+ 48 71 889 80 00

ul. Ołtaszyńska 71a | 53-034 Wrocław

Novynette – recepta online

Novynette — skład

Novynette jest doustnym preparatem antykoncepcyjnym o złożonym składzie. Zawiera jako substancję aktywną dwa hormony żeńskie, lewonorgestrel (0,15 mg) i etynyloestradiol (0,03 mg). Substancjami pomocniczymi są krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu, talk, skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, sacharoza, węglan wapnia, dwutlenek tytanu (znany również pod nazwą E171), kopowidon, makrogol 6000, powidon K30 i karmeloza sodu.

Novynette — dawkowanie

Lek Novynette jest dostępny w opakowaniach po 21, 63 lub 126 tabletek. Zawiera niewielką ilość hormonów płciowych, które modyfikują proces owulacji i pomagają przebudować śluzówkę macicy, dzięki czemu nie dochodzi do zapłodnienia lub implantacji zarodka. Należy brać jedną tabletkę dziennie o wyznaczonej, stałej porze, zaczynając od pierwszego dnia cyklu (pierwszy dzień krwawienia). Następne należy przyjmować zgodnie z kierunkiem strzałek przez 21 dni (tyle, ile jest tabletek w opakowaniu), a od dnia 22 przerwać stosowanie leku na 7 dni. W ciągu przerwy powinno pojawić się krwawienie, zwykle rozpoczyna się 2-3 dnia odstawienia. Nowe opakowanie trzeba rozpocząć 8 dnia przerwy, niezależnie od czasu i obecności krwawienia.

Przy pominięciu jednej tabletki, należy wziąć kolejną w ciągu 12 godzin, wtedy ochrona antykoncepcyjna jest nienaruszona. Gdy czas jest dłuższy, niż pół doby, ochrona może być zmniejszona i zaleca się korzystanie z mechanicznych sposobów antykoncepcji podczas współżycia. Pominięcie tabletki jest szczególnie niebezpieczne przy pierwszym i ostatnim dniu brania leków, ponieważ prawdopodobieństwo ciąży jest wtedy najwyższe.

Wskazania do stosowania Novynette

Lek Novynette stosowany jest u kobiet chcących rozpocząć lub kontynuować antykoncepcję hormonalną.

Przeciwskazania do stosowania Novynette

Nie należy stosować leku przy nadwrażliwości na którąkolwiek z substancji czynnych (etynyloestradiol, gestroden) lub substancji pomocniczych oraz przy obecności zakrzepów w naczyniach żylnych nóg, płucach lub innych organach. Przeciwskazaniem jest również zaburzenia krzepliwości krwi (np. niedobór białka C, niedobór białka S, niedobór antytrombiny III) oraz planowany zabieg chirurgiczny, okres rekonwalescencji i niemożliwości chodzenia przez dłuższy okres czasu. Nie można również stosować leku Novynette po przebytym zawale serca lub udarze oraz przy objawach dusznicy bolesnej albo przy przemijającym napadzie niedokrwiennym. Przeciwskazaniem jest także ciężka cukrzyca z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, bardzo wysokie nadciśnienie, bardzo wysokie stężenie tłuszczów we krwi lub hiperhomocysteinemia. Choroby te zwiększają ryzyko powstania zakrzepów w tętnicach. Nie jest zalecany przy migrenach z aurą, krwawieniu z dróg rodnych o nieznanej etiologii oraz przy ciąży lub podejrzeniu ciąży. Przeciwskazaniem są również zapalenia trzustki i ciężkie choroby wątroby (w tym żółtaczka), guzy, na które może wpływać działanie hormonów płciowych, łagodne i złośliwe guzy wątroby oraz zapalenie wątroby typu C i przyjmowane przy nim leki.

Ostrzeżenia o Novynette

Należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjentka zauważy objawy wystąpienia zakrzepów krwi, szczególnie w nogach i płucach oraz objawy zawału serca lub udaru mózgu. Lek Novynette zawiera laktozę, dlatego osoby nadwrażliwe lub z nietolerancją powinny zgłosić ten fakt lekarzowi przed rozpoczęciem brania leku. Nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV ani innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Novynette a ciąża

Nie wolno stosować leku Novynette podczas ciąży, przy podejrzeniu ciąży oraz przy okresie karmienia piersią. Przy przypadkowym braniu tabletek w okresie ciąży, niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu lub poronienia jest niskie. Mogą wywołać działania niepożądane u dzieci, przechodząc z mlekiem matki, dlatego przy okresie karmienia piersią lub przy przypadkowym zjedzeniu przez dziecko tabletki należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Novynette — efekty uboczne

Do najczęstszych efektów ubocznych zalicza się wzrost masy ciała, ból głowy i brzucha, nudności, ból piersi i uczucie napicia piersi, wahania nastroju i depresyjny nastrój, zaburzenia miesiączkowania i krwawienie śródcykliczne, bolesność i tkliwość piersi, drożdżakowe zakażenie pochwy oraz gęste, białe upławy. Niezbyt często pojawia się migrena, wysypka i pokrzywka, zatrzymanie płynów w organizmie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zmniejszenie libido, powiększenie piersi oraz zwiększenie stężenia lipidów we krwi. Rzadko mogą pojawić się zakrzepy (w tym wszystkie choroby związane z obecnością zakrzepów — zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna, zawał serca, udar, przemijające napady niedokrwienne), zmniejszenie masy ciała, rumień guzowaty i wielopostaciowy, nietolerancja soczewek kontaktowych, reakcje nadważliwości ukladu immunologicznego, zwiększenie libido, wydzielina z pochwy i piersi oraz obecność kamieni żółciowych w pęcherzyku żółciowym. Do bardzo rzadkich efektów ubocznych zaliczane jest zapalenie trzustki.

Novynette — interakcje

Nie łączyć z barbituranami, karbamazepiną, fenytoiną, prymidonem, ryfampicyną, gryzeofulwiną, okskarbamazepiną, topiramatem, werapamilem, diltiazemem i antybiotykami makrolidowymi (erytromycyną, klarytromycyną), a także z lekami stosowanymi w leczeniu zakażeń wirusem HIV, wirusowego zapalenia wątroby typu C i lekami stosowanymi w leczeniu zakażeń grzybiczych. Nie należy też łączyć z zielem dziurawca zwyczajnego ani popijać sokiem grejpfrutowym.

Jak uzyskać receptę online na Novynette?

Skyclinic jest placówką medyczną, która oferuje wystawienie recepty online. Pomaga on kobietom, które chcą pozostać przy obecnej metodzie antykoncepcji i nie potrzebują konsultacji z lekarzem przedłużyć działanie antykoncepcji hormonalnej o kolejne miesiące. Skyclinic udziela szybkiej pomocy kobietom, które zorientowały się, że nie mają kolejnego opakowania leku Novynette, dzięki czemu mogą bez obaw kontynuować stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Zamów e-receptę tutaj https://www.skyclinic.pl/zabiegi/e-recepta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Twoje dane osobowe przetwarzane są w celach marketingowych, statystycznych, autoryzacyjnych. Administratorem Twoich danych jest HAIRMED Sp. z o.o. oraz firmy z którymi współpracuje -Polityka Prywatności