Blog

Co zrobić gdy włosy zaczynają wypadać?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Co zrobić, gdy włosy zaczynają wypadać?

Wypadanie włosów to normalny proces bez względu na płeć czy wiek. Na skórze głowy znajduje się kilkadziesiąt tysięcy włosów, a ich tempo wzrostu jest bardzo indywidualne. Zazwyczaj jest to ok 1 cm miesięcznie. Wypadanie niewielkiej ilości włosów nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Natomiast jeśli z tygodnia na tydzień na grzebieniu, w odpływie prysznicowym czy na podłodze w łazience zauważamy coraz większą liczbę włosów, to należy się zastanowić, co może być przyczyną.

 

Czy to na pewno nadmiernie wypadanie włosów?

Wypadanie włosów bardzo często budzi niepokój, w szczególności u kobiet. Trudno się dziwić. W końcu włosy odzwierciedlają stan naszego organizmu. Jednak zanim udamy się do lekarza to warto zrobić szybki rachunek sumienia, czy dbamy o włosy prawidłowo, to znaczy:

– Czy myjemy je regularnie i dokładnie? Oczyszczanie skóry głowy jest tak samo ważne jak dbanie o końcówki włosów.
– Czy używamy kosmetyków dobrej jakości, dostosowanych do grubości i stan naszych włosów? Wysuszające preparaty, pianki, lakiery stosowane za często przy skórze głowy również mogą osłabiać cebulki.
– Czy nie wykonujemy zbyt intensywnych masaży skóry głowy lub może wykonujemy je nieprawidłowo?
– Czy pamiętamy o regularnym rozczesywanie włosów?
– Czy nie zmieniliśmy przypadkiem kosmetyków pielęgnacyjnych? Być może nowy szampon ma jakiś konserwant, na który skalp reaguje podrażnieniem i osłabieniem cebulek.
– Czy nie wykonujemy za często bardzo ciasnych upięć, które mają przetrwać wiele godzin?

Odpowiedź twierdząca na chociaż 1 lub 2 pytania z powyższej listy oraz zmiana nawyków pielęgnacyjnych może szybko rozwiązać włosowe dylematy i zaoszczędzić niepotrzebnego stresu.

 

Wypadanie włosów – poszukiwanie przyczyny

Jeśli faktycznie mamy problem z wypadaniem włosów, to należy bezzwłocznie rozpocząć poszukiwanie przyczyny. Ten objaw towarzyszy wielu schorzeniom i nie warto tracić czasu na domysły, tylko trzeba działać. Wypadanie włosów najczęściej jest spowodowane przez:

Zobacz więcej  Medycyna Estetyczna informacje

– choroby skóry głowy – swędzenie, strupki, zaczerwienienia, łupież, krostki, to wszystko powinno nas zaniepokoić
– niehigieniczny tryb życia – brak snu i odpoczynku, bezsenność, zmęczenie
– złe odżywianie – nieregularne lub źle zbilansowane posiłki
– stres – nieprzemijający niepokój, ciągłe zamartwianie się
– ciążę i okres po porodzie
– niedobór witamin i składników mineralnych – spowodowany nieprawidłowym sposobem odżywiania lub zespołem złego wchłaniania
– leki – zmiana leków, dawkowania lub długotrwałe przyjmowanie danego preparatu
– zaburzenia hormonalne – problemy z tarczycą lub nieprawidłowym poziomem hormonów odpowiedzialnych za równowagę w organizmie (progesteron, estradiol, testosteron, prolaktyna, siarczan dehydroepiandrostendionu)
– choroby narządów wewnętrznych – wymagające dalszych badań laboratoryjno-diagnostycznych
– łysienie plackowate – choroba o podłożu autoimmunologicznym, która uszkadza mieszki włosowe; ten rodzaj łysienia może być powiązany także z zaburzeniami naczyniowymi
– łysienie androgenowe – choroba genetyczna, która jest wynikiem nadwrażliwości organizmu na androgeny

 

