodzaju podrażnienia i uczucie bólu podczas oddawania moczu i w dużym stopniu poprawia jakość życia seksualnego.

Efekty zabiegu widoczne są najczęściej krótko po jego wykonaniu i już po pierwszej sesji następuje znacząca poprawa. Są one jednak bardzo indywidualne i zależne od rodzaju przypadłości, wieku i predyspozycji zdrowotnych każdej pacjentki. Laseroterapia przywraca prawidłowe działanie struktur układu moczowo – płciowego, które przekłada pozytywnie na różne sfery życia kobiet.

Laserowa rewitalizacja pochwy we Wrocławiu

Laserowa rewitalizacja pochwy gwarantuje przywrócenie komfortu okolicom intymnym kobiet. Zabieg polega na oddziaływaniu światła laserowego na włókna kolagenowe. Wprowadzona do pochwy głowica lasera podgrzewa włókna, a te w efekcie obkurczają się, co powoduje z kolei poprawne napięcie okolic intymnych.

Plastyka przedsionka pochwy we Wrocławiu

Zabieg plastyki przedsionka pochwy polega na stworzeniu bardzo małych i płytkich nacięć skóry krocza. Następnie, dzięki tym nacięciom, wprowadzane są do danego mięśnia nici liftingujących luźne mięśnie pochwy.

Ginekologia estetyczna we Wrocławiu

zeroki zakres zabiegów ginekologii estetycznej pomaga poprawić wygląd okolic intymnych pacjentek, regeneruje te okolice oraz poprawia ich nawilżenie. Likwidują także krepujący problem nietrzymania moczu oraz  poprawia jakość współżycia.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu we Wrocławiu

Celem zabiegu jest obkurczenie pochwy oraz stymulowanie włókien kolagenowych do wzrostu, co wpływa na poprawę sprężystości ścian pochwy. Tkanki pod wpływem lasera kurczą się, a śluzówka zostaje pobudzona do aktywności. Wskutek tego następuje wzmocnienie ścian pochwy, powięzi wewnątrzmacicznej oraz ujścia cewki moczowej.

Umów Się Na Konsultację