Nadmierne owłosienie
Nadmierne owłosienie to problem dotyczący kobiet, nazywany hirsutyzmem występuje w miejscach standardowego owłosienia, lecz z dużym nasileniem, inną strukturą i mocniejszą pigmentacją (przypomina owłosienie męskie).
Nadmierne owłosienie, nazywane także hirsutyzmem to niepożądana przypadłość dotykająca wyłącznie płci żeńskiej. Zaburzenie polega na występowaniu mocniejszego owłosienia, niż to, do którego kobiety mają naturalne predyspozycje. Hirsutyzm jest defektem głównie estetycznym, ale może kryć za sobą poważne dolegliwości zdrowotne. Objawia się nienaturalnie długimi, mocnymi, ciemnymi włosami w różnych partiach ciała – policzki, górna warga, pachy, dłonie, stopy, plecy, ręce czy klatka piersiowa. Istnieje kilka metod walki z nadmiernym owłosieniem, które są mniej lub bardziej skuteczne. SkyClinic wykorzystuje innowacyjne metody usuwania zbędnego owłosienia za pomocą lasera diodowego. Laseroterapia jest obecnie uznawana za jedną z najlepszych i najszybszych metod pozwalających na trwałe usunięcie nasilonego, nienaturalnego oraz nieestetycznego owłosienia. Zabieg jest bezpieczny, bezbolesny i w 100% skuteczny, co sprawi, że każda kobieta znów poczuje się piękna.

Umów Się Na Konsultację
Nadmierne owłosienie
Skąd się bierze i jakie są przyczyny hirsutyzmu?
Etiologia nadmiernego owłosienia jest różna dla każdego przypadku i ma inne podłoże. Najczęściej zjawisko to współtowarzyszy, jako skutek uboczny wielu chorobom na tle hormonalnym – zaburzenia wydzielania androgenów, nadczynność i niedoczynność tarczycy (oraz inne choroby tarczycy). Hirsutyzm może wywołać także zespół policystycznych jajników i anoreksja. Mogą to być również uwarunkowania genetyczne oraz przyjmowanie niektórych leków (często sterydowych). Dlatego, jeżeli owłosienie szybko odrasta i jest znacznie nasilone, należy skonsultować się ze specjalistą. Wygląd estetyczny natomiast poprawi skuteczna depilacja laserowa, która na stałe usunie kłopotliwą dolegliwość.
Jakie są objawy nadmiernego owłosienia?
Hirsutyzm z zewnątrz jest jedynie dolegliwością na tle estetycznym. Zaglądając jednak głębiej, może okazać się objawem poważnych dolegliwości zdrowotnych. Warto, zatem udać się do ginekologa oraz endokrynologa – może być to bowiem skutek zaburzonej gospodarki hormonalnej. Kiedy można mówić o nadmiernym owłosieniu? Nadmierne owłosienie jest przypadłością dotykająca wyłącznie kobiet i objawia się występowaniem silnego, twardego i nienaturalnego owłosienia w miejscach typowych oraz, tych, które u kobiet nie są porośnięte włosami. Są to najczęściej: twarz, klatka piersiowa, plecy, szyja, brzuch, okolice miejsc intymnych i uda. Owłosienie jest naturalnym elementem ciała ludzkiego i w niektórych przypadkach pełni ważne funkcje. Jeżeli jednak jest go zbyt dużo i towarzyszą mu inne objawy (tłusta skóra, wzmożony trądzik) – mamy do czynienia z hirsutyzmem.
Jakie są sposoby leczenia nadmiernego owłosienia?
Hirsutyzm jest przypadłością, która dotyczy estetyki naszego wyglądu, ale jego przyczyna tkwi w głębi naszego organizmu. Dlatego ważne jest, aby znaleźć źródło jego występowania i podjąć odpowiedne leczenie. Nadmierne owłosienie często leczone jest środkami farmakologicznymi, odpowiednio dobieranymi przez lekarza specjalistę. Każda kobieta cierpiąca na tego typu zaburzenia może skorzystać i poddać się zabiegom kosmetycznym, usuwającym niepożądane włosy na ciele. Pozwoli to na zwiększenie komfortu i na normalne funkcjonowanie psychiczne bez uczucia wstydu. Dostępnych jest kilka metod walki z nadmiernym owłosieniem, są to: golenie (tradycyjny, najtańszy i najszybszy sposób, ale mało skuteczny i bardzo nietrwały). Depilacja woskiem (bolesny i nieprzyjemny sposób, ale regularnie wykonywana osłabia cebulki włosów, co sprawia, że odrastają one słabsze. Efekt utrzymuje się dłużej). Depilator (także bolesny i niezbyt przyjemny sposób – włosy usunięte są na dłuższy czas). Depilacja laserowa (szybka, trwała i skuteczna metoda usuwania zbędnego owłosienia).