Wypadanie włosów – diagnostyka

Niestety, często samodzielne ustalenie przyczyny wypadania włosów jest niemożliwe lub jest nieefektywne. Nawet jeśli wydaje nam się, że to tylko dieta, niewyspanie czy stres, to warto wykorzystać ten moment do wykonania chociażby podstawowych badań laboratoryjnych. W zależności od tego, jak bardzo nasilone są objawy, diagnostykę wypadania włosów można rozpocząć od wizyty u:

– trychologa – który po analizie skóry głowy oraz mieszków włosowych przy użyciu powiększającej mikrokamery pomoże dobrać odpowiednią kurację dla każdego typu włosów połączoną z na przykład mezoterapią skóry głowy
– dermatologa – który jest najlepszym specjalistą, jeśli mamy do czynienia z łupieżem, łuszczycą, łysieniem, łojotokowym zapaleniem skóry głowy
– internisty – który powinien dać skierowanie na takie badania jak: morfologia z rozmazem, OB., CRP, glukoza, cholesterol, poziom magnezu, żelaza, potasu i sodu, USG jamy brzusznej
– endokrynologa – który pomoże nam w diagnostyce tarczycy poprzez zlecenie takich badań jak: TSH, FT3, FT4, anty-TPO, anty-TG, USG tarczycy
– ginekologa (lub ginekologa-endokrynologa) – który może wykonać badanie USG piersi, dopochwowe i zlecić badania hormonalne (niektóre z nich trzeba wykonać o określonej porze dnia lub w danym dniu cyklu)

Zobacz więcej  Strzelające pryszcze — jak sobie z nimi radzić?

Wykonanie wszystkich zleconych badań jest kluczowym elementem skutecznej terapii przeciwko nadmiernemu wypadaniu włosów. Oczywiście, zdarza się, że zmiana pory roku, kraju zamieszkania lub kosmetyków ma wpływ na włosy. Jednak często ten objaw towarzyszy kilku powiązanym ze sobą schorzeniom, których nie wolno bagatelizować. Wypadanie włosów może być dopiero początkiem poważniejszych powikłań.

 

Wypadanie włosów – poprawa i podtrzymanie efektów

Poznanie przyczyny to początek i połowa sukcesu. Druga połowa, wcale nie mniej ważna, to wcielenie w życie wszystkich porad udzielonych przez specjalistów. Większość lekarzy zaleci z pewnością wizytę kontrolną po upływie kilku tygodni lub nawet miesięcy. W tym czasie nie zapominajmy o:

regularnym przyjmowaniu leków lub innych preparatów na przykład witaminowych (również tych dostępnych recepty)
używaniu ustalonych ze specjalistą kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy i włosów
wykonywaniu wszystkich zaleconych badań (niektóre z nich trzeba powtarzać co jakiś czas, inne wystarczy wykonać raz na kilka miesięcy)
przyjętym planie postępowania uzgodnionym z lekarzem – nie warto wprowadzać na własną rękę bez konsultacji innych preparatów, kosmetyków czy leków
prawidłowej diecie i higienicznym trybie życia – używki, niewyspanie, częste jedzenie żywności o wysokim stopniu przetworzenia na pewno nie pomoże
fakcie, że zahamowanie wypadania włosów to proces, który nie przynosi natychmiastowych spektakularnych rezultatów, więc nie należy kończyć żadnej kuracji przed terminem ustalonym ze specjalistą.

Bez względu na to, gdzie mieszkamy, ile mamy lat czy jak bardzo jesteśmy zajęci każdego dnia, to wypadanie włosów powinno być dla nas znakiem ostrzegawczym. Podstawowe badania laboratoryjne można wykonać w każdej przychodni (nieodpłatnie, jeśli posiadamy ubezpieczenie zdrowotne i skierowanie od lekarza). Włosy to nie tylko część naszego wyglądu fizycznego, ale również całkiem niezły barometr naszej kondycji zdrowotnej.

Zobacz więcej  Depilacja laserowa - idealne rozwiązanie czy zbędny wydatek?

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop