+ 48 71 889 80 00

ul. Ołtaszyńska 71a | 53-034 Wrocław

Midiana – recepta online

Midiana – skład

Lek należy do grupy dwuskładnikowych środków hormonalnych antykoncepcyjnych do stosowania doustnego. Posiada w składzie syntetyczne hormony sterydowe, etynyloestriadiol, z grupy estrogenów oraz drospirenon z grupy progestagenów. Preparat Midiana jest jednofazowy i zawiera stałą ilość etynyloestriadiolu oraz drospirenonu, preparaty wielofazowe mają zmienną zawartość hormonów w kolejno przyjmowanych tabletkach. Dwuskładnikowe hormonalne środki antykoncepcyjne mają działanie polegające na:

– hamowaniu owulacji i powstrzymywaniu dojrzewania pęcherzyka Graafa,

– zmianie właściwości śluzu szyjki macicy oraz endometrium, czyli błony śluzowej macicy,

– zmniejszeniu perystaltyki jajowodów.

Maksymalne stężenie leku następuje około 8 dnia od rozpoczęcia stosowania.

Midiana – dawkowanie

Tabletki należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, w opakowaniu zawarty jest jeden albo trzy blistry, każdy blister zawiera 21 tabletek. Tabletki należy stosować codziennie o tej samej porze. Po przyjęciu wszystkich tabletek trzeba zrobić jeden tydzień przerwy, w którym nastąpi krwawienie, rozpoczyna się ono w 2 lub 3 dniu po zażyciu ostatniej tabletki. Przyjmowanie następnej serii należy rozpocząć po 7 dniach, nawet wtedy, jeśli krwawienie jeszcze nie ustąpiło. Po pominięciu dawki lek może wykazać się mniejszą skutecznością, należy wówczas zastosować dodatkowy środek antykoncepcyjny. Nie powinno się przekraczać zaleconych dawek, ponieważ w żaden sposób nie zwiększy się działanie leku, ale można poważnie zaszkodzić zdrowiu i życiu.

Midiana – wskazania do stosowania

Preparat jest stosowany w celu zapobiegania ciąży.

Midiana – przeciwwskazania do stosowania

Przeciwwskazania do stosowani preparatu Midiana to:

 • Zakrzepica żył głębokich, jeśli występował kiedykolwiek zakrzep krwi w naczyniach krwionośnych lub w płucach.
 • Uczulenie na którykolwiek ze składników leku.
 • Problemy z krzepliwością krwi, np. niedobory białek C i S lub przeciwciał antyfosfolipidowych.
 • Przewidywany zabieg chirurgiczny i możliwość długotrwałego unieruchomienia.
 • Występowanie tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych lub możliwość ich wystąpienia. Mogą to być choroby naczyń mózgowych, przebyte udary, zawał serca, migrena z objawami neurologicznymi.
 • Ciężka albo ostra niewydolność nerek.
 • Choroby wątroby, jeśli parametry nie są w normie oraz nowotwory wątroby.
 • Nowotwory narządów rodnych lub piersi.
 • Podejrzenie ciąży.
 • Ryzyko powstania zakrzepu w tętnicy zwiększa przebieg cukrzycy z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, bardzo wysokie ciśnienie krwi, a także wysokie stężenie tłuszczów we krwi, cholesterolu i trójglicerydów.

Midiana – ostrzeżenia dla leku

W trakcie stosowania preparatu Midiana należy zachować szczególna ostrożność, w wyjątkowych przypadkach konieczne może być wykonywanie regularnych badań zleconych przez lekarza. Jeżeli występują jakiekolwiek z poniższych objawów, należy poinformować lekarza, mogą one także wystąpić w trakcie zażywania preparatu, wówczas również trzeba je od razu zgłosić lekarzowi. Do objawów tych należą:

 • Zaburzenia krążenia, objawy świadczące o występowaniu żylnych lub tętniczych zaburzeń zakrzepowych to:

– jednostronny obrzęk kończyny dolnej wzdłuż żyły, ból w nodze występujący tylko w czasie chodzenia,

– nagły silny ból w klatce piersiowej, kaszel występujący z krwiopluciem, uczucie ściskania w klatce piersiowej, gwałtowne spłycenie oddechu,

– pocenie się, osłabienie, zawroty głowy, nudności, nietypowy ból głowy,

– bełkotliwe mówienie, afazja, zaburzenia widzenia, częściowa albo całkowita utrata wzroku.

 • Czynniki, które sprzyjają wystąpieniu choroby zakrzepowo – zatorowej u kobiet:

– otyłość oraz wiek powyżej 35 lat,

– długotrwałe unieruchomienie np. w czasie zabiegu operacyjnego, przed planowanym zabiegiem lek Midiana powinien być odstawiony przynajmniej na kilka tygodni wcześniej,

– występowanie zaburzeń zatorowo – zakrzepowych u rodzeństwa i rodziców.

Doustne środki antykoncepcyjne mogą nasilić objawy depresji endogennej, padaczki, choroby Leśniewskiego – Crohna oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Midiana a ciąża

Nie należy stosować preparatu Midiana w czasie ciąży. Przed planowaniem zajścia w ciążę należy przerwać stosowanie leku, jeśli w trakcie przyjmowania pacjentka zajdzie w ciążę, preparat należy odstawić i skontaktować się z lekarzem.

Midiana – efekty uboczne

Możliwe działania niepożądane podczas przyjmowania preparatu to:

– zaburzenia menstruacji, bóle głowy, migreny, mdłości, bóle piersi, zmiany trądzikowe, zmiana masy ciała, nadciśnienie, infekcje pochwy,

– rzadko może wystąpić astma, reakcje alergiczne, udar, zakrzepy w naczyniach krwionośnych.

Midiana – interakcje

Preparatu nie należy łączyć z takimi lekami jak ombitaswir, parytaprewir, rytonawir i dazabuwir. Przyjmowanie leku jednocześnie z innymi lekarstwami może zmniejszyć działanie antykoncepcyjne.

Midiana – jak uzyskać receptę online?

Placówka medyczna Skyclinic, www. skyclinic.pl zajmuje się wystawianiem recept online. Recepty tego typu nie wymagają drukowania, dają możliwość zakupu preparatu we wszystkich aptekach wystawionych przez lekarza. Zamów e-receptę tutaj https://www.skyclinic.pl/zabiegi/e-recepta/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Twoje dane osobowe przetwarzane są w celach marketingowych, statystycznych, autoryzacyjnych. Administratorem Twoich danych jest HAIRMED Sp. z o.o. oraz firmy z którymi współpracuje -Polityka Prywatności