Na czym polega laserowy zabieg usuwania nadmiernego owłosienia?
Zabieg usuwania nadmiernego owłosienia za pomocą lasera polega na kierowaniu wiązki światła na daną partię ciała, która wnikając głęboko w skórę niszczy cebulkę włosa i jej korzenie. Zabieg jest niezwykle precyzyjny i dzięki najnowszej technologii niweluje uczucie bólu oraz dyskomfortu (miejsce zabiegowe jest schładzane głowicą szafirową). Proces zabiegu nie jest skomplikowany, a sama procedura trwa od 10 do maksymalnie 30 minut (dotyczy to konkretnej części ciała). Długość jego trwania jest oczywiście uzależniona od rodzaju i nasilenia owłosienia, a także od tego, jakie i ile partii ciała zostało poddanych laseroterapii. Depilacja laserowa jest bezbolesna, towarzyszyć jej może jedynie uczucie delikatnego mrowienia lub szczypania. Efekty widoczne są zazwyczaj od razu, a bezpośrednio po zabiegu można wrócić do normalnych czynności codziennych. Liczba sesji ustalana jest indywidualnie i wynosi od 4 do 8-10.
Czy depilacja laserem jest bezpieczna?
Tak. Zabieg przeprowadzany jest przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy posiadają ogromne doświadczenie. Depilacja laserowa, uznawana jest za jedną z najlepszych i najbezpieczniejszych metod, która całkowicie usuwa zbędne owłosienie. Zabieg poprzedzony jest dokładnym wywiadem, pozwalającym na wykluczenie wszelkich przeciwwskazań do jego wykonania. Kobiety w ciąży, osoby cierpiące na choroby skórne (łuszczyca, bielactwo) czy stale przyjmujące leki światłouczulajace nie mogą poddać się laseroterapii. Głównym przeciwwskazaniem jest również świeża opalenizna, uprzednia depilacja woskiem lub stosowanie peelingów chemicznych krótko przed datą zabiegu. Odpowiednio przeprowadzona depilacja laserowa nie powoduje żadnych efektów niepożądanych.
Jakie są efekty po laserowym usuwaniu nadmiernego owłosienia i czy problem nawraca?
Nadmierne owłosienie jest problemem spędzającym sen z powiek wielu kobietom. Na jego usunięcie tradycyjnymi metodami trzeba poświęcić dużo czasu, a problem i tak nawraca. Laserowa depilacja opiera się na precyzyjnym działaniu wiązką światła, w taki sposób, że niszczy ona całą cebulkę włosa wraz z jej korzeniami. Pozwala to na uzyskanie zadowalających i trwałych efektów. Odpowiednia liczba sesji naświetleń doprowadzi do całkowitego pozbycia się zbędnego i niechcianego owłosienia, które na pewno nie powróci w tym samym miejscu.
Jak przygotować się do zabiegu i jak wygląda pielęgnacja po jego zakończeniu?
Zabieg depilacji laserowej nie jest skomplikowany i nie wymaga szczególnych postępowań. Jest jednak kilka zasad, których należy przestrzegać zarówno przed i po jego odbyciu. Przynajmniej miesiąc przed zabiegiem nie należy stosować depilacji woskiem i depilatorem oraz odstawić wszelkie leki światłouczulające. Jedynie dzień przed ogolić miejsce zabiegowe jednorazową maszynką. Po zabiegu należy przestrzegać zasad higieny, przez pierwsze dni unikać basenów, nadmiernego nasłonecznienia oraz nie stosować żadnych peelingów. Bezpośrednio po depilacji może wystąpić lekki obrzęk i zaczerwienienie miejsc wokół mieszków włosowych. Jest to jednak naturalna reakcja organizmu i nie jest niebezpieczna, zwykle zjawisko to ustępuje po upływie 30 minut.
Czy nadmierne owłosienie jest niebezpieczne dla zdrowia i życia?
Nadmierne owłosienie jest zazwyczaj jedynie skutkiem ubocznym różnych dolegliwości, mających niejednostajne podłoże i źródło. Osoby zmagające się z daną przypadłością powinny skonsultować się ze specjalistą (ginekolog, endokrynolog, dermatolog), aby jak najszybciej poznać przyczynę jej występowania. Umożliwi to wówczas ustalenie szybkiego i skutecznego leczenia, które korzystnie przełoży się na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zmiany te mogą być wywołane krótkotrwałymi zaburzeniami hormonalnymi, ale mogą tez zwiastować poważne problemy i stany chorobowe. I o ile nadmierne owłosienie da się skutecznie wyeliminować za pomocą laseroterapii to głównej przyczyny jednak ona nie zwalczy. Dlatego osoby cierpiące na hirsutyzm powinny oprócz zabiegów estetycznych zaczerpnąć konsultacji u przedstawicieli innych dziedzin medycyny.
Umów Się Na Konsultację