+ 48 71 889 80 00

ul. Ołtaszyńska 71a | 53-034 Wrocław

Qlaira – recepta online

Qlaira — skład

Qlaira jest lekiem antykoncepcyjnym, którego substancjami czynnymi jest walerian estradiolu i dienogest. Substancjami pomocniczymi w tabletkach z substancją czynną są laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, żelowana skrobia kukurydziana, powidon K25 i stearynian magnezu w rdzeniu, zaś w otoczce jest to hypromeloza 2910, makrogol 6000, talk, dwutlenek tytanu, czerwony tlenek żelaza i/lub żółty tlenek żelaza. Są również tabletki placebo niezawierające substancji czynnej, substancjami pomocniczymi są laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K25 i stearynian magnezu w rdzeniu oraz hypromeloza 2910, talk i dwutlenek tytanu w otoczce.

Qlaira — dawkowanie

Lek Qlaira jest dostępna w opakowaniach 1×28, 3×28 lub 6×28 tabletek powlekanych. Zawsze należy go przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy przyjmować jedną tabletkę leku każdego dnia, popijając niewielką ilością wody o stałej porze.

W przypadku wzięcia więcej niż jednej tabletki mogą pojawić się nudności, wymioty i krwawienia z pochwy. Jeśli pominięta zostanie tabletka, która nie zawiera substancji czynnej, nie trzeba przyjmować tabletki później i należy usunąć ją z blistra w celu zachowania porządku. Przy tabletkach zawierających substancje czynne, jeśli nie minęło 12 godzin, należy niezwłocznie przyjąć zapomnianą tabletkę, a następną przyjąć o normalnej porze. W przypadku dłuższego czasu należy stosować dodatkowe środki ochrony antykoncepcyjnej. Przyjmowanie leku Qlaira można przerwać w dowolnym momencie.

Wskazania do stosowania Qlaira

Wskazaniem jest rozpoczęcie lub kontynuacja antykoncepcji hormonalnej, a także leczenie silnego krwawienia menstruacyjnego, niewywołanego chorobami macicy u kobiet, które chcą rozpocząć antykoncepcję doustną.

Przeciwskazania do stosowania Qlaira

Nadwrażliwość na walerian estradiolu, dienogest lub którąkolwiek z substancji pomocniczych, zakrzepy krwi w żyłach kończyn dolnych, w płucach lub w innych organach oraz zaburzenia krzepliwości krwi. Nie powinno się go również stosować przed i po zabiegach chirurgicznych oraz przy braku możliwości chodzenia przez dłuższy czas. Nie wolno go stosować po przebytym zawale serca lub udarze i przy dusznicy bolesnej. Przeciwskazaniami są również choroby zwiększające ryzyko powstania zakrzepów w tętnicach, ciężkie choroby wątroby, żółtaczka oraz migreny z aurą. Nie zaleca się stosować go przy obecności guzów zależnych od hormonów płciowych, nowotworach wątroby lub przy krwawieniach z dróg rodnych nieznanego pochodzenia.

Ostrzeżenia dla Qlaira

Stosowanie leku Qlaira wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powstawania zakrzepów, dlatego należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza po zauważeniu obrzęków nogi lub wzdłuż żyły na nodze, przy nagłych dusznościach, napadów kaszlu, ostrym bólu w klatce piersiowej, przy utracie widzenia oraz przy uczuciu ściskania lub pełności w klatce piersiowej, nudnościach, wymiotach, uczucia dyskomfortu w dolnej części ciała promieniującego do pleców oraz przy przyspieszonym biciu serca i zawrotach głowy. Należy również poinformować lekarza o chorobach takich jak cukrzyca, depresja, choroba Leśniewskiego-Crohna, układowy toczeń rumieniowaty, niedokrwistość sierpowatokrwinkowa, padaczka, żylaki, ostuda, dziedziczny obrzęk naczynioruchowy i przy niewydolności nerek lub serca. Należy również zgłosić lekarzowi przed rozpoczęciem przyjmowania leków o nietolerancji laktozy. Lek Qlaira nie chroni przed zarażeniem się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Qlaira a ciąża

Nie wolno przyjmować leku podczas ciąży lub przy jej podejrzeniu. Przy zajściu w ciążę należy natychmiastowo zaprzestać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Nie zaleca się przyjmowania leku podczas karmienia piersią.

Qlaira — efekty uboczne

Często występują ból głowy i brzucha, wymioty, trądzik, zaburzenia miesiączkowania (brak miesiączki, bolesne miesiączki, nieregularne krwawienia), bolesność piersi i zwiększenie masy ciała. U 1 do 10 osób na 1000 osób pojawiają się zakażenia grzybicze, zwiększenie apetytu, obniżenia nastroju i zaburzenia emocjonalne, trudności z zasypianiem, zmniejszone libido, zaburzenia psychiczne, zawroty głowy i migreny, uderzenia gorąca, biegunka i wymioty, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, nadmierne wypadanie włosów i pocenie się, niekontrolowane skurcze mięśni, powiększenie piersi i powstawanie w nich guzków, nieprawidłowy rozrost komórek szyjki macicy, bolesne stosunki płciowe, torbiele jajnika, krwawienia z dróg rodnych, zmęczenie i drażliwość, obrzęki niektórych okolic ciała i zmniejszenie masy ciała. Do rzadkich efektów ubocznych zaliczana jest kandydoza, opryszczka ust, infekcje grzybicze, zatrzymanie płynów w organizmie i zwiększenie ilości lipidów we krwi, agresja, lęk i uczucie braku szczęścia, zwiększone libido, koszmary senne, nerwowość, pobudzenie, zaburzenia koncentracji, uczucie mrowienia i zawroty głowy, nietolerancja soczewek kontaktowych, zespół suchego oka, zawały serca i palpitacje serca, krwawienia z żylaków, zapalenie żył powierzchniowych, zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi.

Qlaira — interakcje

Leki, które mogą wpływać na działanie leku Qlaira są lekami wykorzystywanymi w leczeniu padaczki (karbamazepina, prymidon, barbiturany, topiramat, okskarbamazepina, felbamat), które zmniejszają stężenie hormonów w osoczu, przy leczeniu gruźlicy (ryfampicyna), leczeniu zakażenia wirusem HIV (efawirenz, rytonawir, newirapina), leczenia zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C (telaprewir, boceprewir) oraz przy leczeniu depresji (ziele dziurawca zwyczajnego). W interakcje z lekiem wchodzą również inne leki, które używane są przy leczeniu chorób zakaźnych (gryzeofulwina, ketokonazol) i innych chorób (cyklosporyna, lamotrygina).

Jak uzyskać receptę online na Qlaira?

Recepta online jest wystawiana między innymi przez Skyclinic. Jest to placówka medyczka, która pozwala na wygodne przedłużenie antykoncepcji bez konieczności wychodzenia z domu. Wystawienie recepty jest szybkie i wygodne, dlatego polecane jest również dla kobiet, które nie zauważyły skończenia się tabletek i muszą tego samego dnia się w nie zaopatrzyć.  Zamów e-receptę tutaj https://www.skyclinic.pl/zabiegi/e-recepta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Twoje dane osobowe przetwarzane są w celach marketingowych, statystycznych, autoryzacyjnych. Administratorem Twoich danych jest HAIRMED Sp. z o.o. oraz firmy z którymi współpracuje -Polityka Prywatności